Categories: Технології

Ера партнерства людини і машини: яким буде світ до 2030 року

Share
Час читання: 5 хв.

Роботи вийдуть за межі заводів, кількість невідомих зараз професій досягне 85% від загальної кількості, а віртуальна і доповнена реальність змішають фізичний і віртуальний світи. До чого готуватися?

Роботи вийдуть за межі заводів, штучний інтелект зможе вчитися на власному досвіді, а технології віртуальної і доповненої реальності змішають фізичний і віртуальний світи.

До 2030 року число невідомих зараз професій складе близько 85% від загальної кількості професій. Чотири найважливіші технології через 13 років змінять світ до невпізнання. Як це відбудеться, і до чого готуватися людям?

Вони змінять світ так, як інтернет

У 2017 році Dell Technologies уклала партнерство з Інститутом вивчення майбутнього (Institute for the Future, IFTF), щоб з’ясувати, як нові технології змінять найближче десятиліття і як вплинуть на суспільство і роботу.

IFTF спирався на власні багаторічні дослідження, поглиблені інтерв’ю з ключовими стейкхолдерами з бізнесу, вченими, експертами з усього світу.

Дослідники нагадують, як розвивався і яку роль в житті людей відіграє інтернет. Спершу люди недооцінювали темп, з яким він поширився по всьому світу і як вплинув на зміни в бізнесі та культурі.

Минуло вісім років відтоді, як журналіст Олівер Б’юкмен написав: “Більшість із нас ще не встигли звернути увагу на те, що сталося, але інтернет з цікавої новинки перетворився на фон, основу повсякденного життя”.

Сьогодні нові технології також здаються просто чимось цікавим і незвичним. Однак вони, як і інтернет, вже входять у повсякденне життя.

Штучний інтелект (AI), доповнена (AR) і віртуальна реальність (VR), домашні роботи, хмарні технології в найближче десятиліття допоможуть розв’язати проблеми, які раніше здавалися нерозв’язними. Вони підвищать свою продуктивність і допоможуть задовольняти базові людські потреби.

Однак є й інша сторона медалі. Багатьом організаціям і людям доведеться “насліп” орієнтуватися в каламутних водах прийдешніх технологічних хвиль.

За даними дослідження, 45% з 4 тисяч опитаних керівників не знають, як буде виглядати їхня індустрія через три роки. 73% з них вважають, що повинні ставати більш “цифровими”, щоб добитися успіху в майбутньому.

Робототехніка

Протягом десятиліть роботи виконували завдання, які люди не повинні були виконувати або не хотіли цього робити.

Роботи надійніші, ніж людина, коли мова йде про рутинні завдання. Роботи вже працюють на японських автозаводах по 30 днів без перерви.
Роботи обходяться дешевше. Перенесення виробництва в офшор або в зону з менш розвиненою економікою і дешевшою робочою силою дозволяє економити до 65% витрат на оплату праці, а впровадження роботів – до 90%.

У китайській провінції Гуандун інвестують понад 150 млрд дол у впровадження роботів у виробництво, а в Великобританії і в США, згідно з дослідженням PwC, до початку 2030-х років люди віддадуть роботам більше третини професій.

Сучасні розробки в сфері науки, техніки і комунікацій призвели до “нової промислової революції” або “другої ери машин”. В результаті вже зараз бізнес переглядає цілі набори робочих місць, оскільки автоматизація витісняє і знецінює людську працю.

Дослідники стверджують: завдяки комерційному успіху впровадження роботів буде виходити за межі виробничих заводів і робочих місць.

Сімейні роботи, роботи-побратими і цивільні роботи стануть звичайною справою, оскільки глибоке навчання покращує здібності цих пристроїв співпереживати і міркувати. Нещодавно Google виграла патент на створення персоналізованих роботів-робітників.

Хоча є певні нормативні, юридичні та культурні перешкоди, інтеграція роботів в життя триватиме протягом наступних 15 років.

Штучний інтелект і машинне навчання

AI пройшов довгий шлях становлення: з 1956 року, коли нобелівський лауреат Герберт Саймон розробляв одну з перших програм штучного інтелекту, до 1997 року, коли шаховий комп’ютер Deep Blue переміг Гаррі Каспарова, чинного чемпіона світу з шахів.

Машини стають розумнішими і швидшими, вони справляються з дедалі складнішими завданнями. AI-технології вже використовують приблизно 1,5 тис американських компаній. Це менше 1% з усіх великих і середніх компаній. Переважно вони працюють з фінансами, аналітикою, розпізнаванням даних і зображень.

У звіті за 2015 рік Bank of America Merrill Lynch підрахував, що ринок AI зростатиме до 153 млрд дол протягом наступних п’яти років. З цієї суми 83 млрд дол припаде на ринок роботів і 70 млрд дол – на системи, засновані на AI.

На думку експерта Мішеля Чжоу, AI пройде три стадії розвитку.

