Часом телефон ні з того ні з сього починає зависати, робити дивні дії або ж просто нагріватися та швидко розряджатися без видимої причини. Якщо ви помітили дивну поведінку свого гаджета, радимо задуматись про те, чи немає на ньому вірусів.
Як це перевірити, розповіли у Держспецзв’язку. Зв’язківці нагадують, що віруси у смартфоні не тільки негативно впливають на нормальну роботу пристрою, а й становлять загрозу вашій особистій та фінансовій безпеці, адже приватна інформація може потрапити до рук зловмисників. Розпізнати, що телефон зламали або ж на ньому з’явилося шкідливе програмне забезпечення (ПО) можна за такими “симптомами”:
1. Батарея дуже швидко розряджається за невеликої інтенсивності використання (перевірити, які програми “з’їдають” найбільше зарядки, можна у налаштуваннях).
2. Значне уповільнення роботи гаджета — одна з головних ознак, що з телефоном виникли якісь проблеми.
3. Часті збої в роботі. Йдеться, наприклад, часті перезавантаження та раптові вимкнення без вашого втручання.
4. Раптове зменшення обсягу вільної пам’яті — якщо ви вчасно очищуєте кеш на телефоні та не встановлюєте нових додатків, такого бути не повинно.
5. Поява спливаючих вікон і реклами — це не просто заважає і дратує, а ще й може мати дуже неприємні наслідки.
6. Поява програм чи додатків, яких ви особисто не встановлювали — ну, тут наче все зрозуміло.
7. Самовільна зміна налаштувань — телефон не може самостійно переключатися між режимами, якщо ви цього не запланували (зокрема, увімкнення режиму “літака” у певні години, автояскравіть тощо).
8. Передача великих обсягів трафіку навіть тими програмами, якими ви рідко користуєтесь.
9. Самовільне увімкнення Wi-Fi та геолокації навіть при відключенні цих опцій вручну.
10. Отримання незрозумілих системних повідомлень — таке може траплятися, однак, якщо це повторюється постійно, це вже проблема.
11. Самовільна робота клавіатури — ще один різновид підозрілої поведінки смартфона, це не до добра.
Чи можна самостійно видалити вірус за смартфона
Зробити це самостійно можна. Є три перевірених методи:
1 — У телефоні за допомогою антивірусного застосунку
Увімкніть режим польоту, відключіть інтернет-з’єднання та увімкніть сканування вбудованим антивірусом, якщо такий є на телефоні. Він покаже всі знайдені загрози, а ви їх зможете видалити. Для цього йдіть за таким маршрутом: Налаштування – Обслуговування пристрою – Захист пристрою – Сканувати телефон. Зауважимо, шлях може дещо відрізнятися, в залежності від моделі смартфону.
Якщо на телефоні немає вбудованого антивірусу, то скористайтеся спеціальними антивірусними додатками. Головне — не користуйтеся російськими програмами! Довіряйте тільки відомим розробникам і завантажуйте антивіруси лише з офіційних магазинів чи вебсайтів розробників.
2 — Видалити через комп’ютер
Якщо на смартфоні антивірусу немає, можна просканувати телефон комп’ютерним антивірусом. Для цього підключіть телефон через USB до комп’ютера та запустіть сканування антивірусом підключених пристроїв.
3 — Можна скинути смартфон до заводських налаштувань
Якщо видалити вірус вищевказаними способами не виходить, доведеться скидати систему до заводських налаштувань. Для цього зайдіть у “Налаштування” – “Загальне керування” – “Скидання” – “Скинути систему до заводських налаштувань”.
Пам’ятайте, що в такому випадку всі ваші дані будуть видалені зі смартфона. Це і фото, і відео, і контакти, і документи, і музика, і решта файлів, які додавали на свій пристрій вручну. Щоб не втратити важливої інформації, не забувайте заздалегідь проводити резервне копіювання даних.