Телефонне шахрайство продовжує залишатися одним із найпоширеніших способів обману громадян. Розповімо про три головні схеми, які залишаються популярними у 2023 році.
Незважаючи на широкий розголос цієї далеко не нової схеми, шахраї продовжують успішно її застосовувати. Навіть абоненти, які знають про подібний обман, часто не можуть впоратися з емоціями і страхом втратити гроші, через що йдуть на поводу у зловмисників.
Поглиблюють проблему і різні варіації цієї схеми, які шахраї встигли придумати. Якщо найчастіше аферисти лякають “підозрілою активністю” на картці, до чого багато абонентів уже звикли, то інші варіанти можуть поставити жертву в глухий кут. Так, шахраї можуть повідомити про спробу злому онлайн-банку клієнта або його блокування. У цьому разі просять повідомляти не дані картки, чого всі очікують, а, наприклад, код з SMS або пароль і логін від входу в акаунт банку.
Є й інші різновиди цієї схеми, на які можуть попастися абоненти:
Важливо! На цьому варіації шахрайської схеми від імені співробітників банку не закінчуються, але будь-яку з них можна обчислити відразу – справжній банк не вимагає від клієнта називати свої конфіденційні дані, а також переказувати гроші. Будь-які питання вирішуються тільки у відділенні банку, а в разі підозрілої активності на картці її відразу блокують.
Великою популярністю користується і схема, в якій шахраї представляються співробітниками державних структур: поліції, ФСБ, прокуратури, слідчого комітету та інших. Незалежно від названої посади та підрозділу, схема виглядає наступним чином: невідомі повідомляють жертві, що гроші на її банківських картах під загрозою крадіжки, а потім пропонують зняти їх і перевести на безпечний рахунок. Нерідко абонента змушують узяти ще й кредит, щоб це не змогли зробити “злодії”, тобто перевищити так званий “ліміт за кредитами”.
Шахраї часто працюють у команді: телефонують спочатку від імені правоохоронних органів, потім банку або навіть Центробанку. У процесі розмови аферисти тиснуть авторитетом названої посади, кваплять і залякують серйозними наслідками за відмову від співпраці. Як показує статистика, цього виявляється достатньо, щоб навіть розсудливий абонент піддався паніці і перевів гроші зловмисникам.
Як і у випадку з минулою схемою, питання крадіжки грошей з карток не обговорюють телефоном – справжні співробітники поліції (або будь-якого іншого органу) мають запросити абонента до відділення, де й будуть вживати подальших заходів. Тому будь-яку розмову з подібним змістом потрібно одразу закінчувати і самостійно передзвонювати у свій банк або відділення поліції.
Підвищену довіру багато абонентів відчувають не лише до співробітників поліції, а й до сервісу “Дії”. Тому і від його імені шахраї почали дзвонити частіше . Головне завдання аферистів зазвичай полягає в тому, щоб отримати доступ до облікового запису жертви. Щоб це зробити, шахраї повідомляють про нібито злам облікового запису абонента і вимагають передати їм файловий ключ.
Зловмисники виманюють файл також іншими способами, наприклад, повідомляють про отримання електронного листа на ім’я жертви, який можна перенаправити в особистий кабінет на “Дії” за допомогою цього ключа.
Окремо варто згадати новий тренд шахраїв – дзвінки через месенджери. Зловмисники все частіше дзвонять через WhatsApp та Viber, представляючись співробітниками банків, поліції та інших державних структур. Нерідко свою «посаду» аферисти підкріплюють візуально: як фотографія профілю невідомі можуть ставити логотип банків та символіку правоохоронних органів.
Важливо пам’ятати, що справжні співробітники поліції чи банків не дзвонять через месенджери. Тому будь-який дзвінок від їхнього імені по WhatsApp необхідно відразу закінчувати – на тому кінці дроту гарантовано знаходяться шахраї.
Соцмережа X (колишня Twitter), що належить Ілону Маску, планує запровадити платну реєстрацію у 2025 році.…
Нещодавно стали відомі нові факти про фішингову кампанію, націлену на розробників розширень для браузера Chrome.…
Початок 2025 року для OpenAI почався не найкращим чином - компанія зіткнулася з кількома серйозними…
Компанія xAI Ілона Маска випустила безкоштовний застосунок чат-бота Grok для iOS, який раніше був доступний…
Meta змінила правила модерації контенту, дозволивши звинувачення у психічних розладах на основі сексуальної орієнтації чи…
На щорічній конференції CES бренди презентують не лише очікувані новинки, а й експериментальні пристрої, які…