В ретийнгу Топ-500 найпотужніших комп’ютерів у світі очолив новий претендент під назвою Fugaku. Він працює на ARM-архітектурі.
У спеціальному тесті продуктивності High Performance Linpack (HPL) цей суперкомп’ютер показав результат в 415,5 петафлопс. Потенційна пікова продуктивність ще вища – заявлено понад 1000 петафлопс. Він працює в 2,8 рази швидше, ніж попередній лідер Summit – це комп’ютер IBM, розташований в Національній лабораторії Ок-Ріджа в Теннессі (США).
Fugaku розташований в японському місті Кобе, його збірку спонсорує державний університет Рікен. Головна особливість цього суперкомп’ютера не тільки в його рекордній потужності, ще він побудований на базі ARM-процесорів – це 48-ядерні чипи від Fujitsu.
ARM-архітектура використовується в усіх сучасних смартфонах, і тільки зараз великі компанії намагаються перевести на неї «дорослі» комп’ютери. Про це, наприклад, оголосила Apple на конференції WWDC 2020 року – протягом двох років компанія хоче відмовитися від Intel на користь власних ARM-чипів.
Новий суперкомп’ютер показує, що ARM-архітектура не тільки виграє в плані енергоефективності та тепловиділення, але і вже може скласти конкуренцію x86-комп’ютерів по продуктивності. В Японії не першими придумали зробити потужний комп’ютер на ARM, компанія Amazon вже пропонує клієнтам отримати доступ до серверів на цій архітектурі.