Статті

Як захистити свою приватність від стеження через веб-камеру

Share
Час читання: 2 хв.

Веб-камера — це не лише зручний інструмент для відеозв’язку, але й потенційна точка доступу для різних зловмисників. І хоча ми звикли використовувати її для простих речей, таких як дзвінки чи відеоконференції, реальність така, що хакери, компанії та навіть випадкові люди можуть використовувати вашу камеру для шпигунства. Це не така вже й рідкість, і насправді варто знати, хто може за вами стежити та як цьому запобігти.

Що варто знати

Хакери, напевно, є найбільшим і найочевиднішим ризиком. Вони можуть заразитися через віруси, трояни чи шкідливі програми, отримати доступ до камери та просто записувати, що ви робите, або навіть вести відео в реальному часі. І це реально серйозна проблема — за інформацією Kaspersky, лише в 2023 році було зафіксовано понад 400 тисяч атак на камери користувачів по всьому світу. Додайте сюди різні компанії, які можуть без вашого відома використовувати вашу камеру для збору даних, і це ще більше додає тривоги.

Та й ще одна небезпека — це коли ви підключаєтеся до загальнодоступної мережі Wi-Fi. Там можуть бути зловмисники, які шукають можливості отримати доступ до ваших пристроїв. Це абсолютно реальний ризик, якщо ви не обережні.

Зазвичай це все робиться з певною метою. Іноді це просто шантаж — якщо зловмисники записали відео без вашого відома, вони можуть погрожувати викласти його в інтернет. Інколи це для збору даних про вашу поведінку для реклами, а в деяких випадках навіть для того, щоб дізнатися ваші паролі або банківські реквізити.

Як зрозуміти, що щось не так? Наприклад, якщо індикатор камери вмикається, коли ви її не використовуєте, це перший тривожний знак. Ще одна ознака — це коли комп’ютер починає працювати повільно, і, можливо, ви бачите невідомі програми, які отримали доступ до вашої камери. Можуть з’являтися незнайомі файли в папках чи галереї.

Щоб зменшити ризик, насправді не так важко забезпечити свою безпеку. По-перше, якщо камера вам не потрібна, просто вимикайте її. На ноутбуках, до речі, є спеціальні шторки, якими можна закрити камеру, або просто наклеїти наклейку. Не забувайте про антивірус, адже це не тільки для захисту від вірусів, але й для того, щоб блокувати будь-які спроби злому. Додатково, варто перевірити, які програми мають доступ до камери, і позбавити непотрібних дозволів.

Оновлюйте програмне забезпечення на пристрої, адже старі версії часто містять вразливості, які можуть використовувати хакери. І звісно, не підключайтеся до незахищених Wi-Fi мереж — використовуйте VPN, щоб захистити свої дані.

Якщо хочете перевірити, хто має доступ до вашої камери, просто загляньте в налаштування безпеки вашого комп’ютера або використовуйте спеціальні програми для відстеження активності. Це дасть вам чітке уявлення, чи є шанс, що за вами хтось спостерігає.

Лужна Софія

Глибокі знання та досвід Софії у сфері технічної підтримки зробили її надійним помічником у вирішенні проблем, а пристрасть до технологій спонукала її ділитися своїми знаннями з іншими за допомогою свого контенту. Як людина, яка щодня працює над усуненням проблем і навчає своїх користувачів користуватися всіма доступними інструментами, маючи лише обліковий запис Google, її висвітлення новин, як правило, зосереджене на наданні читачам більш зручної для користувача точки зору та деяких менш відомих цікавинок на цю тему.

Опублікував
Лужна Софія
Tags: поради
  • Останні записи

    Камера iPhone 16 Pro Max отримала вищі оцінки за якість знімків, ніж у базової версії

    У серії iPhone 16 помітно покращено камери, але є чітка різниця між стандартними моделями та…

    26.11.2024

    Компактні флагмани Samsung і Apple: у чому їх ключові відмінності

    Тренд на тонкі корпуси смартфонів може повернутися, і в найближчому майбутньому ми можемо побачити два…

    26.11.2024

    Apple Intelligence поки не з’явиться на iPhone із двома SIM-картами

    Apple стикається з низкою труднощів у запуску нейромережевих функцій Apple Intelligence у Китаї через закони…

    26.11.2024

    Xiaomi представить власний 3-нм чіпсет у 2025 році

    Ходять чутки, що компанія Xiaomi працює над власним чипсетом, який буде використовуватися в наступному поколінні…

    26.11.2024

    Apple анонсує безліч нових функцій для iPhone 17 та iOS 19

    Цикл розробки Apple, схоже, йде за звичною схемою: за наявними даними, компанія відкладає кілька функцій…

    26.11.2024

    YouTube зіткнувся з неполадками в алгоритмі рекомендацій

    Деякі користувачі YouTube почали скаржитися на проблеми з рекомендаціями. Їхні стрічки заповнені випадковими прямими трансляціями…

    26.11.2024