Статті

Що може “вбити” SSD диск завчасно

Share
Час читання: 3 хв.

Напевно, багатьом відомо, що принципи роботи SSD істотно відрізняються від принципів роботи звичайних жорстких дисків HDD, тому і поводитися з ними потрібно зовсім інакше.

І саме в цій статті я розповім вам про те, чого не варто робити з твердотілими накопичувачами SSD, щоб уникнути їхньої передчасної поломки або виходу з ладу і, по можливості, продовжити термін їхньої служби.

Не захоплюйтеся частою дефрагментацією SSD дисків

Твердотілі накопичувачі SSD обмежені в циклах перезапису, і дефрагментація може серйозно скоротити термін їхньої служби. Не варто “захоплюватися” використанням стороннього софту для дефрагментації дисків, оскільки операційна система Windows здатна цілком самостійно підтримувати порядок на них.

Хоч і в інтернеті повно порад про вимкнення вбудованої утиліти “Дефрагментація дисків” у Windows 10, не раджу цього робити. Операційна система добре розпізнає твердотільні накопичувачі SSD і, в процесі своєї роботи, не робить нічого, що могло б їм нашкодити.

Уникайте переповнення або заповнення SSD диска до відмови

Дослідження показують, що при заповненні деяких SSD накопичувачів на 99% їхня робота може суттєво уповільнюватися. Раніше виробниками рекомендувалося залишати на SSD не менше 25% вільного простору. Сучасні ж SSD диски можуть бути заповнені трохи більше.

Але, якщо ви помітили, що індикатор вільного місця на диску SSD в Провіднику став червоного кольору, то краще видалити з нього всі непотрібні файли і продовжувати працювати з ним, уникаючи в подальшому його переповнення.

Обмежте завантаження або роздачу торентів з диска SSD

Завантаження або роздача файлів через торренти може призвести до підвищеного навантаження на диск SSD і, як правило, його значному зносу. Згодом це може стати причиною погіршення таких показників, як швидкість читання/запису на накопичувач.

Тому, для тривалих торент завантажень або роздач, краще використовувати звичайні диски HDD замість твердотільних SSD накопичувачів.

Будьте обережні з повним знищенням даних на дисках SSD

Напевно вам відомо, що просте видалення файлів не призводить до повного зникнення з диска, і дані, які нібито були видалені, все ще можуть бути відновлені. Однак є такі програми, які вміють остаточно знищувати дані з накопичувачів, перезаписуючи їх випадковими наборами нулів та одиниць. Наприклад, серед спеціалізованого софту, така функція часто називається “Повне стирання диска”.

Тому, не рекомендується використовувати подібну функцію на SSD дисках, оскільки це може призвести до його швидкого виходу з ладу.

Проведення подібної операції доцільно тільки в тих випадках, коли вам дійсно необхідне повне видалення даних з диска, тобто, без можливості подальшого їх відновлення, наприклад перед продажем пристрою.

На дисках SSD не рекомендується зберігати файли “великих розмірів”

SSD диски ідеально підходять для зберігання файлів, що постійно використовуються, таких як: файли операційних систем, додатків та ігор. І, якщо у вас на комп’ютері є файли великих розмірів, наприклад, колекція фільмів у форматі 4K, їх рекомендується зберігати на звичайному жорсткому диску HDD, щоб продовжити термін служби твердотільного накопичувача.

Не використовуйте на дисках SSD застарілі версії операційних систем

Такі, вже далеко не актуальні версії операційної системи, як Windows XP, Windows Vista, а також старі версії Mac OS і Linux, не можуть забезпечувати коректну роботу з SSD дисками. І, якщо ці операційні системи будуть встановлюватися на твердотільні SSD накопичувачі, то вони зношуватимуться швидше, ніж потрібно. Саме тому для SSD накопичувачів рекомендується використовувати тільки “нові” операційні системи.

Не захоплюйтеся бенчмарками і частим тестуванням продуктивності комп’ютера з SSD диском

Найчастіше, бенчмарки та різні тести використовуються для перевірки продуктивності комп’ютера. Як правило, вони включають і тести швидкості читання/запису даних на накопичувач.

Однак, активне використання SSD накопичувачів у бенчмарках та тестах, може сильно їх навантажувати, значно зменшуючи кількість робочих циклів перезапису та скорочуючи терміни їхньої служби.

Митник Михайло

Більшу частину свого дитинства Михайло провів, бавлячись із гаджетами та намагаючись з'ясувати, як вони працюють. Його захоплення технологіями призвело до того, що іграшкові роботи, радіокеровані машинки та навіть ігрові приставки часто розбирали на частини, які не підлягали ремонту. Якщо ви поставите йому провокаційне запитання на кшталт "Android чи iPhone?", ви отримаєте ретельний аналіз всіх "за" і "проти", а також есе на тисячу слів про те, як технології впливають на людство.

Опублікував
Митник Михайло
Tags: SSD
  • Останні записи

    Дизайн Samsung Galaxy A26 показали на якісних рендерах

    Надійний інсайдер під ніком OnLeaks опублікував серію деталізованих зображень ще не анонсованого смартфона. Крім того,…

    15.11.2024

    iOS 18.1 змушує iPhone перезавантажуватися після трьох днів бездіяльності

    Коли вийшла iOS 18, Apple додала дуже цікаву фішку. Тепер iPhone автоматично перезавантажується кожні три…

    15.11.2024

    Як зрозуміти, що додаток збирає ваші дані без дозволу

    Щороку ми завантажуємо мільярди додатків на смартфони — щоб швидко спілкуватися, займатися банкінгом, редагувати фото…

    14.11.2024

    Google робить свій смартфон потужнішим за допомогою Linux

    В Android 15 QPR2 Beta 1 Google представила нову функцію - Terminal, що дозволяє запускати…

    14.11.2024

    Apple набирає обертів у галузі ШІ, поки конкуренти зволікають у розвитку

    Apple Intelligence з'явився тільки минулого місяця, і деякі з його найцікавіших функцій будуть доступні з…

    14.11.2024

    В Україні зросла кількість злочинів за участю популярних додатків

    За останні кілька років все частіше виявляється, що месенджери використовуються як інструменти для злочинів. З…

    14.11.2024