Статті

У чому небезпека встановлення додатків у вигляді APK

Share
Час читання: 2 хв.

Практично будь-який додаток, який не вдалося знайти в офіційному магазині, можна завантажити зі сторонніх ресурсів у форматі APK. Розповімо, у чому мінуси такого способу встановлення програм, і як відрізнити вірусний APK від безпечного.

У чому ризик встановлення APK-файлів?

Додатки у форматі APK – це та сама програма, але з іншим способом встановлення. Найчастіше звичні застосунки можна знайти в офіційному магазині, але якщо їх там немає, можна завантажити потрібну програму зі сторонніх джерел. Так багато банківських застосунків, видалених із магазину Google Play, рекомендується завантажувати з офіційних сайтів банків у вигляді APK-файлу.

Але чому завантажувати застосунки з магазину або з сайту банківських організацій безпечно, а з інших джерел – ризиковано? Вся справа в ступені захисту. Офіційні магазини застосунків ретельно перевіряють файли, що завантажуються в них, а також постійно моніторять вже наявні програми на наявність вірусів. Банківські сайти також публікують тільки повністю безпечні APK-файли, до коду яких сторонні не можуть отримати доступ.

Нарівні з офіційними магазинами додатків існують і популярні онлайн-каталоги APK-файлів. Вони виконують ті самі завдання – безкоштовно поширюють програми, які попередньо пройшли перевірку на віруси. Що більша платформа, то вищий її ступінь захищеності – випадків, коли сервіси, що зарекомендували себе, піддавалися злому або зараженню вірусами, практично немає. Єдиний гучний випадок пов’язаний з каталогом APKPure, однак заражені були не додатки, доступні в ньому, а сам мобільний клієнт каталогу.

Найбільший ризик під час встановлення APK-файлів виникає, якщо завантажувати застосунок із маловідомих сайтів, які не можуть підтвердити високий ступінь захисту застосунків. Також нарватися на вірус можна під час завантаження APK за посиланнями в електронних листах, SMS або повідомленнях у месенджерах – такі файли найчастіше поширюють шахраї, наприклад, під виглядом банківських програм.

Як зрозуміти, що APK містить вірус?

У більшості смартфонів є вбудований антивірус, який моніторить усі викачані на пристрій файли і повідомляє, якщо знайдено шкідливу програму. Є ймовірність, що встановлений вірусний APK одразу розпізнається програмою і буде видалений автоматично, або після схвалення власника. Однак база одного антивірусу обмежена, і вона може не бути знайома з конкретним “зловредом”, щоб вчасно його виявити і видалити. Тому не варто ризикувати, а краще заздалегідь перевірити APK на віруси за допомогою сторонніх сервісів.

Проаналізувати будь-який APK-файл і з’ясувати, чи вносили в нього зміни сторонні, можна за допомогою одного з таких онлайн-сервісів:

  • VirusTotal.
  • HackApp.
  • NVISO.
  • AndroTotal.
  • MetaDefender Cloud та інші.

Є й інші сервіси, якими можна скористатися, але всі вони працюють за одним принципом – користувач заходить на сайт сервісу, завантажує туди заздалегідь скачаний APK і запускає його перевірку. Сервіс звіряє цифровий підпис розробника і показує, чи безпечний файл. Виняток – VirusTotal, у якому достатньо вказати тільки посилання на APK без його скачування.

Після закінчення перевірки користувач зможе вирішити, чи варто встановлювати APK на телефон. Однак така перевірка зовсім не обов’язкова, якщо файл спочатку завантажувався з безпечного джерела.

Лужна Софія

Глибокі знання та досвід Софії у сфері технічної підтримки зробили її надійним помічником у вирішенні проблем, а пристрасть до технологій спонукала її ділитися своїми знаннями з іншими за допомогою свого контенту. Як людина, яка щодня працює над усуненням проблем і навчає своїх користувачів користуватися всіма доступними інструментами, маючи лише обліковий запис Google, її висвітлення новин, як правило, зосереджене на наданні читачам більш зручної для користувача точки зору та деяких менш відомих цікавинок на цю тему.

Опублікував
Лужна Софія
Tags: Android
  • Останні записи

    Apple назвала фіналістів премії App Store Awards 2024

    Сьогодні компанія Apple оголосила фіналістів премії 2024 App Store Awards, серед яких — професійний додаток…

    25.11.2024

    Samsung не планує вдосконалювати камеру у Galaxy Z Fold 7

    Представивши не так давно Galaxy Z Fold6 і Z Flip6, Samsung вже почала роботу над…

    25.11.2024

    Гру S.T.A.L.K.E.R. 2 випробували на MacBook Pro із потужним M4 Max

    На платформі YouTube Денис Гладких демонструє, як можна запустити STALKER 2 на Apple Silicon, використовуючи…

    25.11.2024

    На рендерах показали дизайн Samsung Galaxy A56 з новою камерою

    В Україні найближчим часом очікується надходження в продаж смартфона Samsung Galaxy A16. Ця модель, що…

    25.11.2024

    Інсайдер розкрив характеристики чіпсетів для Samsung Galaxy Z Flip FE і Z Flip 7

    Складаний смартфон Samsung Galaxy Z Flip FE, який повинен стати більш дешевою версією стандартного Z…

    25.11.2024

    Дата виходу PlayStation 6 може бути перенесена на 2028 рік

    Чутки про PlayStation 6 стають дедалі сильнішими. Витік інформації та аналіз минулих моделей Sony вказують…

    25.11.2024