Температура відеокарти: якою вона має бути, і як боротися з перегрівом

ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ

Час читання: 3 хв.

Щоб уникнути небажаних наслідків, важливо знати, до якої граничної температури може нагріватися відеокарта, і як цю температуру виміряти.

Реклама

Температура відеокарти має величезне значення в роботі комп’ютера. У разі її перегріву продуктивність ПК в іграх і графічних додатках різко падає, аж до того, що комп’ютер може банально вимкнутися для запобігання серйозного перегріву. А постійна робота відеокарти при підвищеній температурі скорочує термін її служби і, зрештою, може призвести до виходу її з ладу.

Для запобігання цьому необхідно хоча б час від часу стежити, чи не перегрівається такий важливий компонент системи. Але яку температуру відеокарти можна вважати нормою? Давайте розберемося в цьому питанні, а за одним і дізнаємося, що робити в разі її перегріву.

Якою має бути температура відеокарти

Температура відеокарти без навантаження не повинна перевищувати 55, а ще краще 45-50 градусів. Але звісно, для ігор і роботи з важкою графікою ці цифри незастосовні, і в них цілком нормальним вважається збільшення температури до 80-85 градусів з короткочасними піками до 95-100 градусів.

Хоча, здебільшого, для кожної відеокарти є своя межа максимально допустимої температури. Наприклад, у тієї ж GeForce RTX 4080 16 GB від MSI вона не повинна перевищувати 88 градусів. Конкретні ж ліміти для вашої відеокарти можна дізнатися в BIOS або подивитися на сайті TechPowerUp.

Але врахуйте, що у випадку з відеокартою велике значення має не тільки температура графічного процесора, а й пам’яті. Причому саме остання зазвичай і є її найбільш “гарячим” елементом. І навіть за цілком нормальної для роботи під навантаженням температури ядра в 75 градусів нагрівання пам’яті може доходити і до 85, і до 90 градусів. Не лякайтеся, це нормально, і що сучасніша пам’ять, то сильніше вона гріється.

Так, максимальною температурою пам’яті GDDR6 вважається 115 градусів, а у випадку GDDR6X ця цифра і зовсім може досягати 120 градусів. Хоча, звичайно, ми говоримо про короткочасні піки, робоча ж температура пам’яті не повинна перевищувати 95-100 градусів у GDDR6 і 105-110 при використанні GDDR6X.

Як дізнатися температуру відеокарти

Поточну температуру відеокарти можна дізнатися як за допомогою вбудованих засобів Windows, так і завдяки стороннім утилітам. Причому під вбудованими засобами ми розуміємо банальний Диспетчер завдань, що викликається поєднанням клавіш Ctrl+Alt+Del.

Просто відкрийте вкладку “Продуктивність”, і під усіма графіками ви побачите заповітну цифру температури відеокарти. Щоправда, спрацює це тільки на дискретній графіці з драйвером, що підтримує WDDM 2.4 і вище. Можна подивитися температуру відеокарти і в таких популярних утилітах, як AIDA64, Speccy і GPU-Z.

Якщо ж ви хочете моніторити її під час гри, не відволікаючись, власне, від ігрового процесу, найкраще скористатися безкоштовною MSI Afterburner. Вона вміє відображати в кутку екрана гри температуру, тактову частоту і завантаження процесора і відеокарти, а також розповість про такий важливий для комфортного геймінгу параметр, як FPS.

Що робити, якщо відеокарта перегрівається

Найпростіший спосіб знизити нагрівання відеокарти – збільшити швидкість роботи вентиляторів. Причому це краще зробити навіть у тому разі, якщо вона не показує жодних ознак перегріву. Річ у тім, що швидкість обертання вентиляторів найчастіше прив’язана до температури GPU, а температуру відеопам’яті і VRM у них зазвичай навіть не моніторять. Та й на їхнє охолодження виробники часто “забивають”. І, якщо ви не хочете отримати перегрів цих компонентів системи, найкраще заздалегідь подбати про них і збільшити число обертів вентиляторів.

Не варто забувати і про звичайну профілактику. Тут все те ж саме, що і з процесорами. Час від часу чистіть або хоча б продувайте систему охолодження відеокарти, а після закінчення гарантійного терміну періодично міняйте термопасту. Ну і, звичайно, перевірте, наскільки добре в корпусі організовано відведення тепла. Можливо, варто встановити в нього ще 1-2 корпусних вентилятори?

Якщо ж температура відеокарти, як і раніше, не радує, можна подумати про андервольтинг – зниження напруги на чіп. Для цього найкраще скористатися вже згадуваною нами утилітою MSI Afterburner. Зменшуйте напругу в графі CORE VOLTAGE з кроком в 50 мВ, поки отриманий результат вас не влаштує.

Реклама

Вас також можуть зацікавити новини:

Не пропустіть

СВІЖІ НОВИНИ