Статті

4 міфи про зарядку гаджетів, в які час перестати вірити

Share
Час читання: 3 хв.

Зарядка будь-якої техніки, чи то телефон, планшет чи ноутбук, є вже звичною дією: встромив кабель у потрібний роз’єм, сам блок у розетку, і процес пішов.

Однак навколо теми зарядки та акумуляторів існує безліч рекомендацій, міфів та переконань, а часом навіть заборон. Всі вони були певною мірою правдиві багато років тому, але зараз уже застаріли і втратили свою актуальність.

Давайте розберемо чотири найпопулярніші міфи про зарядку девайсів:

Міф №1. Заряджати смартфон потрібно лише до 100%, перед цим розряджати в «нуль»

Таке переконання справді було вірним кілька десятиліть тому. Тоді скрізь у техніці використовувалися нікель-метал-гідридні (NiMH) і нікель-кадмієві (NiCd) акумулятори, які мали так званий «ефект пам’яті».

Суть ефекту полягала в тому, що якщо не розрядити таку батарею до кінця і поставити на зарядку, то через хімічні зміни з часом знижувалася її ємність. Зменшення ємності призводило до швидкої втрати розряду, а відтак час роботи техніки від батареї зменшувався.

Зараз найчастіше використовуються літій-іонні (Li-Ion) або літій-полімерні (Li-Pol) акумулятори. У них відсутній ефект пам’яті, тому їх можна підключати до розетки з ненульовим рівнем заряду.

Для літій-іонних батарей мають значення кількість циклів заряджання, а не кількість підключення до зарядного пристрою. Цикл – це зарядка, що дорівнює сумі 100% ємності батареї. Якщо за раз заряджати батарею тільки на 25%, то 1 цикл настане після 4 таких підзарядок. Для акумулятора iPhone ресурс становить 500 циклів, а для iPad та MacBook – 1000 циклів.

Міф №2. Не можна залишати смартфон на зарядці на всю ніч

Основою для цього міфу є те, що при тривалій зарядці можливе перезаряджання та нагрівання акумулятора. Колись таке було можливе, проте сучасні пристрої захищені від подібних небезпек за допомогою спеціальних контролерів та датчиків, які зупиняють зарядку батареї при досягненні 100%. Тому можна залишати девайс заряджатися на всю ніч.

Більше того, алгоритми збирають статистику за тривалістю кожної зарядки за певний період часу, а потім розтягують цей процес на середній показник. Наприклад, оптимізована зарядка від Apple після аналізу заряджає батарею з 80 до 100 відсотків протягом ночі і до самого ранку.

Відповідно, перегрівання акумулятора від надмірної зарядки також малоймовірне.

Міф №3. Не можна користуватися смартфоном під час заряджання

Використовувати телефон на зарядці можна, але сам процес буде проходити швидше, якщо не чіпати девайс в цей час. Варто пам’ятати, що смартфон все одно продовжує працювати від акумулятора, тому важкі ігри, навігація та перегляд потокового відео у високій якості можуть стати причиною повільного заряджання.

При використанні потужних блоків живлення в процесі заряджання акумулятор може нагріватися, але це не є небезпечним. Вбудовані контролери захищають внутрішні компоненти від перегріву та дозволяють використовувати девайс. Головне, мати надійний та якісний зарядний пристрій з кабелем.

І про це наступний міф:

Міф №4. Не можна використовувати неоригінальні зарядні пристрої

Цей міф правдивий наполовину, бо неоригінальні ЗП бувають різні. Звичайно, якщо користуватися блоком живлення, купленим у переході за 100 гривень, це вірний спосіб позбутися улюбленого гаджета або навіть викликати пожежу через коротке замикання.

Тому, якщо вже немає можливості використовувати оригінальні зарядки, варто вибирати сторонні аксесуари від відомих брендів, тому що там дотримувалися всіх стандартів якості при виробництві.

При виробництві якогось ноунейму, а тим більше підробок чи реплік, підвальні робітники не приділяють уваги надійності конструкції та якості комплектуючих для максимального здешевлення продукту. Вся ця економія і призводить до нагрівання та стрибків напруги.

На кабелі також не варто економити і слід вибирати оригінальні або від іменитих виробників. Дешевий кабель із піднебесної може призвести до неприємних наслідків у вигляді виходу з ладу контролера живлення.

До речі, у такому разі найчастіше зникає гарантія на пристрій. Сервісний центр може повернути девайс з відмовою навіть у платному обслуговуванні через згорілий контролер через використання сторонніх аксесуарів живлення.

Бережіть акумулятор, але не вірте у міфи

У процесі використання будь-якого гаджета втрата ємності акумулятора є природним процесом, який ми можемо тільки прискорити або сповільнити.

Так що сміливо залишайте свій смартфон заряджатися на всю ніч, використовуйте якісні блоки живлення та дроти, не грайте у «геншин», коли смартфон підключений до розетки.

Ці прості правила допоможуть максимально зберегти ємність акумулятора та працездатність ваших пристроїв. А міфи нехай залишаться у далекому минулому.

Митник Михайло

Більшу частину свого дитинства Михайло провів, бавлячись із гаджетами та намагаючись з'ясувати, як вони працюють. Його захоплення технологіями призвело до того, що іграшкові роботи, радіокеровані машинки та навіть ігрові приставки часто розбирали на частини, які не підлягали ремонту. Якщо ви поставите йому провокаційне запитання на кшталт "Android чи iPhone?", ви отримаєте ретельний аналіз всіх "за" і "проти", а також есе на тисячу слів про те, як технології впливають на людство.

Опублікував
Митник Михайло
Tags: поради
  • Останні записи

    4 прості налаштування, які допоможуть продовжити час роботи пристрою

    Пам'ятаєте ті часи, коли телефони могли працювати кілька днів без підзарядки? Це було реально, особливо…

    15.11.2024

    Xiaomi анонсувала нову версію операційної системи HyperOS 2

    Компанія Xiaomi анонсувала вихід нової операційної системи HyperOS 2, яка буде заснована на Android 15.…

    15.11.2024

    Wi-Fi 8 запропонує швидкість як у Wi-Fi 7, але з більшою надійністю

    Бездротові технології продовжують розвиватися. Хоча організація IEEE ще не затвердила стандарт Wi-Fi 7, уже ведеться…

    15.11.2024

    Акції Samsung досягли максимального зростання з початку 2021 року

    Здавалося б, південнокорейського гіганта Samsung Electronics вже довго переслідують невдачі, і котирування його акцій з…

    15.11.2024

    Названо точну дату презентації Samsung Galaxy S25

    Кілька днів тому в мережі з'явилася інформація, що Samsung проведе презентації серії Galaxy S25 вже…

    15.11.2024

    Baidu показала інноваційні окуляри з інтегрованим штучним інтелектом

    Китайська компанія Baidu представила свої нові розумні окуляри під назвою Xiaodu AI Glasses на конференції…

    15.11.2024