Categories: Технології

Як захиститися від кібератаки: все, що потрібно знати

Share
Час читання: 4 хв.

Служба безпеки України не втомлюється попереджати про нові загрози кібератак на українські органи влади і великі приватні компанії. НВ вирішило розібратися, як уберегтися від кібератак.

Чергову атаку пророкували на День захисника 14 жовтня, але, на щастя, нічого страшного не сталося.

Однак, це не означає, що загроза минула. Всі пам’ятають про паніку, що охопила Україну під час атаки вірусу Petya.A влітку 2017 року. Та й взагалі, в епоху тотальної залежності від комп’ютерів, в якій перебувають державні органи, банківські структури, приватні компанії та приватні особи, тема кібератак ставатиме лише актуальнішою.

Представники СБУ та команди реагування на надзвичайні події в Україні Державної служби спецзв’язку та захисту інформації опублікували свої рекомендації щодо захисту від можливих кібератак. В основному, всі керуються припущенням, що потенційні атаки будуть здійснюватися за тим же сценарієм, що й у випадку з вірусом Petya.A.

Ми вирішили доповнити їх даними, отриманими від експертів у сфері комп’ютерної безпеки.

Ось основні кроки, які дозволять захистити себе від повторення червневої катастрофи.


Неможливо повністю виключити небезпеку, але мінімізувати ризики при кібератаці цілком можна

 


Слідкуйте за тим, щоб в системі були встановлені всі останні апдейти

Будь-яка операційна система періодично отримує оновлення, багато з яких стосуються сфери безпеки.

Бажано завжди використовувати систему, яка отримала найсвіжіші апдейти. Це може істотно знизити ризики при вірусній атаці.

Задумайтесь про вибір операційній системі

Як би не заперечували прихильники Microsoft, але Windows значно більш вразлива для злому і вірусів, ніж Mac OS або різні дистрибутиви Linux. І справа навіть не в тому, що * nix-системи мають більш досконалу архітектуру (хоча, багато хто впевнений, що так і є), а в тому, що Windows більше поширена, а отже, є більш цікавою метою для зловмисників.

Таким чином, можна з упевненістю стверджувати, що купивши MacBook або встановивши на свій комп’ютер Linux, ви знизите ризик.

Також можна стверджувати, що мережа з Linux-комп’ютерів, що грамотно адмініструється, на підприємстві є більш захищеною від атак, ніж мережа Windows-машин. Хоча тут, зрозуміло, може бути багато застережень.

Використовуйте хороші антивіруси

Ця інформація більшою мірою стосується Windows-машин, хоча часи, коли антивіруси були зовсім не потрібні на Mac OS і Linux, давно пройшли.

Не скупіться на покупку хорошого антивіруса, не довіряйте сліпо тому, що вбудований у Windows, і не користуйтеся безкоштовними антивірусами.

Компанії, які розробляють дорогі антивіруси, піклуються про свою репутацію і намагаються оперативно реагувати на загрози, оновлюючи свої продукти.


Перехід з Windows на * nix-системи (Mac OS або Linux) – один зі способів мінімізувати ризики

 


Подбайте про ліквідацію наслідків Petya.A

Вірус, який атакував Україну в червні, не був фінальним етапом атаки, а лише підготовкою до наступних атак. Такого висновку дійшли деякі експерти, вивчивши механізм дії вірусу.

Під час кібератаки вірус активував утиліту, яка використовувала службу Kerberos в Microsoft Active Directory. Це давало зловмисникам привілейований доступ над ресурсами домену. Це “вузьке” місце в безпеці Microsoft Active Directory, оскільки раніше таких атак не було. І системні адміністратори, як правило, навіть не замислюються про зміну пароля “юзера”, який відповідає за доступ до протоколу ідентифікації.

Теоретично, під час атаки Petya, зловмисники могли отримувати доступ до системи і генерувати безстроковий пароль на доступ до системи. Для цього навіть не потрібні адміністративні права, підкреслюють експерти.

Це означає, що у них може бути доступ і зараз. І вони лише чекають слушного моменту для того, щоб скористатися ним. То був підготовчий етап, а справжня атака ще може бути попереду.

Експерти рекомендують системним адміністраторами тих мереж, які зазнавали атаки, змінити всі паролі до облікових записів у системі, а також обов’язково змінити пароль користувача krbtgt, який відповідає за доступ до служби Kerberos.

Зараз випущені патчі, які роблять отримання такого доступу до системи складним. Це знову таки вказує на необхідність регулярного оновлення операційної системи.

Робіть бекапи

Всі важливі дані повинні мати резервні копії. Причому, фахівці з CERT-UA рекомендують зберігати особливо цінні дані в сховищах, які не підключені до інтернету.

Це знизить шанси зловмисників дістатися до них, не маючи фізичного доступу до сховищ.

Користувачі повинні бути обережними

Рекомендація не відкривати аттачменти в листах від невідомих адресатів існує чи не з часів появи сервісу електронної пошти.

І тим не менше, це як і раніше один з найпопулярніших способів поширення вірусів.

Представники українського розробника антивірусів Zillya рекомендують системними адміністраторам зовсім заборонити користувачам відкривати з аттачментів файли з розширенням .zip та .exe.

Також варто бути обачними при переході по посиланнях від невідомих відправників. Часом це теж небезпечно.

Пильність сисадмінів

Дуже велика роль системних адміністраторів підприємств. При перших появах ознак кібератаки, сисадміни повинні забезпечити відключення мережі від інтернету. А також відключення сховищ з важливими даними. Часом фізичне відключення є найкращим способом уберегти дані.

джерело

Скарбик Павло

Закінчив Тернопільський національний технічний університет, почав писати про IT у 2015 році. Люблю розповідати про iPhone і Mac, автомобілі, їжу, гаджети розумного будинку і роблю огляди. Також захоплююся спортом а саме баскетболом і активним відпочинком на свіжому повітрі. Головний редактор iTechua.com.

Опублікував
Скарбик Павло
  • Останні записи

    Samsung планує представити Galaxy S25 на початку 2025 року

    Любителі мобільних пристроїв чекають чергових флагманських смартфонів, і на черзі апарати Samsung Galaxy S. Їхня…

    15.11.2024

    Штучний інтелект Google Gemini вийшов на iPhone

    Google випустила безкоштовний застосунок чат-бота Gemini для користувачів iPhone - тепер його можна завантажити в…

    15.11.2024

    Наскільки безпечно спати зі смартфоном під подушкою

    Чесно кажучи, я теж час від часу беру телефон у ліжко, хоча знаю, що це…

    15.11.2024

    Компанія 01.ai анонсувала інноваційну ШІ-модель Yi-Lightning

    Компанія 01.ai представила нову модель ШІ Yi-Lightning, схожу з GPT-4. Для навчання моделі використовувалося 2000…

    15.11.2024

    Вийшов безкоштовний ChatGPT для Windows

    Стартап OpenAI офіційно оголосив про вихід загальнодоступної версії застосунку ChatGPT для користувачів ПК під управлінням…

    15.11.2024

    Дизайн Samsung Galaxy A26 показали на якісних рендерах

    Надійний інсайдер під ніком OnLeaks опублікував серію деталізованих зображень ще не анонсованого смартфона. Крім того,…

    15.11.2024