Як визначити, що лист підроблений: 8 ознак, на які слід звернути увагу

Час читання: 3 хв.

Хакери постійно намагаються викрасти особисту інформацію користувачів, використовуючи все більш витончені методи. Їхня мета – отримати доступ до таких даних, як банківські рахунки, номери телефонів та інша конфіденційна інформація.

Реклама

Однією з найпоширеніших стратегій є фішинг, який полягає у надсиланні фальшивих листів, що видаються за листи від відомих людей або законних компаній.

Вони користуються електронною поштою, тому що вона є важливим інструментом у повсякденному житті багатьох людей, як для спілкування, так і для управління різними справами. Саме тому існують ризики, про які ви повинні знати.

У цифровому світі, який наповнений погрозами, шахрайство перетворилося на просунуту форму обману, яка може мати серйозні наслідки для тих, хто на неї попадеться.

Щоб захистити себе, важливо розуміти ці погрози та вміти їх розпізнавати. Фішинг – це особливий вид шахрайства, що використовує крадіжку особистих даних, коли злочинці видають себе представників надійних організацій, щоб отримати вашу інформацію.

На щастя, є попереджувальні знаки, які допоможуть вам зрозуміти, що відбувається щось дивне. Ось 8 основних ознак, на які слід звернути увагу, щоб захистити себе від електронних листів, у яких вас намагаються обдурити.

Ось як розпізнати шахрайські електронні листи

  • Тривожна тема електронного листа. Щоб уникнути фішингу, насамперед зверніть увагу на тему листа. Кіберзлочинці часто використовують теми, що викликають страх, зі словами «Терміново» або «Попередження про безпеку». Їхня мета – змусити вас не замислюючись відреагувати і перейти за їх шкідливими посиланнями або файлами. Тому, отримавши листа з такою темою, уважно перевірте решту повідомлення.
  • Домен на адресу відправника. Шахрайський лист може бути дуже переконливо, але є способи його розпізнати. Уважно вивчіть домен відправника та знайдіть ознаки підробки, наприклад, публічні домени, які не відповідають реальній компанії, орфографічні чи граматичні помилки, надто довгі чи складні домени, дивні доповнення.
  • Занадто підозріле привітання. У фішингових листах часто використовуються привітання, які не відповідають тому, як спілкуєтеся з офіційними компаніями. Наприклад, вони можуть написати “Шановний клієнт” або “Вітаю”, не називаючи вашого імені, або використовувати ваше ім’я занадто часто, намагаючись завоювати вашу довіру. Представники великих компаній зазвичай використовують збалансовані та професійні привітання, які не є надто особистими чи надто банальними.
  • Орфографічні помилки. Один із способів відрізнити офіційні листи від шахрайських — звернути увагу на рівень формулювань. Ділові листи зазвичай грамотно написані, тоді як у фішингових листах може бути явні помилки, викликані браком часу чи мовних навичок. Важливо звертати увагу на граматику та орфографію, щоб виявити можливі спроби обману.
  • Перевіряйте посилання. Один із способів захистити себе – перевіряти посилання, які ви отримуєте у листах. Деякі з них можуть перенаправляти вас на підроблені сайти, які намагаються обманом змусити вас надати особисту чи фінансову інформацію. Не переходьте на посилання, не переконавшись, що вони отримані з надійних джерел, і не відкривайте вкладення, які здаються вам дивними. Вони можуть містити шкідливе програмне забезпечення, яке може поставити під загрозу вашу конфіденційність та роботу вашого пристрою.
  • Запит на особисту інформацію. Фішингове лист – це спроба обманом змусити вас розкрити особисту інформацію або банківські реквізити. Компанії ніколи не будуть просити вас надати ці дані електронною поштою. Тому, якщо ви отримали лист з проханням повідомити пароль, номер кредитної картки, адресу, номер телефону або будь-яку іншу конфіденційну інформацію, ви повинні розуміти, що це шахрайство, і не відповідати на нього і не переходити за посиланнями.
  • Загрози із почуттям терміновості. Кіберзлочинці часто використовують емоційне маніпулювання, створюючи помилкове відчуття терміновості, наприклад, загрожують заблокувати облікові записи або накласти штрафи, якщо ви не відреагуєте негайно. Перед тим, як діяти необдумано, важливо перевірити правдивість повідомлення. Не трапляйтеся у пастку погроз.
  • Фальшиві та нереальні пропозиції. Якщо щось здається надто добрим, щоб бути правдою, можливо, так воно і є. Електронні листи з оголошеннями про виграші або призи без попередньої участі можуть бути спробою фішингу. Побоюйтеся нереальних пропозицій і перевіряйте їхню справжність, перш ніж робити будь-які дії, таким чином ви захистите свою безпеку.

Слід зазначити, що профілактика є найважливішим чинником захисту інформації від фішингових атак і шахраїв. Ці фальшиві повідомлення намагаються змусити вас розкрити ваші дані або перейти на шкідливі веб-сайти.

Щоб не потрапити на ці хитрощі, слід звертати увагу на попереджувальні ознаки того, що повідомлення або веб-сайт не заслуговують на довіру.

Якщо ви помітили одну з цих ознак, не відповідайте на повідомлення і не клацніть на посилання або файли. Натомість перевірте справжність відправника або сайту, щоб убезпечити свої облікові записи та особисті дані.

Підписуйтесь на нас в Google News, Facebook та TikTok 

РЕКЛАМА

Більшу частину свого дитинства Михайло провів, бавлячись із гаджетами та намагаючись з'ясувати, як вони працюють. Його захоплення технологіями призвело до того, що іграшкові роботи, радіокеровані машинки та навіть ігрові приставки часто розбирали на частини, які не підлягали ремонту. Якщо ви поставите йому провокаційне запитання на кшталт "Android чи iPhone?", ви отримаєте ретельний аналіз всіх "за" і "проти", а також есе на тисячу слів про те, як технології впливають на людство.