Останні кілька років криптовалюти стали популярними. Як правило, щоб їх отримати, потрібно виконувати різноманітні математичні дії. Для цього створюють спеціальні комп’ютери-майнери. Чим потужніша мережа, яка займається арифметичними операціями, тим більше криптовалюти вийде на виході. Але хорошого завжди буває мало.
Тоді крипто-ділки звуть на допомогу хакерів, які розробляють програми для прихованого майнінгу. Якщо така програма потрапить на ваш комп’ютер, вона працюватиме у фоні та «добуватиме» криптомонети, використовуючи ресурси вашого ПК.
Така програма є шкідливою, адже працює програма без відома користувача. Він, як правило, може бути встановлений на комп’ютері, якщо власник любить ставити зламані програми. Наприклад, вам потрібний софт, який коштує грошей. Ви шукаєте та знаходите зламаний варіант.
Паралельно до нормальної програми, що працює, вам може бути встановлений найрізноманітніший софт, в тому числі і для майнінгу. Не завжди антивірус може виявити таку ін’єкцію – користувачеві потрібно самостійно контролювати роботу своєї системи.
Як дізнатися, що у вашому ПК живе майнер?
- Несподівано ваш комп’ютер став працювати підозріло повільно, навіть на простих завданнях, коли немає жодних запущених програм.
- Вентилятори працюють на повну потужність та не вимикаються (актуально для ноутбуків).
- Диспетчер завдань на свіжозавантаженій Windows (після перезавантаження і до запуску потрібних програм) показує високий % споживання ресурсів процесора.
Що робити?
1. Проаналізувати процеси Диспетчера завдань та дізнатися, який процес у фоні споживає велику кількість процесорного часу;
2. Подивитися, що відбувається в автозавантаженні (вкладка в Диспетчері завдань). Вимкніть незнайомі програми, які ви точно не ставили;
3. Проаналізувати розділ «Служби» (там-таки) щодо появи незнайомих служб. Звичайний користувач там нічого не зрозуміє, але якщо натиснути правою кнопкою миші і викликати контекстне меню, можна вибрати «Пошук в інтернеті», щоб знайти опис служби. Працює опція також для процесів;
4. Можна переглянути розділ встановлення та видалення програм. Можливо, цей майнер буде прописаний там під будь-якою довільною назвою. Видаляємо те, що ви не ставили самостійно.
Якщо майнер виявити не вдалося, краще встановити пробні версії платних антивірусів від відомих розробників. Якщо і це не допомагає, а ПК так гальмує, то, можливо, проблема не пов’язана з майнерами, а має місце в апаратному або програмному середовищі ПК.