Побувавши у штаб-квартирі Facebook, я зрозуміла: Марк Цукерберг створив компанію, де головне — залученість, а не задоволення.
1. PROUD
В Facebook кожен знає, що працює в компанії, яка об’єднує світ, робить його більш відкритим. В Facebook створюють світове ком’юніті. І бути одним із тих, хто створює проект світового рівня, означає витягнути той самий щасливий квиток.
Тут пишаються тим, де працюють. Не друзі, не рівень заробітної плати, не можливість самостійно працювати над складними проектами, не славнозвісний work/life balance є предметом гордості. Головна перевага, яку створив Марк, — це можливість кожному відчути причетність до проекту світового значення. «Я пишаюсь тим, що працюю в Facebook не стільки через те, чого компанія вже досягла, скільки через те, які амбіції у компанії щодо майбутнього.» (с) Кожен прагне зробити свій внесок у творення майбутнього.
Гордість фейсбуківців прив’язана до віри в майбутнє компанії, до її цілей і до суспільної користі — компанія вдосконалює світ своєю діяльністю, благодійністю та інвестиціями.
2. ENGAGEMENT
Залученість забезпечує зосередженість команди на тому, що вони роблять для компанії.
Марка запросто можна зустріти в кампусі в одній із черг в ресторан. На центральній площі містечка він збирає хакатони, на яких оголошує про найважливіші стратегічні зміни. Цукерберг будує відносини кожного окремого спеціаліста з компанією набагато сильнішими, ніж стосунки людей в компанії між собою. Цей підхід забезпечує залученість кожного співробітника, не залежно від посади і департаменту: програміста, дизайнера, кухара, стиліста, перукаря, маркетолога і т. д. Тут кожен сприймає ціль компанії як свою власну. У кожного свої відносини с Facebook. Кожен розуміє, що це його компанія.
В кожному корпусі є дошка «Whats on your mind». Всі співробітники і гості можуть залишати свої думки, коментарі і побажання, які транслюють для усіх офісів, збирають кожного місяця в єдиний список і опрацьовують. Тут, до речі, багато повідомлень від українців, я залишила і своє.
В центральній їдальні (насправді — дизайнерського вигляду ресторан) кухарі збираються щомісяця для обговорення нового меню, а команда співробітників його або приймає, або через голосування, вносить свої корективи. Щомісяця проходять дні національної кухні. Український борщ тут їли два тижні тому.
Всього ресторанів в містечку кілька десятків – бургерні, ресторани, де просто неба готують м’ясо, кафе з морозивом і десертами. Всі, крім двох ресторанів, — безкоштовні.
3. SHARED RESPONSIBILITY
В Facebook відповідальність за результати компанії розділена між всіма співробітниками.
Наприклад, обов’язковим критерієм потрапляння на роботу має бути знайомство з кимось із діючих працівників. Менеджмент поклав відповідальність за підбір команди на кожного із діючих фейсбуківців. Не спеціалісти рекрутингового відділу відповідають за те, з якими цінностями і баченням має бути нова людина, кожен фейсбуківець пропонує кандидатів із свого кола знайомих та друзів, які, на його думку, могли б зробити компанію кращою.
4. COMPLIANCE
Величезну увагу в компанії приділяють compliance. Кожен фейсбуківець зобов’язаний пройти навчання, частиною якого є моделювання і вирішення різноманітних кейсів. Наприклад, хтось ззовні заводить дружбу, щоб надалі використати такі стосунки на свою користь. Важливе не тільки питання корупції, а й питання емоційного рівня. Будь-яке рішення в Facebook має бути абсолютно в рамках закону і завжди в інтересах компанії.
Прозорість та етичність ведення бізнесу кожним фейсбуківцем суворо контролюють.
5. WE DO CARE
Спільнота створює у Facebook умови, в яких люди мають можливість концентруватись на роботі. Повністю. Про все інше тут піклується чітко організована і налагоджена система:
– ви можете здати свої речі в хімчистку і отримати назад прямо на робоче місце;
– в містечку працює перукарня і салон краси, куди можна записатись в зручний час і за абсолютно не каліфорнійськими цінами;
– на кожному поверсі є невеликі кімнати з необхідною канцелярією і аптечкою;
– на кожному поверсі є відділення з переговорними кімнатами в метровій доступності від опенспейсу, де ви можете провести skype call, one to one meeting, зустріч з клієнтом, партнером та ін.;
– на кожному поверсі є інтерактивна дошка, де ви можете знайти будь-кого із колег в режимі реального часу: вводите прізвище і ім’я і бачите, в якій будівлі, на якому робочому місці чи кімнаті переговорів знаходиться людина;
– в містечку діє величезний центр Life@. Робота центру спрямована на вирішення адміністративних, юридичних та логістичних питань співробітників. Тут шукають житло, вирішують юридичні проблеми, збирають і аналізують необхідну інформацію і допомагають організаційно. Тобі не треба думати про проблеми і питання, не пов’язані із роботою;
– у pop-up магазині містечка можна купити різний одяг, подарунки і т. д.
Все — не залишаючи офіс.
