Кому яка швидкість Інтернету потрібна і навіщо

ПРОДОВЖЕННЯ ПІСЛЯ РЕКЛАМИ

У той час, як світ готується до переходу на 6G, а в нас усе ще міркують, чи будувати 5G, якось на другий план відійшов домашній Інтернет, але ж за комп’ютером і навіть ноутбуком банально зручніше, ніж за смартфоном або планшетом, та й медіа-системи ніхто не скасовував…

Вчорашній пост, який був присвячений загалом іншому, набрав 49 коментарів, у більшості з яких мене переконували, що сьогодні 100 Мегабіт на секунду дуже мало. Потрібно швидше. Набагато швидше. Давайте розберемося, але на початку трохи теорії (раптом хто забув або не знав)

Мегабіт і мегабайт

Швидкості мереж, включно з Інтернетом, вимірюються в бітах на секунду. Мають місце і кратні приставки – кіло-, мега-, гіга-, проте ці приставки означають не 1000-кратне збільшення, а збільшення в 1024 рази. Тобто в 1 кілобіті на секунду 1024 біти на секунду і так далі. А тепер найцікавіше: обсяги інформації ми вимірюємо не в бітах, а в байтах. В одному байті 8 біт, в 1 кілобайті 1024 байти і так далі, хоча не дуже чесні виробники обладнання часто округлюють ці приставки, і можна в продажі легко зустріти пристрій, де під 1 гігабайтом малося на увазі на 1024, а 1000 мегабайт. Біти зазвичай позначаються малою літерою б або b, а байти – прописною Б або B залежно від мови написання

ПРОДОВЖЕННЯ ПІСЛЯ РЕКЛАМИ

Отже, інформація в байтах. Швидкість у бітах. В 1 байті 8 біт. Разом маємо, що файл розміром в 1 гігабайт на швидкості Інтернету в 1 гігабіт на секунду в ідеалі буде гойдатися 1✱8=8секунд. Але це в ідеалі, якого в житті не досягти. Проте цей аспект важливий, оскільки, забуваючи про нього, можна запросто дійти до неправильних розрахунків і тому вирішити, що потрібна надвисока швидкість Інтернету.

На скріншоті моя швидкість Інтернету на момент написання цієї статті. Не ідеал, але при заявлених 100 видається понад 90. На торрентах я бачив і реально 100 Мб/с.

Так скільки ж потрібно для щастя?

Років 15 тому я говорив, що 512 Кб/с вистачить на все і справді цього було достатньо для відеодзвінків (тоді вони були в низькій якості), серфінгу (тоді сторінки важили набагато менше), а фільми ми зазвичай качали з локальної мережі, де швидкість не обмежувалася. Сьогодні однозначно сказати важко. У нас різні потреби. Хтось дивиться з близької відстані фільми з роздільною здатністю 8К, а комусь, як мені, цілком вистачає Full HD, а часом вільно дивлюся і в HD 720. З моїм зором +3, з 3 метрів, як я дивлюся, і розмірами моніторів у 24” я банально не бачу різниці між 1080 і 720. Впритул бачу, але з ліжка зручніше дивитися відеоконтент, чи не так? 😎

Чим швидше, тим краще, чи не так?

На перший погляд це здається очевидним, але, як завжди, не все так однозначно. По-перше, не всі сайти і не всі торренти віддаються на дуже високих швидкостях. Особливо це помітно на рідкісних роздачах, де присутні півтора сіда і то в такій глушині, де 1 мб/с на все селище. По-друге, для швидкостей вище за 100 Мб/с потрібне інше обладнання і у вас, і у провайдера ну і, по-третє, якщо у вас не найсучасніше обладнання з підтримкою 8к 10 bit, то, найімовірніше, для вас надвисокі швидкості будуть банально зайвими. Ну серйозно, завантажиться фільм за 3 хвилини або за 1 – чи так важливо? Щодо серіалів, то їх цілком розумно завантажувати в порядку перегляду і поки ви подивитеся 1-2 серії, вже цілий сезон, а то й більше прилетить.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.