Якщо вам потрібно зарядити телефон, ви зазвичай просто вставляєте зарядний дріт у гніздо та чекаєте. Але є помилки, припустившись яких, ви можете скоротити життя вашого смартфона.
Як правильно заряджати телефон і про що ніколи не варто забувати під час цього процесу – читайте у нашому матеріалі нижче.
Інженер-програміст вбудованих систем компанії i3 Engineering Богдан Калінін каже: у всіх сучасних телефонах встановлюють акумулятори на основі літієвих електролітів (у переважній більшості Li-ion), які дуже критичні до правильних параметрів заряду та швидко деградують (погіршуються характеристики акумулятора) при відхиленні .
Саме тому телефони та інша техніка з літієвими акумуляторами має у собі вбудований контролер, який керує всіма параметрами заряду.
“Тому хвилюватися за “неправильний” заряд не має сенсу – контролер заряду знаходиться в самому мобільному телефоні і піклується про все сам, а зарядний пристрій – це просто джерело напруги для цієї мікросхеми”, – розповів експерт у коментарі Styler.
Можна “допомогти” телефону лише із середовищем навколо нього. Наприклад, якщо телефон під час заряджання покласти під подушку, він не зможе ефективно охолоджуватися. Через це контролер заряду зменшує струм, щоб не шкодити акумулятору. Тому протягом цілої ночі телефон може і не зарядитися до кінця.
Також літієві акумулятори не дуже люблять негативні температури – на холоді в них зменшується рухливість носіїв заряду (іонів).
Для мобільного телефону це виглядає як різке зменшення ємності акумулятора. Після нагрівання акумулятора до нормальних температур рухливість носіїв заряду відновлюється.
Тобто якщо зарядити акумулятор на морозі на 100% і потім нагріти, то виявиться, що насправді заряд акумулятора значно менше.
Залишати телефон на зарядці на ніч можна .
Контролер від’єднає акумулятор від зарядника після досягнення 100% і знову підключить, якщо телефон споживатиме занадто багато енергії, щоб компенсувати це споживання.
“Перезарядити” акумулятор не вдасться. Після повного заряджання контролер заряду обмежує заряд, доповнюючи його, якщо потрібно, залишатися на стовідсотковому рівні.
Заряджання акумулятора від 0 до 100 (тобто повний цикл) зношує його сильніше, ніж якби цикл був 0-80% (неповний цикл).
Неповний цикл скоротить тривалість роботи від акумулятора, проте суттєво уповільнить його деградацію. Деякі сучасні ноутбуки дозволяють обмежити заряд на такому рівні, проте мобільні телефони такої функції не мають.
Розрядити акумулятор до небезпечних йому значень теж не вдасться – спрацює захист і відключить акумулятор від телефону. Захист налаштований на нижчий рівень заряду, ніж той, коли телефон покаже на екрані 0% і вимикається.
“Про перепади напруги в електромережі телефон навіть не дізнається. Адже всі зарядні пристрої для цього мають імпульсний принцип роботи. Енергія в них трансформується не лінійно, а маленькими порціями. Контролюючи розмір цих порцій, зарядні пристрої можуть працювати в досить широких межах напруг мережі (зазвичай це 100-240 В), підтримуючи при цьому стабільну напругу на виході”, – каже Калінін.
З іншого боку, неякісні зарядні пристрої можуть погано згладжувати напругу. Воно буде трохи вагатися, але на життя акумулятора це не дуже вплине, але принесе інші проблеми.
Часто при підключенні мобільного телефону до неякісного зарядного блоку сенсорний екран телефону починає “жити своїм життям” (з’являються примарні дотики).
Зарядний пристрій – це лише джерело напруги для контролера заряду. Оригінальний зарядний пристрій від неоригінального може відрізнятися якістю фільтрації, потужністю, протоколами швидкого заряджання.
Якщо якісний неоригінальний зарядний пристрій має достатню потужність і підтримує потрібний протокол “швидкої зарядки”, він заряджатиме не гірше оригінального і ніяк не впливатиме на швидкість деградації акумулятора.
Ви можете користуватися телефоном під час заряджання. Проте це подовжить час заряджання, тому що енергія витрачається ще й на роботу.
Також телефон під час заряджання може нагріватися, а важка робота на ньому (як ігри) збільшуватиме нагрівання, що призведе до повільної роботи телефону та прискорить деградацію акумулятора.
Електрохімічні процеси в літієвому акумуляторі відбуваються неідеально і з кожним циклом заряду-розряду в структурі акумулятора відбуваються невеликі пошкодження, які зменшують його електричну ємність.
Виробники Li-ion акумуляторів у середньому гарантують близько 250-300 циклів повного заряду-розряду.
При цьому ємність акумулятора падає в середньому до 80% початкової, але цей показник залежить від сили струму, якою проводився заряд і розряд. Чим струм більше, тим швидше акумулятор деградує. Тому, по можливості, варто заряджати телефон не швидкою зарядкою, а звичайною – це суттєво подовжить час заряду, але зменшить швидкість його деградації.
Однак йти на крайності і ніколи не використовувати швидку зарядку теж не варто, тому що замінити акумулятор на сервісі після того, як він почав тримати відчутно менше часу, більшість мобільних телефонів не буде проблемою.
Отже, продовжити життя акумулятора мобільного телефону можна, якщо дотримуватися цих порад:
Джерело: rbc.ua
Світові банки планують скоротити близько 200 тисяч робочих місць у найближчі 3-5 років через активне…
Samsung анонсує серію Galaxy S25 22 січня, і напередодні цього в Європі з'явилися ціни на…
Соцмережа X (колишня Twitter), що належить Ілону Маску, планує запровадити платну реєстрацію у 2025 році.…
Нещодавно стали відомі нові факти про фішингову кампанію, націлену на розробників розширень для браузера Chrome.…
Початок 2025 року для OpenAI почався не найкращим чином - компанія зіткнулася з кількома серйозними…
Компанія xAI Ілона Маска випустила безкоштовний застосунок чат-бота Grok для iOS, який раніше був доступний…