Щоб уникнути небажаних наслідків, важливо знати, до якої граничної температури може нагріватися відеокарта, і як цю температуру виміряти.
Температура відеокарти має величезне значення в роботі комп’ютера. У разі її перегріву продуктивність ПК в іграх і графічних додатках різко падає, аж до того, що комп’ютер може банально вимкнутися для запобігання серйозного перегріву. А постійна робота відеокарти при підвищеній температурі скорочує термін її служби і, зрештою, може призвести до виходу її з ладу.
Для запобігання цьому необхідно хоча б час від часу стежити, чи не перегрівається такий важливий компонент системи. Але яку температуру відеокарти можна вважати нормою? Давайте розберемося в цьому питанні, а за одним і дізнаємося, що робити в разі її перегріву.
Температура відеокарти без навантаження не повинна перевищувати 55, а ще краще 45-50 градусів. Але звісно, для ігор і роботи з важкою графікою ці цифри незастосовні, і в них цілком нормальним вважається збільшення температури до 80-85 градусів з короткочасними піками до 95-100 градусів.
Хоча, здебільшого, для кожної відеокарти є своя межа максимально допустимої температури. Наприклад, у тієї ж GeForce RTX 4080 16 GB від MSI вона не повинна перевищувати 88 градусів. Конкретні ж ліміти для вашої відеокарти можна дізнатися в BIOS або подивитися на сайті TechPowerUp.
Але врахуйте, що у випадку з відеокартою велике значення має не тільки температура графічного процесора, а й пам’яті. Причому саме остання зазвичай і є її найбільш “гарячим” елементом. І навіть за цілком нормальної для роботи під навантаженням температури ядра в 75 градусів нагрівання пам’яті може доходити і до 85, і до 90 градусів. Не лякайтеся, це нормально, і що сучасніша пам’ять, то сильніше вона гріється.
Так, максимальною температурою пам’яті GDDR6 вважається 115 градусів, а у випадку GDDR6X ця цифра і зовсім може досягати 120 градусів. Хоча, звичайно, ми говоримо про короткочасні піки, робоча ж температура пам’яті не повинна перевищувати 95-100 градусів у GDDR6 і 105-110 при використанні GDDR6X.
Поточну температуру відеокарти можна дізнатися як за допомогою вбудованих засобів Windows, так і завдяки стороннім утилітам. Причому під вбудованими засобами ми розуміємо банальний Диспетчер завдань, що викликається поєднанням клавіш Ctrl+Alt+Del.
Просто відкрийте вкладку “Продуктивність”, і під усіма графіками ви побачите заповітну цифру температури відеокарти. Щоправда, спрацює це тільки на дискретній графіці з драйвером, що підтримує WDDM 2.4 і вище. Можна подивитися температуру відеокарти і в таких популярних утилітах, як AIDA64, Speccy і GPU-Z.
Якщо ж ви хочете моніторити її під час гри, не відволікаючись, власне, від ігрового процесу, найкраще скористатися безкоштовною MSI Afterburner. Вона вміє відображати в кутку екрана гри температуру, тактову частоту і завантаження процесора і відеокарти, а також розповість про такий важливий для комфортного геймінгу параметр, як FPS.
Найпростіший спосіб знизити нагрівання відеокарти – збільшити швидкість роботи вентиляторів. Причому це краще зробити навіть у тому разі, якщо вона не показує жодних ознак перегріву. Річ у тім, що швидкість обертання вентиляторів найчастіше прив’язана до температури GPU, а температуру відеопам’яті і VRM у них зазвичай навіть не моніторять. Та й на їхнє охолодження виробники часто “забивають”. І, якщо ви не хочете отримати перегрів цих компонентів системи, найкраще заздалегідь подбати про них і збільшити число обертів вентиляторів.
Не варто забувати і про звичайну профілактику. Тут все те ж саме, що і з процесорами. Час від часу чистіть або хоча б продувайте систему охолодження відеокарти, а після закінчення гарантійного терміну періодично міняйте термопасту. Ну і, звичайно, перевірте, наскільки добре в корпусі організовано відведення тепла. Можливо, варто встановити в нього ще 1-2 корпусних вентилятори?
Якщо ж температура відеокарти, як і раніше, не радує, можна подумати про андервольтинг – зниження напруги на чіп. Для цього найкраще скористатися вже згадуваною нами утилітою MSI Afterburner. Зменшуйте напругу в графі CORE VOLTAGE з кроком в 50 мВ, поки отриманий результат вас не влаштує.
Генеральний директор OpenAI Сем Альтман днями заявив, що "агенти штучного інтелекту можуть з'явитися на ринку…
Компанія Samsung підтвердила, що 22 січня 2025 року проведе масштабну презентацію лінійки Galaxy S25 і…
OpenAI задумалася над створенням людиноподібного робота? Цю новину підкинуло видання The Information, і я вже…
Згідно з джерелом, заяву було зроблено від імені Wireless Power Consortium (WPC), який розробив новий…
App Intents — це програмний механізм в iOS, iPadOS і macOS, який дозволяє додаткам передбачати…
Американська корпорація Meta (визнана в Росії екстремістською і заборонена) припинить користуватися послугами фактчекерів через надмірну…