Для освіти
Не хотілося б зупинятись на банальних сценаріях застосування технологій, наприклад, писати про створення інтерактивного шкільного класу чи курсу для студентів. Здається, що це було ще за часів моєї юності. Є куди більш нетривіальні речі.
Професійні знання
На спеціальних тренажерах сьогодні навчаються як космонавти, так і рядові лікарі. З’являється все більше затребуваних професій, в яких важливий реальний практичний досвід, і такі пристрої здатні змоделювати його в наближеному вигляді. Так, у Южно-Уральському державному університеті розробили віртуальну реальність, у якій можна вивчити конструкцію промислового робота та дізнатися про специфіку його обслуговування. Нафтовики у компанії «Башнафта» проходять підвищення кваліфікації за допомогою технологій доповненої реальності, які імітують позаштатні ситуації під час видобутку корисних копалин.
Культурна освіта
Я активно використовую VR-платформу Google Arts and Culture (Google Мистецтво та культура). Важливо, що ресурс доступний російською для будь-кого. Ви можете в інтерактивній формі відвідати музей на острові Роббен, Фрамлінгемський замок або освоїти танці, які люблять шанувальники K-pop музики. Це та реальність, яка доступна у смартфоні та на комп’ютері. Особливо вражають панорамні відеоролики та витвори мистецтва у високій якості.
Впроваджують технології у свою діяльність та класичні центри культурного тяжіння людей. Безумовно, одні з найбільш відвідуваних виставкових комплексів у світі (Британський музей, Лувр, Ермітаж та інші) давно стали майданчиками для перформансів на стику технологій, а їхні об’єкти набувають аналогічної культурної цінності у метавсесвітах. Втім, регіональні установи не залишаються осторонь технологічних викликів нашого часу. Наприклад, у нашому краснодарському музеї імені Є.Д. Феліцин буквально минулого року презентували мультимедіа-гід з доповненою реальністю, і його можливості я оцінив позитивно. Віртуальні виставки давно стали звичним для Краснодарського крайового художнього музею ім. Ф.А. Коваленко. Про театральні вистави з додатковими візуальними ефектами, напевно, і писати сенсу немає – вже добре знайома історія.
Неочевидні приклади застосування «іншої» реальності
Відомі випадки, коли за кордоном деякі клініки застосовують окуляри віртуальної реальності разом з гомеопатією для усунення в окремих випадках больових синдромів пацієнтів. Віртуальна реальність дозволяє відволіктися, що може бути можна порівняти із застосуванням місцевої анестезії.
У нашій країні є організації, які проводять навчання за допомогою доповненої реальності. Йдеться не лише про використання спеціальних тренажерів, а про можливість торкнутися чогось нового. Наприклад, освоїти екстремальний для багатьох вид спорту замість традиційного гірськолижного катання – емоції та практика будуть схожими, а безпека – гарантовано.
Про ризики
Нові технології, безумовно, таять певні ризики. Не все однозначно з оцінкою впливу AR і VR на здоров’я людини. Хтось із лікарів говорить про те, що існує шкода для зору, а хтось із дослідників стоїть на тому, що це міф, адже м’язи очей перебувають у тонусі. Мабуть, точно можна говорити про незвичну для людини велику кількість інформації в новій формі. Тому певні рекомендації для користувачів існують, їх важливо дотримуватись (відповідні записи є в інструкціях до окулярів, гарнітур та комп’ютерів).
Є інші зони ризику – конфіденційність інформації, надійність контенту, інформаційна безпека. Щоб протистояти таким загрозам, потрібно бути впевненим у розробнику та продукті, що використовується. Вибирайте рішення від лідерів індустрії та вітчизняних компаній.
Дані технології активно розкривають свій потенціал і в інших галузях – будівництві, важкій промисловості, проектуванні, продажах, рекламі, креативних індустріях та багатьох інших творчих завданнях. Приблизно чверть ринку цих технологій – це промислове або комерційне застосування AR та VR, і ця частка зростає з кожним роком. Загалом, згідно з прогнозами бізнес-платформи Statista, глобальний ринок VR та AR стрімко зростає і до 2024 року досягне майже 300 млрд. доларів. Перспективи помітні як розробникам, і великим інвесторам.
Технології AR і VR – це новий світ, що формується, який і далі буде розвиватися. Безумовно, він не замінить нашої повсякденності чи реальності, але дозволить розширити доступність її сприйняття.