Скільки оперативної пам’яті потрібно смартфону у 2022 році

Об’єм оперативної пам’яті – один із головних параметрів, на який дивляться при виборі смартфона. На перший погляд здається, що чим більше значення, тим краще. Але насправді все залежить від того, як ви плануєте використовувати пристрій. Розбираємося, як вибрати смартфон із гарною «оперативкою».

Розкид немаленький: є і бюджетні моделі з 3-4 Гб оперативної пам’яті, і флагмани з 12 Гб, а між ними безліч варіантів з 6 і 8 Гб. Щоб зрозуміти, скільки має бути оперативна пам’ять у смартфоні, варто розібратися, які функції вона виконує.

Оперативна пам’ять (її ще називають ОЗП, «оперативний пристрій») — мікросхема, яка забезпечує роботу процесора, операційної системи, додатків, драйверів і графічного чіпа. Для роботи їм потрібен постійний та миттєвий доступ до деяких даних – саме ця інформація займає обсяг оперативної пам’яті телефону.

ОЗП працює швидше, ніж постійна пам’ять, в якій зберігаються операційна система, програми та файли. А оскільки «оперативка» потребує безперервного живлення, при вимиканні або перезавантаженні смартфона дані видаляються.

Коли користувач запускає будь-яку програму, наприклад, месенджер або мобільний банк, дані для його роботи завантажуються в ОЗУ. Поки інформація знаходиться в оперативній пам’яті, можна в будь-який момент переключитися на іншу програму, а потім повернутися назад і продовжити роботу з місця, на якому зупинився. Отже, чим більше програм запущено, тим більше оперативної пам’яті в телефоні задіяно. Причому різні програми завантажують в ОЗП різну кількість даних: читалці потрібно набагато менше місця, ніж грі зі складною графікою або браузеру з безліччю відкритих вкладок.

Але обсяг ОЗП — не єдиний показник, який визначає її роботу: важливим є ще й тип «оперативки». Від нього залежить швидкодія – швидкість обробки завантажених в оперативну пам’ять даних. Усього існує три типи (від старішого до останнього):

• LPDDR3 з пропускною здатністю до 2133 Мбіт/с

• LPDDR4х із пропускною здатністю до 4 266 Мбіт/с

• LPDDR5 з пропускною здатністю до 6200 Мбіт/с

Чим новий тип LPDDR, тим швидше працює «оперативка», а отже, швидше функціонує операційна система та додатки смартфона. Тобто телефони з гарною оперативністю можуть одночасно запускати велику кількість програм, швидко їх завантажувати і перемикатися між ними.

Варто виходити з операційної системи, а головне – додатків, які вам знадобляться. 1,5-2 Гб ОЗП смартфона завжди зайнято «операційною» і оболонкою користувача (у Samsung це One UI). Наприклад, для смартфона на Android 12 потрібно 6 Гб ОЗУ: з меншим обсягом «оперативки» система теж працюватиме, але з великою ймовірністю нестабільно. Чим менше вільної пам’яті залишиться, тим менше програм зможуть запускатися та працювати одночасно.

Поштовому клієнту потрібно 50–200 Мб ОЗП, додаткам банків, брендів та соцмереж – 100–500 Мб, а іграм та програмам обробки фото/відео – до кількох гігабайт. Знаючи вступні, порахуємо оптимальний обсяг оперативної пам’яті смартфонів:

• 3–4 Гб: для базових завдань
Норма оперативної пам’яті телефону бюджетної моделі. Такий пристрій справляється з базовими завданнями: надсилати повідомлення в месенджерах, перегортати стрічки соцмереж, робити замовлення на маркетплейсах, користуватися браузером, мобільним банком, грати в ігри з простою графікою. Але якщо запустити більше 3-4 програм одночасно, смартфон може почати «гальмувати» і автоматично закривати програми, щоб звільнити ОЗУ.

• 6 Гб: для комфортної роботи
Нормальна оперативна пам’ять для смартфона на Android 12. Без проблем “потягне” і останню версію “операційки”, і ресурсомісткі програми – наприклад, навігатор і браузер з безліччю відкритих вкладок. Імовірність того, що смартфон «зависатиме» за кількох одночасно працюючих додатків — мінімальна.

• 8 Гб: щоб ні про що не турбуватися
Хороший об’єм оперативної пам’яті для телефону, який дозволяє не турбуватися про швидкодію та відкриває нові можливості для користувача. Наприклад, у Google Chrome є 64-бітна версія (вона швидше завантажує сторінки і забезпечує більш плавне прокручування), яка працює тільки на смартфонах з 8 Гб ОЗУ і більше.

• 12 Гб: для обробки 4К-відео та «найважчих» ігор
Телефони з потужною оперативною пам’яттю дозволяють грати в найвибагливіші ігри на максимальних налаштуваннях, наприклад в мобільні версії Call of Duty і Black Desert. А ще знімати та редагувати відео надчіткого формату 4К, робити складну обробку фотографій та запускати десятки програм одночасно. У більшості випадків така потужність надмірна: той, хто часто змінює смартфони, може не переплачувати. Якщо ви купуєте пристрій надовго, 12 Гб забезпечать добрий запас потужності на найближче майбутнє.

Коротко про головне

Оптимальний розмір «оперативки» для смартфона на Андроїді в 2022 році — 6–8 Гб, щоб комфортно працювати на останній версії операційної системи, використовувати практично будь-які програми з оптимальною швидкодією. Смартфони з потужнішим ОЗУ коштують значно дорожче і, як правило, не використовують пам’ять на повну потужність — зате всі програми працюватимуть бездоганно. Бюджетні пристрої з 3-4 Гб “оперативки” підходять для базових завдань і непогано з ними справляються – головне, не вимагати від них дуже багато і не перевантажувати.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.