Чи потрібно оновлювати драйвери, якщо все працює

UPG

Питання про оновлення драйверів зазвичай постає, коли комп’ютер починає глючити і працювати “якось неправильно”. Але коли насправді варто їх оновлювати, і чи потрібно це робити регулярно?

Більшість користувачів замислюється про необхідність оновлення драйверів тільки тоді, коли в роботі комп’ютера з’являються якісь проблеми. Та й пов’язано це, здебільшого, з численними гайдами щодо усунення тих чи інших несправностей. Під час нормальної роботи ПК багато хто дотримується золотого правила “працює – не чіпай”. Але наскільки воно актуальне, коли мова заходить про драйвери?

Що таке драйвер

Якщо говорити простими словами, драйвер – це програма, яка дає змогу операційній системі взаємодіяти із “залізом” комп’ютера. Він розповідає Windows про можливості обладнання, підказує, як увімкнути ті чи інші функції, і як краще оптимізувати роботу з ним.

Коли і навіщо потрібно оновлювати драйвер

Про те, що оновлення драйверів може розв’язати проблеми з обладнанням, яке неправильно працює, ми вже писали на самому початку. Оновити драйвер потрібно і в разі, якщо свіжовстановлений застосунок або гра видає помилку, не запускається або просто працює несподівано повільно.

Ну і, звісно, без встановлення свіжих драйверів не обійтися під час збирання комп’ютера з нуля або його апгрейду зі встановленням, наприклад, нової відеокарти. До того ж, свіжі версії драйверів отримують численні нововведення, що підвищують стабільність роботи “заліза”, усувають всілякі помилки або додають йому нові функції. Тому деякі користувачі і фахівці дотримуються думки про необхідність їх регулярного оновлення, вважаючи правило “працює – не чіпай” не зовсім доречним.

Ми могли б із цим погодитися. Але разом із виправленням деяких відомих помилок і появою нових функцій у свіжих версіях драйверів з’являються і все нові помилки. Тому і бездумне встановлення свіжих версій драйверів за принципом “щоб було” виглядає вельми сумнівною витівкою. Найкращим же варіантом тут стане оновлення драйверів після їхнього “обкатування” іншими користувачами – тільки в цьому разі ви зможете вивчити відгуки про них і переконатися у відсутності якихось критичних багів.

Як оновлювати драйвери

Ручне оновлення

Власне, саме з цієї причини ручне встановлення драйверів видається нам оптимальним вибором. Так, воно займає більше часу, але ви зможете повністю контролювати весь процес, і будете впевнені, що вам не доведеться “відкочувати” драйвер якогось обладнання до більш ранньої версії.

Та й сам процес апдейту навряд чи може викликати хоч якісь труднощі. Вам достатньо зайти на сайт виробника відеокарти, материнської плати або іншого компонента системи, знайти там потрібну модель і відкрити її сторінку підтримки або ПЗ.

Ну а тепер потрібно вибрати операційну систему, яку ви використовуєте, і завантажити потрібну версію драйвера, після чого залишиться зайти в скачану папку, за необхідності розархівувавши його, знайти там виконуваний файл із розширенням “exe” і запустити його. Драйвери встановляться в систему самостійно.

Але врахуйте, що, здебільшого, ручне оновлення драйверів потрібне тільки кільком компонентам системи – материнській платі та чіпсету, відеокарті й окремій звуковій карті. У всіх інших випадках з оновленням відмінно справляється і сама операційна система, яка “підтягує” потрібні версії драйверів. Власне, Windows зможе встановити універсальні драйвери і для цих компонентів, але вони зможуть розкрити далеко не всі їхні функції. Тому найкраще скористатися спеціалізованими драйверами з сайту виробника, “заточеними” саме під вашу “залізяку”.

Як автоматизувати процес

Якщо ж ви не хочете моніторити вихід нових версій драйверів і морочитися з їхнім пошуком на сайтах виробників “заліза”, ви цілком можете автоматизувати або, як мінімум, частково автоматизувати процес за допомогою всіляких програм.

Наприклад, для материнських плат ASUS відмінним виходом із ситуації стане фірмова утиліта Armoury Crate. Вона самостійно перевірить наявність свіжих драйверів і запропонує їх оновити, а ви зможете контролювати весь процес, підтверджуючи встановлення або відмовляючись від нього.

Аналогічні утиліти є і в інших виробників. Та ж GeForce Experience, наприклад, не тільки допоможе оновити драйвери відеокарти Nvidia, а й оптимізує ігрові налаштування, дасть можливість стрімити свою гру і ділитися відео та скріншотами з друзями.

Є на ринку і спеціалізовані “комбайни”, здатні підтримувати в актуальному стані драйвери всіх компонентів комп’ютера.

Снеппі-драйвер

Утиліта примітна тим, що її розробкою займаються росіяни, а сама програма заснована на відкритому вихідному коді, повністю безоплатна й існує на добровільні пожертвування користувачів.

З недоліків Snappy Driver можна відзначити, хіба що, не найсучасніший інтерфейс програми, але і складним його назвати не можна. Водночас утиліта не потребує встановлення і доступна у двох версіях:

  • SDI Lite із завантаженням драйверів з інтернету;
  • SDI Full з усіма наявними драйверами.

Але врахуйте, що “вага” останньої досягає 14 Гбайт, а її використовувати є сенс тільки в тому випадку, якщо у комп’ютера немає доступу в інтернет.

DriverHub

Надзвичайно популярна програма з можливістю повністю автоматичного пошуку та встановлення драйверів. Утиліта абсолютно безкоштовна і має величезну постійно оновлювану базу драйверів, відсортовану за групами та операційними системами.

Мінус програми в тому, що деякі користувачі скаржаться на те, що під час встановлення драйверів вона може запропонувати встановити сторонній софт, який жодного стосунку до них не має.

DriverPack Solution

DriverPack Solution примітна тим, що дає можливість створювати резервні копії раніше встановлених драйверів, завдяки чому ви завжди зможете “відкотитися” на їх старіші версії. Наприклад, якщо новий драйвер не виправдав очікувань і рясніє купою помилок, що заважають стабільній роботі “заліза”.

При цьому програма дає змогу проводити як повністю автоматичне, так і вибіркове встановлення драйверів. Ну а як приємний бонус у неї є функція виявлення і видалення шкідливого софту, плагінів з нав’язливою рекламою та інших небажаних програм.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я