Статті

Як ваш смартфон вбиває вашу пам’ять і не лише

Share
Час читання: 3 хв.

Якщо ви досить молоді для того, щоб купувати собі смартфони самостійно, вам, напевно, доводилося чути від батьків рекомендацію залишити телефон у спокої. Причини, як правило, називалися різні, але всі вони зводилися до одного: апарат шкодить вашому здоров’ю . Одні посилалися на можливе зниження гостроти зору, інші — на втрату уважності, але чимось, а ось погіршенням пам’яті навряд чи когось лякали. А, тим часом, це чи не основна проблема, з якою можуть зіткнутися не тільки юні, а й цілком дорослі користувачі.

Незалежно від вашого віку ви могли помічати, що ваша пам’ять стала гіршою. Вам стало складніше запам’ятовувати ті чи інші факти, майбутні події та взагалі будь-яку інформацію, з якою ви так чи інакше стикаєтесь. Звичайно, не виключено, що причина цього в недосипаннях, неправильному графіку та ще чомусь. Але вчені схильні вважати, що насправді в цьому винні наші смартфони.

Поява смартфонів кардинально змінила те, як ми взаємодіємо з інформацією. Не так важливо скільки вам років і чим ви займаєтеся по життю. Смартфон у будь-якому випадку став вашою другою пам’яттю, оскільки дозволяє не запам’ятовувати більшу частину відомостей, які за його відсутності ви були б змушені запам’ятати це незалежно від того, хочете ви цього чи ні.

Чому погіршується пам’ять

Все ще не розумієте, про що? Зараз поясню докладніше.

Ну, дивіться. Якщо ваш смартфон має доступ в інтернет – а він, швидше за все, має – ви можете в будь-який момент загуглити будь-яку інформацію . Дата взяття Бастилії, місце народження Наполеона, столиця Замбії — все це та багато іншого є у вільному доступі до інтернету. Достатньо забити потрібний пошуковий запит, і все. Навіть дні народження ми не запам’ятовуємо, тому що цю інформацію зберігають наші смартфони або соціальні мережі, куди ми заходимо на щоденній основі.

А нагадування? Особисто я зовсім перестав тримати що-небудь у пам’яті, воліючи записувати свої плани в додаток-нагадувач. У моєму випадку справ, які слід виконати, досить багато. Тому покладатися на згадку тут просто недоречно. Особливо якщо йдеться не про купівлю туалетного паперу, а про комерційні проекти редакції, за які замовники платять живі гроші.

Але, якими б не були виправдання, ясніше, що ми майже перестали напружувати свою пам’ять. Через це вона, як і будь-який м’яз, почала поступово атрофуватися. Такої думки дотримується професор нейробіології пам’яті Університету Макгілла в Монреалі Олівер Хардт. За його словами, смартфони стали для нас чимось подібним до замкнутого кола : чим більше ми покладаємо наші смартфони, тим менше напружується наша пам’ять. А чим менше напружується наша пам’ять, тим гірше вона стає, і тим більше ми стаємо залежними від смартфонів.

Як смартфони шкодять здоров’ю

Як тільки ви перестаєте навантажувати свою пам’ять якоюсь інформацією, вона починає слабшати, що в свою чергу змушує вас частіше звертатися до смартфонів. Ми використовуємо їх практично для всього. Сьогодні необов’язково пам’ятати навіть рецепт вашої улюбленої страви. Ви можете просто відкрити сайт і натиснути кнопку, щоб список інгредієнтів вирушив вам на смартфон. Це зручно, але за цю зручність ви платите надто велику ціну, — каже він.

Втім, на стан нашого ментального здоров’я впливають інші чинники:

  • Використання GPS, за словами професора, у довгостроковій перспективі призводить до зниження сірої речовини в гіпокампі;
  • Небажання розбиратися в маршрутах та перекладання цього завдання на смартфони знижує мозкову активність;
  • Перегляд коротких роликів у Тіктоку та Інстаграмі приваблює нас більше, ніж читання книг;
  • Листування в месенджерах сприяє швидкому спілкуванню і дозволяє нам не морочитися над розділовими знаками;
  • Зосередження на невеликому екрані смартфона негативно відбивається на нашому зорі.

Хтось може посперечатися, що це не так? Думаю ні. Адже насправді факторів, які негативно відбиваються на наших когнітивних здібностях, набагато більше, а я перерахував лише найпоширеніші. Зрештою, навіть я — а я вважаю себе дуже грамотною людиною — у месенджерах спілкуюся без ком, використовую слова-паразити і не завжди стежу за правильністю та стилістикою побудови речень. Що й казати про решту.

Митник Михайло

Більшу частину свого дитинства Михайло провів, бавлячись із гаджетами та намагаючись з'ясувати, як вони працюють. Його захоплення технологіями призвело до того, що іграшкові роботи, радіокеровані машинки та навіть ігрові приставки часто розбирали на частини, які не підлягали ремонту. Якщо ви поставите йому провокаційне запитання на кшталт "Android чи iPhone?", ви отримаєте ретельний аналіз всіх "за" і "проти", а також есе на тисячу слів про те, як технології впливають на людство.

Опублікував
Митник Михайло
Tags: поради
  • Останні записи

    Apple посилила обмеження для користувачів із росії

    Apple вирішила скоротити доступність своїх сервісів у росії, і це стало першим таким кроком із…

    18.12.2024

    Що чекати від Samsung Galaxy S25: новий чіп та стара камера

    Нещодавно побачив новину про дату презентації Unpacked 2025, і це реально зачепило мою увагу! Samsung…

    18.12.2024

    Смартфони Google стануть ще більш гнучкими для персоналізації

    За інформацією видання Android Authority, Google розширить можливості фірмових смартфонів Pixel з налаштування екрану блокування.…

    18.12.2024

    S.T.A.L.K.E.R. 2 досяг мільйона продажів і вийшов на прибуток

    Розробники GSC Game World підтвердили успішний комерційний запуск S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl, який не…

    18.12.2024

    Найпопулярніші роутери в США можуть потрапити під заборону через загрозу нацбезпеці

    Найпопулярніший у США бренд домашніх інтернет-роутерів можуть заборонити до продажу в країні через побоювання, що…

    18.12.2024

    Трамп готовий позбавити Apple тарифів, щоб захистити її від Samsung

    Apple може зітхнути з полегшенням: незважаючи на підготовку торговельних обмежень щодо товарів з Китаю, аналітики…

    18.12.2024