Роздільна здатність монітора – одна з найважливіших характеристик, яку слід враховувати перед покупкою. Важливо те, що вона має значення не тільки для геймерів, але й відіграє важливу роль у професійних завданнях (таких як графіка, обробка відео тощо). У цій статті ми розберемося з усіма невідомими, пов’язаними з QHD – але почнемо з основ, тож про яку роздільну здатність йдеться?
Що таке роздільна здатність QHD?
QHD – це роздільна здатність екрану, яка становить 2560 × 1440 пікселів. В ігровому світі цю роздільну здатність часто називають 1440p. Інший термін для позначення роздільної здатності 1440p – 2K, хоча це менш офіційна номенклатура, але все ще використовується і є абсолютно правильним. Екрани QHD – це широкоформатні моделі, які в переважній більшості мають співвідношення сторін 16:9.
Нагадаємо, що роздільна здатність екрану – це дві величини: кількість пікселів по горизонталі і вертикалі. Чим вищий цей параметр, тим більше пікселів “втиснуто” в дану площину, що призводить до набагато кращої якості зображення (чіткіше зображення). Quad High Definition (QHD) означає, що ця роздільна здатність пропонує в чотири рази більше пікселів, ніж роздільна здатність HD (також відома як 720p, або 1280 × 720).
Чи є QHD і WQHD одним і тим же?
Шукаючи новий монітор, ви можете часто зустріти абревіатуру WQHD, яку ми розшифровуємо як Wide Quad High Definition. Роздільна здатність QHD – це Quad High Definition, тож чи слово “широкий” якимось чином відрізняє WQHD від QHD? Ні – обидві абревіатури позначають одну й ту саму роздільну здатність 1440p, або 2560 × 1440 пікселів.
Так навіщо ж непотрібна плутанина в номенклатурі? Це можна назвати маркетинговим ходом. Розробники таким чином хочуть зробити акцент на широкому екрані, який пропонує ця роздільна здатність. Однак бувають випадки, коли монітори з більшою кількістю пікселів по горизонталі, ніж 2560, називають WQHD, тобто роздільною здатністю 3440 × 1440, яка має власну назву: UWQHD. Причиною цього є однакова кількість пікселів по горизонталі, тобто 1440. Однак пам’ятайте, що UWQHD – це більша роздільна здатність екрану, ніж WQHD, що забезпечує більше співвідношення сторін (зазвичай 21:9).
Чи підходить роздільна здатність QHD для ігор?
QHD – це ідеальний баланс між роздільною здатністю 1080p і 4K. Ця роздільна здатність забезпечує високу кількість пікселів, що дозволяє спостерігати більш якісне зображення, але водночас не висуває таких же вимог до апаратного забезпечення, як 4K. Жартома кажуть, що той, хто хоча б раз спробував 1440p, більше ніколи не повернеться до 1080p.
Справа в тому, що основною роздільною здатністю, в яку грають геймери, все ще залишається FHD. Згідно з липневим опитуванням Steam щодо апаратного та програмного забезпечення, понад 61% користувачів використовують роздільну здатність FHD. QHD посідає друге місце з 14,09%. Немає сумнівів, що QHD стане основною роздільною здатністю в майбутньому, витіснивши FHD.
Немаловажним є те, що для 4K доведеться купувати дешевші компоненти, ніж для Full HD, а зображення буде вдвічі якіснішим, ніж у Full HD. Тому, шукаючи золоту середину, варто зробити ставку на монітор з роздільною здатністю QHD.
QHD, FHD, UWQHD, UHD – відмінності
Абревіатур, які визначають роздільну здатність того чи іншого монітора, досить багато. Через це в них легко загубитися. У цьому параграфі ми пояснимо найпопулярніші з них, окресливши пропоновану роздільну здатність і вказавши призначення екрану, про який йде мова.
FHD – скорочено Full HD, також відома як 1080p. Пропонована роздільна здатність становить 1920 × 1080 пікселів і, як зазначено вище, це одна з найпопулярніших роздільних здатностей екранів. Вона успішно підходить для повсякденної роботи за комп’ютером та ігор. Для неї найкраще підійдуть 24-дюймові екрани, максимум – 27-дюймові. Все, що вище, призведе до значного погіршення якості зображення.
QHD/WQHD – роздільна здатність 2560 × 1440 пікселів, відома як 1440p або 2K. Ми не будемо детально описувати її тут, вона ідеально підходить для ігор, а також для перегляду фільмів і серіалів. Для цієї роздільної здатності зазвичай рекомендуються екрани з діагоналлю 27″-32″.
UWQHD – абревіатура, що розшифровується як Ultra Wide Quad High Definition. Монітори цього типу, хоча і мають таку ж кількість пікселів по вертикалі (1440), мають збільшену кількість пікселів по горизонталі (3440), а також збільшене співвідношення сторін до 21:9. Ми називаємо екрани цього типу ультраширокоформатними.
UHD – або Ultra High Definition, роздільна здатність, відома як 4K, що становить 3840 × 2160 пікселів. Загальна кількість пікселів на екран становить запаморочливі 8,3 мільйона. Це більш ніж удвічі перевищує загальну кількість пікселів QHD і більш ніж у вісім разів – стандартну роздільну здатність HD. Однак за це доводиться платити величезну ціну – 4K UHD вимагає величезної обчислювальної потужності, в першу чергу від флагманського графічного процесора, але його наявність тягне за собою купівлю практично всіх інших компонентів високого класу. Ігри в UHD виглядають божевільно, але загалом це роздільна здатність, рекомендована для графічних дизайнерів, художників, дизайнерів та інших професіоналів.
QHD-монітори – ідеальний баланс ціни та якості зображення
Довгий час домінування 1080p було стандартом – досить сказати, що він все ще залишається таким, дивлячись на статистику. Однак, на нашу думку, якщо ви замислюєтеся про покупку нового монітора, вам варто серйозно подумати про придбання QHD-екрану. Це ідеальний баланс з фінансової точки зору і високої якості зображення, що надається, а також швидкості роботи. Переваг, які пропонує QHD, дійсно багато.
Перш за все, кожен дюйм екрану має більшу кількість відображуваних деталей. Це призводить до більш чіткого, глибокого, яскравого зображення. Це правда, що після першого контакту з QHD важко переключитися назад на FHD. Зображення стає меншим, наше око швидше сприймає менш чіткі зображення – спробувавши феноменальну якість 1440p, те, що пропонує FHD, просто блідне.
Якщо порівняти два однакових екрани за діагоналлю, то QHD запропонує набагато точніше зображення, ніж FHD. Це також дозволить вам використовувати більші моделі дисплеїв без необхідності жертвувати щільністю пікселів на дюйм. Так, чим більше пікселів на екрані, тим більша потреба в потужнішій відеокарті. Проте це не буде величезною витратою; RTX 3060 Ti або RX 6600 XT, наприклад, – це чіпи, які можуть впоратися з іграми з роздільною здатністю 1440p, включно з новими тайтлами.