Статті

Скільки залишилося жорстким дискам і чи замінять їх твердотільні SSD

Share
Час читання: 3 хв.

Сучасні комп’ютери та ноутбуки вже в базовій комплектації не мають класичного жорсткого диска. Замість HDD – швидкісний SSD накопичувач. Додавання ж HDD диска за бажанням користувача – якщо в системний блок встановити жорсткий диск можливо, то не кожен ноутбук має додатковий слот для другого накопичувача.

Конструктивно HDD накопичувач вже можна вважати морально застарілим – працює він за принципом намагнічування металевих дисків за допомогою магнітної головки. Диски крутяться, а головка “бігає” по потрібних місцях і “наносить” інформацію на шматок круглого металу. Схожим чином працює зберігання інформації на магнітних стрічках, наприклад, цифровий відеомагнітофон працює приблизно так само, як і HDD, з різницею в тому, що інформація записується на стрічку, а не на болванку. Не будемо тут вдаватися в подробиці про те, як зберігається інформація, мова не про це.

Але чому HDD можна вважати морально застарілим? Тому що технологія запису, за фактом, є механічною. А це великі розміри (порівняно з SSD) і ймовірність відмови в будь-який момент з “механічних” причин. Але практика показує, що ймовірність відмови у HDD у багато разів нижча, ніж у SSD, але про це трохи пізніше.

Принцип роботи SSD складніший – інформація зберігається всередині чіпів (мікросхем) у вигляді електричного заряду. Конструктивно мікросхема складається з величезної кількості транзисторів, які утворюють мікро-осередки, в яких зберігається (або відсутній) електричний заряд. Зберігання інформації відбувається в двійковій системі числення – якщо в комірці є заряд, то це логічна одиниця, якщо немає, то логічний нуль.

Питання надійності зберігання інформації на SSD завжди стоїть гостро, як мінімум, з двох причин:

1. Осередки не можуть вічно тримати заряд – у кожного SSD є певний ресурс, що дорівнює кількості перезапису осередків. Простими словами: якщо користувач “ганяє” (записує і видаляє) велику кількість інформації на своєму накопичувачі, то з часом пристрій деградує.

Спочатку з’являться “биті” осередки, які не можуть уже зберігати заряд, об’єм SSD зменшуватиметься. Разом з об’ємом може зменшуватися і швидкість – контролеру потрібен додатковий час, щоб обходити проблемні місця накопичувача. Зрештою це призведе до того, що SSD потрібно замінити на новий – ремонту такі пристрої не підлягають.

До слова, ресурсу сучасного SSD може вистачити на все життя для звичайного користувача, який користується ПК для офісних завдань і перегляду фільмів.

2. Імовірність відмови в будь-який момент. На практиці зустрічалося, що SSD накопичувач виходив з ладу з незрозумілих причин. Можливо, подіяла статична електрика або перепад напруги. Разом з виходом з ладу губилися і дані.

Хоч і сучасний SSD сильно відрізняється від виробів, які були кілька років тому, цей фактор не можна виключати на 100%.

Відмовиться світ від HDD чи ні? Які мінуси є у HDD?

  1. Імовірність відмови з “механічних” причин. Багато рухомих елементів це погано. Але тут вимальовується жирний плюс – у разі виходу з ладу електродвигуна або приводу головки інформацію відновити можна в 99% випадків (якщо не пошкоджено самих “млинців”;
  2. Споживання енергії у HDD завжди вище, ніж у SSD;
  3. Швидкість роботи HDD у кілька разів нижча, ніж у SSD. До того ж цей параметр у SSD зростає з кожним поколінням, а у HDD збільшення швидкостей призведе до подорожчання і ускладнення конструкції;
  4. Розміри HDD набагато більші, ніж SSD, а у нас йде тренд на зменшення конструкції комп’ютера.

То який висновок?

SSD, найімовірніше, витіснить HDD у звичайних комп’ютерах і ноутбуках повністю. Класичні HDD залишаться лише для зберігання даних у довгостроковій перспективі. З розвитком 5G і хмарних сервісів у пересічного користувача не буде запитань щодо того, де зберігати свої дані – все зберігатиметься на віддалених серверах.

Лужна Софія

Глибокі знання та досвід Софії у сфері технічної підтримки зробили її надійним помічником у вирішенні проблем, а пристрасть до технологій спонукала її ділитися своїми знаннями з іншими за допомогою свого контенту. Як людина, яка щодня працює над усуненням проблем і навчає своїх користувачів користуватися всіма доступними інструментами, маючи лише обліковий запис Google, її висвітлення новин, як правило, зосереджене на наданні читачам більш зручної для користувача точки зору та деяких менш відомих цікавинок на цю тему.

Опублікував
Лужна Софія
  • Останні записи

    Проблеми з виробництвом Exynos 2500 змушують Samsung обирати Qualcomm

    Як повідомляє інтернет-видання Gizmochina, інсайдер під псевдонімом Ice Universe заявив, що Samsung оснащуватиме всі моделі…

    16.11.2024

    Титановий iPhone 16 важить майже стільки ж, скільки й сталеві моделі

    Нові моделі iPhone 16 Pro і Pro Max оснащені титановими рамками, що робить їх легшими…

    16.11.2024

    Xiaomi випустила на міжнародний ринок Smart Band 9 Pro: 21 день автономності і ціна 60 доларів

    Офіційна прем'єра нового фітнес-браслета Xiaomi Smart Band 9 Pro відбулася наприкінці жовтня разом зі смартфонами…

    16.11.2024

    Google використовує штучний інтелект для боротьби з шахраями

    Телефонні шахраї стають набагато досвідченішими, використовуючи дедалі витонченіші методи для виманювання грошових коштів у довірливих…

    16.11.2024

    Samsung випустить легкий і тонкий Galaxy S25 у відповідь на чутки про iPhone 17 Air

    Samsung представить "слім" версію у своїй майбутній серії Galaxy S25, щоб конкурувати з ультратонким iPhone…

    16.11.2024

    Apple оголосила про завершення підтримки двох культових моделей iPhone

    Ряди "вінтажних" і "застарілих" пристроїв Apple поповнили одразу кілька гаджетів. Що ще відомо Нагадаємо, що…

    15.11.2024