Статті

Знайдено легкий спосіб відновити зношений акумулятор смартфона

Share
Час читання: 2 хв.

Науковці з’ясували, чому акумулятори, що містять літій, з часом втрачають частину ємності та стають непридатними до використання. Ба більше, тепер відомо як їх можна легко відновити.

Сьогодні більшість автономної електронної продукції працює на літій-іонних батареях. Смартфони, натільні пристрої, ноутбуки та навіть електромобілі. Однак деградація цих батарей переслідує індустрію протягом усього їх існування. Тепер цьому можна буде запобігти, принаймні частково. Дослідженням займалися вчені Стенфордського університету і Національної прискорювальної лабораторії SLAC Міністерства енергетики.

Просте розв’язання непростої проблеми

  • Дослідники встановили, що головною причиною втрати ємності є накопичення “острівців” неактивного літію.
  • Вони утворюються, коли батареї проходять цикли заряджання і розряджання: іони літію рухаються вперед і назад між двома електродами, при цьому деякі з них виходять з ладу в цій “подорожі”, злипаються та стають електрохімічно неактивними, утворюючи згустки.
  • Іони більше не можуть дістатися до електродів батареї, перестаючи таким чином брати участь у роботі акумулятора, а саме від кількості цих елементів залежить, скільки енергії буде накопичено і віддано.
  • З плином часу ця проблема посилюється, і акумулятор поступово втрачає всю ємність.

Щоб прийти до такого висновку вченим довелося створити умовно прозорий корпус для акумулятора, який пропускав би рентгенівські промені. Таким чином вони отримали наочне підтвердження тих процесів, які відбуваються всередині.

Тоді з’явилось припущення, що ключ до відновлення втрачених можливостей акумулятора лежить в примусовому зрушенні цих острівців. Науковці використали особливий “шоковий” режим заряджання і розряджання. Вони створили спеціальну тестову батарею, призначену для спостереження в режимі реального часу за ізольованими літієвими островами під час заряджання пристрою. З сильним струмом неактивні накопичення літію вдалося зрушити з місця і повернути в робочий процес.

Однак невідомо, чи означає це, що сильний струм дозволяє знову розсіяти острівці на окремі елементи, чи просто приводить їх у рух в тому вигляді, в якому вони є.

Тапер дослідники стверджують, що їхнє відкриття може продовжити термін служби літієвих акумуляторів приблизно на 30 відсотків. При цьому не доведеться створювати акумулятори нового типу, досить модифікувати зарядні пристрої, додавши в них короткостроковий “шоковий режим” зарядки.

Митник Михайло

Більшу частину свого дитинства Михайло провів, бавлячись із гаджетами та намагаючись з'ясувати, як вони працюють. Його захоплення технологіями призвело до того, що іграшкові роботи, радіокеровані машинки та навіть ігрові приставки часто розбирали на частини, які не підлягали ремонту. Якщо ви поставите йому провокаційне запитання на кшталт "Android чи iPhone?", ви отримаєте ретельний аналіз всіх "за" і "проти", а також есе на тисячу слів про те, як технології впливають на людство.

Опублікував
Митник Михайло
  • Останні записи

    Що потрібно знати українцям про спілкування з близькими в Росії через WhatsApp

    З 19 грудня 2024 року WhatsApp був включений до реєстру організаторів поширення інформації в росії,…

    21.12.2024

    Інсайдери розкрили, наскільки тонким буде Samsung Galaxy S25 Slim

    Наступного року Samsung Galaxy S25 Slim доведеться поборотися за гаманці покупців з iPhone 17 Air.…

    21.12.2024

    Тизер “Супермена” встановив рекорд із 250 мільйонами переглядів

    Тизер-трейлер нового фільму про Супермена став справжньою сенсацією, зібравши рекордну кількість переглядів за першу добу.…

    21.12.2024

    Тонкий, потужний і сучасний: особливості Galaxy S25 Slim

    Довгий час я намагався не обговорювати смартфони Samsung, а точніше серію S25. Звичайно, чутки про…

    21.12.2024

    OnePlus Ace 5 і Ace 5 Pro вперше з’явилися на реальних фото

    Майбутні смартфони OnePlus Ace 5 і Ace 5 Pro з'явилися в базі даних китайського сертифікаційного…

    21.12.2024

    Топ-10 найкращих недорогих смартфонів 2024 року

    На сайті iTechua.com було представлено рейтинг десяти найкращих бюджетних смартфонів 2024 року, що потрапляють до…

    21.12.2024