Посередній рівень модерації додатків у Google Play і відносна відкритість самої ОС породила в користувачів Android страх можливого стеження за ними. Ну, а що? Це на iPhone шкідливому застосунку проникнути доволі непросто, оскільки в App Store додатки потрапляють тільки після ретельної перевірки. А на Андроїд раз у раз можна спостерігати, як Google безуспішно виправляє критичні вразливості та видаляє трояни, програми-шпигуни і софт типу adware, які встигли набрати десятки і сотні тисяч завантажень. Але чи означає це, що потрібно боятися стеження?
Цього тижня багато російських ЗМІ вийшли в номер зі статтями-рекомендаціями щодо визначення факту стеження через камеру смартфонів. Як експертну думку вони навели слова якогось Олександра Тимофєєва, який представився доцентом кафедри інформації РЕУ ім. Г.В. Плеханова. Він стверджує, що є кілька способів визначити, що вас “пишуть”.
Ось вони:
Рекомендації, будемо чесні, рівня третього класу церковно-приходської школи. Дивлячись на це, складається повне враження, що людина має дуже опосередковане враження не тільки про стеження, а й про те, як влаштований Android загалом і сучасні додатки в принципі. Але розберемо кожен пункт по порядку і постараємося прояснити, чому покладатися на ці поради абсолютно безглуздо.
Перше, про що потрібно знати: дозвіл на доступ до камери можуть запитувати багато додатків. Зокрема ті, яким він, на перший погляд, і не потрібен. Наприклад, калькулятори, банківські клієнти, картографічні сервіси та інші. За логікою Тимофєєва, ви маєте неодмінно відкликати у них ці дозволи і ніколи їх більше їм не надавати. Але, якби автор рекомендацій був у курсі можливостей сучасного софту, то знав би, що це не спрацює.
Калькуляторам доступ до камери потрібен для вирішення рукописних прикладів, банківським додаткам – для сканування номерів телефону (для переказу) або QR-кодів (для оплати). Картографічні ж сервіси за допомогою камери дають змогу визначити ваше точне місце розташування просто за фотографією навколишніх об’єктів і пам’яток. Але ж не факт, що стежити за вами будуть ті додатки, яким камера потрібна, виходячи з їхнього призначення. Наприклад, сторонні додатки для фото- або відеозйомки.
Орієнтуватися на енергоспоживання камери доволі нераціонально, бо якщо за вами стежать через сторонній застосунок, то й витрати, вочевидь, мають записуватися на нього. Але навіть в іншому випадку підвищене споживання ресурсів акумулятора фіксуватиметься тільки в разі, якщо а) ви зовсім не використовуєте смартфон для інших цілей і б) якщо запис ведеться безперервно, що дуже навряд чи. Адже тоді це буде легко помітити.
Ну, і як таке стеження за допомогою камери – це явище в принципі не те що непопулярне, а скоріше навіть виняткове. Історій, коли подібні випадки було зафіксовано, інтернет майже не знає. А якщо знає, то довести їх досить проблематично з кількох причин:
А тепер дайте собі відповідь на запитання: заради чого все це? Я не можу уявити, що моя особистість у принципі комусь цікава, щоб він заморочився і створив спеціальний застосунок-троян, завантажив би його на мій смартфон, а потім записував би мої ходіння від робочого столу до кухні, з кухні на диван, а з дивана – в туалет. Ну, подумайте самі, це ж повний ідіотизм, який у реальності практично не може бути реалізований.
Ні, я, звісно, допускаю, що в низці випадків стеження через камеру може мати місце. Але якщо ви не президент або принаймні не глава спецслужб, ймовірність, що за вами шпигуватимуть за допомогою фото- або відеофіксації вашого ж смартфона, наближається не просто до нуля, а до від’ємних значень. Хоча б з тієї простої причини, що для стеження є й інші, куди більш раціональні способи.
Наприклад, відстеження геолокації, пошукових запитів в інтернеті та кейлоггінг (фіксація дотиків до екрана для розгадки паролів). Перше і друге відстежується і так. Зрештою, як би Google і Яндекс дізнавалися, які товари і теми вас цікавлять і що підсовувати вам як рекламу? А кейлоггінг із приходом біометрії став куди менш популярним як спосіб стеження. Адже сьогодні складно зустріти когось, хто вводив би свої паролі руками, а не підтверджував їх введення відбитком пальця або обличчям.
Ряди "вінтажних" і "застарілих" пристроїв Apple поповнили одразу кілька гаджетів. Що ще відомо Нагадаємо, що…
Пам'ятаєте ті часи, коли телефони могли працювати кілька днів без підзарядки? Це було реально, особливо…
Компанія Xiaomi анонсувала вихід нової операційної системи HyperOS 2, яка буде заснована на Android 15.…
Бездротові технології продовжують розвиватися. Хоча організація IEEE ще не затвердила стандарт Wi-Fi 7, уже ведеться…
Здавалося б, південнокорейського гіганта Samsung Electronics вже довго переслідують невдачі, і котирування його акцій з…
Кілька днів тому в мережі з'явилася інформація, що Samsung проведе презентації серії Galaxy S25 вже…