Статті

AR і VR для життя: про незвичайні можливості та перспективи

Share
Час читання: 4 хв.

AR чи augmented reality – доповнена реальність, тобто. сприйняття та додавання за допомогою спеціальних пристроїв у нашу повсякденну дійсність цифрових об’єктів.

VR чи virtual reality – віртуальна реальність, тобто. світ, який створений штучно та сприймається нашими органами почуттів як справжній.

Тепер, коли ми з вами розібралися в термінології, саме час перейти до обговорення цих технологій та їх можливостей. Потенціал у AR та VR величезний, а результати їх застосування люди вже активно використовують у повсякденній діяльності.

Сфери застосування доповненої та віртуальної реальності різноманітні, і цей досвід не зводиться до використання, наприклад, просторового комп’ютера Apple Vision Pro. Які б цікаві можливості нам не надавали гарнітури, завжди можна знайти більш незвичайні сценарії.

Технології AR та VR – це не тільки історія про організацію дозвілля, розвагу та задоволення, але й можливість принести реальну користь. Я зупинюся на незвичайних прикладах застосування цих інструментів у нашій звичній реальності. Технології інших реальностей ближчі, ніж здається.

Для здоров’я

Що може бути важливіше за здоров’я? Здається, AR і VR за належного підходу можуть стати відмінними механізмами підтримки хорошого і стабільного ментального стану.

Психотерапія

Використання інструментів доповненої реальності дозволяє зчитувати емоції та реакції людини. Фізіологічні дані допомагають точніше розібратися у тому, як пацієнт реагує на спогади та конкретні питання. Замість питання, що завжди ставить у глухий кут «Що ви відчуваєте?» можна просто оцінити стан людини за допомогою датчиків у момент занурення у будь-які відтворені сюжети. Наприклад, європейські організації та виші активно просувають ідеї «Virtual Care» та застосовують подібні технології для спеціальних психологічних сесій.

Посередництво

Продовжуючи тему здоров’я людини, згадаємо і те, що ніщо не допоможе так відволіктися від повсякденності, як інша реальність. Безумовно, можна уявляти себе на березі моря або вирушити в подорож, а можна просто – заплющити очі та відкрити їх, побачивши перед собою інший світ без необхідності кудись переміщатися. У сервісі Steam можна знайти програми типу Guided Meditation VR для того, щоб поринути у світ візуального спокою. 

Для освіти

Не хотілося б зупинятись на банальних сценаріях застосування технологій, наприклад, писати про створення інтерактивного шкільного класу чи курсу для студентів. Здається, що це було ще за часів моєї юності. Є куди більш нетривіальні речі.

Професійні знання

На спеціальних тренажерах сьогодні навчаються як космонавти, так і рядові лікарі. З’являється все більше затребуваних професій, в яких важливий реальний практичний досвід, і такі пристрої здатні змоделювати його в наближеному вигляді. Так, у Южно-Уральському державному університеті розробили віртуальну реальність, у якій можна вивчити конструкцію промислового робота та дізнатися про специфіку його обслуговування. Нафтовики у компанії «Башнафта» проходять підвищення кваліфікації за допомогою технологій доповненої реальності, які імітують позаштатні ситуації під час видобутку корисних копалин.

Культурна освіта

Я активно використовую VR-платформу Google Arts and Culture (Google Мистецтво та культура). Важливо, що ресурс доступний російською для будь-кого. Ви можете в інтерактивній формі відвідати музей на острові Роббен, Фрамлінгемський замок або освоїти танці, які люблять шанувальники K-pop музики. Це та реальність, яка доступна у смартфоні та на комп’ютері. Особливо вражають панорамні відеоролики та витвори мистецтва у високій якості.

Впроваджують технології у свою діяльність та класичні центри культурного тяжіння людей. Безумовно, одні з найбільш відвідуваних виставкових комплексів у світі (Британський музей, Лувр, Ермітаж та інші) давно стали майданчиками для перформансів на стику технологій, а їхні об’єкти набувають аналогічної культурної цінності у метавсесвітах. Втім, регіональні установи не залишаються осторонь технологічних викликів нашого часу. Наприклад, у нашому краснодарському музеї імені Є.Д. Феліцин буквально минулого року презентували мультимедіа-гід з доповненою реальністю, і його можливості я оцінив позитивно. Віртуальні виставки давно стали звичним для Краснодарського крайового художнього музею ім. Ф.А. Коваленко. Про театральні вистави з додатковими візуальними ефектами, напевно, і писати сенсу немає – вже добре знайома історія.