6. HELTHCARE and SOCIAL CARE
Крім спортивного залу, розміщеного на території, басейну і бонусної програми, яка мотивує використовувати велосипеди замість авто, є ще одна цікава деталь організації — healthcare environment. Марк створив систему, яка не обмежує у праві вибору, а створив компанію, де найлегше зробити вибір на користь здоров’я. Кожен стенд зі снеками, горішками, чіпсами, сухофруктами для перекусів оформлено так, що на рівні очей ви бачите найкорисніше — горішки і сухофрукти. Щоб вибрати чіпси і солоні горішки, вам доведеться нахилятися до підлоги. По офісу всюди фрукти, на відстані витягнутої руки.
Така сама модель і в чисельних холодильниках з напоями. Щоб обрати корисний і без цукру достатньо протягнути руку, а щоб випити колу, слід робити надзусилля.
Ресторанів в містечку безліч — на будь-який смак, будь-яке релігійне вподобання, для сироїдів; вегетаріанців чи адептів здорового харчування. Повага і увага до кожного члена команди.
Всюди велосипеди — на численних мініпарковках (обов’язково з шоломами). В самому центрі є майстерня — магазин, куди в робочий час можна віддати на ремонт чи технічне обслуговування свій велосипед. Всі черги і заявки електронні. В цьому центрі новачкам пропонують допомогу у виборі моделі з найкращими, залежно від потреб, характеристиками.
Якщо ви берете участь у програмі commute share, компанія заохочує вас надаючи паркувальні майданчики в найзручніших місцях.
Окремі паркінги біля входу виділені для людей з обмеженими можливостями і для вагітних. І тих, і тих в містечку справді багато.
Біля веломайстерні — інший хаб, де кожен фейсбуківець може спробувати себе в ролі майстра по дереву. Тут ти можеш випиляти собі скейт-дошку або зробити гравюру на готовій. Основна задача хабу — забезпечити працівникам містечка можливість переключити увагу від монітору і інтернету.
7. SOCIAL IMPACT
В компанії є традиція кожної п’ятниці проводити загальну сесію Q&A, де кожен може розповісти про те, як Facebook впливає на життя. Як правило, такі сесії закінчуються історією про соціально значущу роль компанії — наприклад, за допомогою Facebook сім’ї біженців, що живуть в США, спілкуються зі своїми родинами в Сирії.
Facebook вже давно став доступним для людей з вадами зору та слуху. Компанія піклується про зручність для особливих клієнтів і для співробітників.
8. KNOWLEDGE SHARING
На кожному кроці в містечку є мобільні бібліотеки де ви можете обміняти одну книжку на іншу, є навчальні центри, де ви записуєтесь на курси, які вас цікавлять і навчаєтесь за власною програмою.
В компанії постійно набирають людей на нові проекти. Набирають більше, ніж потрібно, а через певний час залишають найкращих. Робоча атмосфера стимулює до професійного розвитку.
Не ростеш — програєш і залишаєш компанію.
9. HAPPINESS
По містечку впевнено чимчикують молоді люди з повітряними кульками. Такі самі кульки ви побачите всюди в офісі. Так святкують кожен рік, проведений співробітником в компанії. Кульок повно і по ним ви можете побачити як багато нових співробітників і яку річницю святкує той чи інший колега. Тут працюють щасливі люди. Така ідея повсюди в компанії.
В містечку працює окрема дизайн-студія з власним виробництвом, яка займається розробкою мотиваційних постерів. Вони теж всюди — на інтерактивних дошках, на паперових стікерах і плакатах. Нові ідеї одразу знаходять відображення на постерах і наче вірус розносяться по компанії.
Facebook — це компанія кожного, хто в ній працює і абсолютно на кожному відповідальність за те, якою буде його компанія. Спільнота, яку будує компанія росте дуже швидко. Через дорогу від діючого містечка вже завершують будувати корпус з найбільшим у Північній Америці open space. Одразу за ним буде ще один офіс Facebook, де open space буде найбільшим у світі. Такі амбіції у Марка Цукерберга і у кожного, кому пощастило бути частиною спільноти, яка створює світове суспільство.
Не більше і не менше.
Питання для тих, хто має амбіції стати Facebook’ом:
1. Скільки людей у вашій команді вірять у майбутнє компанії?
2. Скільки людей насправді усвідомлюють і реалізовують бачення та цілі компанії?
3. Наскільки ваша команда усвідомлює, що працює в компанії, яка робить світ кращим?
4. Як часто ви говорите в компанії про щастя?
Ряди "вінтажних" і "застарілих" пристроїв Apple поповнили одразу кілька гаджетів. Що ще відомо Нагадаємо, що…
Пам'ятаєте ті часи, коли телефони могли працювати кілька днів без підзарядки? Це було реально, особливо…
Компанія Xiaomi анонсувала вихід нової операційної системи HyperOS 2, яка буде заснована на Android 15.…
Бездротові технології продовжують розвиватися. Хоча організація IEEE ще не затвердила стандарт Wi-Fi 7, уже ведеться…
Здавалося б, південнокорейського гіганта Samsung Electronics вже довго переслідують невдачі, і котирування його акцій з…
Кілька днів тому в мережі з'явилася інформація, що Samsung проведе презентації серії Galaxy S25 вже…