VPN (далі віртуальна приватна мережа) і proxy-серверами ми користуємося в різних випадках, наприклад, якщо хочемо відвідати заблокований цензурою сайт або ж сайт не відкривається саме від нашого провайдера. Також обидві технології гарні для зміни IP-адреси, якщо ваша адреса була заблокована адміністратором сайту. Давайте поговоримо про різницю цих технологій.
Проксі-серверами я користувався ще в нульові роки, щоб обійти блокування у веб-чаті. У ті роки модератор публічного чату був схожий на бога, який вирішував завжди все і за всіх. Можна було отримати блокування за цілком собі нешкідливі повідомлення. Але проти проксі захисту не було – блокують одну IP-адресу, одразу ж вбиваєш у параметри браузера інший проксі і ти вже знову в чаті.
Проксі-сервер, за фактом, являє собою шлюз, який пропускає трафік через себе. Сучасні proxy-сервери являють собою піднятий шлюз на віддаленому сервері або ж зламаний хакерами комп’ютер. Проксі не шифрує трафік, а пропускає його через себе на рівні застосунку – наприклад, вбивається в налаштування браузера. Часто proxy-сервери нестабільні, тому що крім завдань пропуску трафіку можуть бути задіяні в інших процесах.
VPN же працює на рівні операційної системи і пропускає через себе абсолютно весь трафік від пристрою. За фактом, підключившись до віртуальної мережі, ваш пристрій є користувачем так, наче ми підключилися до локальної мережі. Додаток приватної мережі створює надійний тунель між вашим пристроєм і кінцевим сервером.
Хороший VPN не вестиме жодних журналів (а на проксі вони можуть бути і, скоріше за все, є) і надійно шифруватиме весь трафік. Людина, яка використовує proxy, може бути спокійно обчислена правоохоронними органами, а ось із VPN все набагато складніше, якщо приватна мережа не веде логів.
VPN може працювати повільніше, ніж проксі, адже він крім пропуску трафіку займається ще й шифруванням абсолютно всіх даних. Не можна використовувати proxy для передачі конфіденційних даних, а хороший VPN можна і навіть потрібно. Особливо, якщо ви підключені до інтернету через невідому мережу, наприклад безкоштовну Wi-Fi точку в кафе.
Також proxy, як правило, всі безкоштовні, а безкоштовний VPN – це сир у мишоловці. Він може недостатньо шифрувати дані, а також ділитися вашим трафіком і навіть використовувати ваш ПК для своїх потреб. Якщо ви збираєтеся користуватися віртуальною приватною мережею, то вибирати потрібно надійний і платний сервіс.
Якщо ви підключаєтеся через сумнівний proxy-сервер, то можливі навіть атаки на ваш комп’ютер, а з перевіреним VPN це виключається.
Обидві технології можна використовувати як на комп’ютері, так і на смартфоні. Багато додатків мають можливість вказівки даних проксі-сервера виду ip:port, якщо є проблеми зі з’єднанням. Віртуальна мережа краща, ніж проксі. Як правило, proxy зараз використовують для будь-яких службових справ, наприклад, для парсингу інформації або численних запитів до будь-якого сервера.
Чесно кажучи, я теж час від часу беру телефон у ліжко, хоча знаю, що це…
Компанія 01.ai представила нову модель ШІ Yi-Lightning, схожу з GPT-4. Для навчання моделі використовувалося 2000…
Стартап OpenAI офіційно оголосив про вихід загальнодоступної версії застосунку ChatGPT для користувачів ПК під управлінням…
Надійний інсайдер під ніком OnLeaks опублікував серію деталізованих зображень ще не анонсованого смартфона. Крім того,…
Коли вийшла iOS 18, Apple додала дуже цікаву фішку. Тепер iPhone автоматично перезавантажується кожні три…
Щороку ми завантажуємо мільярди додатків на смартфони — щоб швидко спілкуватися, займатися банкінгом, редагувати фото…