Після виявлення шкідливих VPN-програм Google видалила їх з магазину, а також оновила систему захисту Play Protect, щоб надалі виявляти подібні бібліотеки. Однак на цьому список небезпек безкоштовних VPN не закінчується – далі розповімо про інші ризики.
Чим ще небезпечні безкоштовні VPN?
Головна причина, чому безкоштовні VPN виявляються небезпечними, полягають саме в їхній «безкоштовності». Створення та зміст VPN-серверів вимагає великих витрат, які розробникам потрібно якимось чином відбити. Найчастіше вони вимагають придбати підписку, але безкоштовні програми знаходять інші способи заробити або заощадити на обслуговуванні – вони є головними ризиками для користувачів:
-
Економія якості шифрування. Безкоштовні VPN часто використовують слабкі або застарілі протоколи шифрування, які більш вразливі до атак хакерів і зламів. В результаті користувач ризикує зіткнутися з витоком своїх даних, включаючи інформацію про його дії в інтернеті, а також паролі та логіни, які він вводить під час роботи VPN.
-
Продаж користувачів. Популярний спосіб заробітку безкоштовних VPN – продаж даних про переваги та запити користувачів третім особам. До них належать не лише рекламодавці, а й шахрайські організації.
-
Поява додаткової реклами та спливаючих вікон. Розробники безкоштовних VPN заробляють і на показі реклами, яка може з’являтися не тільки в програмі з VPN-серверами, але і в інших додатках.
-
Віруси. Разом із безкоштовним VPN-додатком нерідко можна встановити і шкідливе програмне забезпечення, яке може використовувати телефон власника без його відома.
-
Крадіжка паролів. Розробники і самі можуть намагатися вкрасти у користувача доступ до його облікових записів і банківських програм, в які він заходитиме при включеному VPN.
Таким чином, безкоштовні VPN-додатки не можна встановлювати бездумно – важливо ретельно перевіряти інформацію про програму в інтернеті, а також довіряти лише перевіреним розробникам, наприклад, великим компаніям, які обслуговують VPN-сервери. Безпечний VPN не може бути повністю безкоштовним, оскільки розробникам потрібні гроші на обслуговування серверів – найчастіше вони надають або обмежене за часом/трафіку використання, або пропонують купити преміум-версію.