Неочевидні приклади застосування «іншої» реальності

Відомі випадки, коли за кордоном деякі клініки застосовують окуляри віртуальної реальності разом з гомеопатією для усунення в окремих випадках больових синдромів пацієнтів. Віртуальна реальність дозволяє відволіктися, що може бути можна порівняти із застосуванням місцевої анестезії.

У нашій країні є організації, які проводять навчання за допомогою доповненої реальності. Йдеться не лише про використання спеціальних тренажерів, а про можливість торкнутися чогось нового. Наприклад, освоїти екстремальний для багатьох вид спорту замість традиційного гірськолижного катання – емоції та практика будуть схожими, а безпека – гарантовано.

Про ризики

Нові технології, безумовно, таять певні ризики. Не все однозначно з оцінкою впливу AR і VR на здоров’я людини. Хтось із лікарів говорить про те, що існує шкода для зору, а хтось із дослідників стоїть на тому, що це міф, адже м’язи очей перебувають у тонусі. Мабуть, точно можна говорити про незвичну для людини велику кількість інформації в новій формі. Тому певні рекомендації для користувачів існують, їх важливо дотримуватись (відповідні записи є в інструкціях до окулярів, гарнітур та комп’ютерів).

Є інші зони ризику – конфіденційність інформації, надійність контенту, інформаційна безпека. Щоб протистояти таким загрозам, потрібно бути впевненим у розробнику та продукті, що використовується. Вибирайте рішення від лідерів індустрії та вітчизняних компаній.

Дані технології активно розкривають свій потенціал і в інших галузях – будівництві, важкій промисловості, проектуванні, продажах, рекламі, креативних індустріях та багатьох інших творчих завданнях. Приблизно чверть ринку цих технологій – це промислове або комерційне застосування AR та VR, і ця частка зростає з кожним роком. Загалом, згідно з прогнозами бізнес-платформи Statista, глобальний ринок VR та AR стрімко зростає і до 2024 року досягне майже 300 млрд. доларів. Перспективи помітні як розробникам, і великим інвесторам.

Технології AR і VR – це новий світ, що формується, який і далі буде розвиватися. Безумовно, він не замінить нашої повсякденності чи реальності, але дозволить розширити доступність її сприйняття.

Митник Михайло

Більшу частину свого дитинства Михайло провів, бавлячись із гаджетами та намагаючись з'ясувати, як вони працюють. Його захоплення технологіями призвело до того, що іграшкові роботи, радіокеровані машинки та навіть ігрові приставки часто розбирали на частини, які не підлягали ремонту. Якщо ви поставите йому провокаційне запитання на кшталт "Android чи iPhone?", ви отримаєте ретельний аналіз всіх "за" і "проти", а також есе на тисячу слів про те, як технології впливають на людство.

Опублікував
Митник Михайло
  • Останні записи

    Названо перші три міста, де запустять 5G-інтернет

    В Україні нарешті збираються запускати 5G, але спочатку він з’явиться тільки в трьох містах як…

    04.11.2024

    Nothing може розробити власну операційну систему для конкуренції з Android

    Більшість виробників мобільних телефонів вважають за краще використовувати Android з його унікальним інтерфейсом та функціями.…

    04.11.2024

    Samsung може знизити ціни на розкладачку Galaxy Flip 6

    Samsung, згідно з новими чутками, може працювати над спрощеною та дешевшою версією свого культового складаного…

    04.11.2024

    Оновлено рейтинг найкращих смартфонів за співвідношенням ціни та продуктивності

    Розробники мобільного бенчмарку AnTuTu оновили рейтинг найкращих смартфонів за співвідношенням ціна/продуктивність. За підсумками жовтня, список…

    04.11.2024

    MediaTek Dimensity 9400 кине виклик домінуванню Qualcomm

    MediaTek чекають значних успіхів на ринку смартфонів преміум-класу з новим чіпсетом Dimensity 9400, кидаючи виклик…

    04.11.2024

    У смартфонах Samsung може з’явитися небезпечна геймерська функція

    Згідно з даними інсайдера Chuvn8888, у One UI 7 може з'явитися прихована опція для повного…

    04.11.2024