Перша – інтелектуальні алгоритми розпізнавання. На цій стадії розробляються алгоритми для розпізнавання схем, моделей, шаблонів, патернів. Це так званий інтелект, що розпізнає. Друга – когнітивний інтелект, машина здатна робити висновки. Третя – “віртуальні люди”.

Зараз, каже Чжоу, людство перебуває на першій стадії. До другої воно наблизиться до 2030 року, якщо технології будуть прогресувати так само швидко.

Сьогодні AI застосовується в простих і складних додатках – від автономних транспортних засобів до Apple Siri. Черговий крок вперед показала програма Libratus, створена в Університеті Карнегі-Меллона. У лютому 2017 року програма виграла 2 млн дол у професійних гравців у покер.

Покер – це гра, де учасники приймають рішення, не володіючи всією необхідною інформацією. Перемога в покері AI свідчить про те, що штучний інтелект навчився приймати ефективні рішення в умовах браку об’єктивних даних. Така можливість має дуже високу цінність, наприклад, під час оцінки ризиків на біржі або на переговорах.

Більше того, тепер машини можуть вчитися на своєму досвіді й ділитися цим досвідом з іншими програмами і роботами. Однак прогрес AI створює і нові проблеми. Полеміка навколо того, хто або що несе моральну відповідальність за прийняті машинами рішення, буде тільки наростати.

Віртуальна і доповнена реальність

Між VR і AR існує просте розходження. VR блокує фізичний світ і переносить користувача в імітований світ, тоді як AR створює цифровий шар поверх фізичного світу. Незважаючи на відмінність, обидві технології є фундаментальною зміною в моделі представлення інформації.

Для ЗМІ розвиток цих технологій має особливе значення. Так, керівник лабораторії вивчення медіа IFTF Тоши Хоу протиставляє “емпіричні” медіа традиційним, де є журналісти, оператори, редактори.

Причому перші будуть програвати другим, адже технології VR і AR згодом дозволять людині задіяти не тільки зір і слух, а й інші сенсорні системи – тактильну, нюхову і смакову.

“Емпіричний інтернет” і образи віртуальної реальності допоможуть людям чіткіше планувати сценарії своїх дій і наслідки від цих дій. Експерти інституту IFTF вважають, що користувачі розвинуть емпатійні навички, всупереч розхожій думці, що через технології людина стає більш черствою.

Моделювання з підтримкою VR дозволить занурювати людей в альтернативні сценарії, підготовку до майбутніх ситуацій. Це розширить можливості інтернету завдяки змішанню фізичних і віртуальних світів.

Що буде далі

Ринок праці і далі буде переформатовуватися.

По-перше, до 2020 року фрілансери займуть близько половини американського ринку.

По-друге, з’являться нові професії.

По-третє, зміниться підхід до освіти. Через 10-15 років буде цінуватися не стільки обсяг отриманих знань, скільки здатність знаходити знання.

По-четверте, технології VR і AR змінять підходи до освоєння професій. Вони дозволять збирати дані і моделювати різні варіанти розв’язання завдань.

“Працівник майбутнього зможе надіти AR-шолом, щоб отримувати віртуальні запити і проводити реальні фізичні маніпуляції, щоб виконати ці запити”, – так описує робочий процес із 2030 року керуючий партнер венчурного фонду Presence Capital Аміт Махаджан.

За матеріалами Економічна Правда

Скарбик Павло

Закінчив Тернопільський національний технічний університет, почав писати про IT у 2015 році. Люблю розповідати про iPhone і Mac, автомобілі, їжу, гаджети розумного будинку і роблю огляди. Також захоплююся спортом а саме баскетболом і активним відпочинком на свіжому повітрі. Головний редактор iTechua.com.

Опублікував
Скарбик Павло
Tags: укр
  • Останні записи

    Як зрозуміти, що додаток збирає ваші дані без дозволу

    Щороку ми завантажуємо мільярди додатків на смартфони — щоб швидко спілкуватися, займатися банкінгом, редагувати фото…

    14.11.2024

    Google робить свій смартфон потужнішим за допомогою Linux

    В Android 15 QPR2 Beta 1 Google представила нову функцію - Terminal, що дозволяє запускати…

    14.11.2024

    Apple набирає обертів у галузі ШІ, поки конкуренти зволікають у розвитку

    Apple Intelligence з'явився тільки минулого місяця, і деякі з його найцікавіших функцій будуть доступні з…

    14.11.2024

    В Україні зросла кількість злочинів за участю популярних додатків

    За останні кілька років все частіше виявляється, що месенджери використовуються як інструменти для злочинів. З…

    14.11.2024

    Стало відомо, коли представлять смартфони Samsung Galaxy S25

    Схоже, компанія Samsung не буде вкотре зрушувати терміни запуску своїх флагманських смартфонів ближче до початку…

    14.11.2024

    В OpenAI запропонували владі США та їхнім союзникам об’єднатися для протистояння Китаю у сфері ШІ

    Компанія OpenAI виступила з пропозицією американській владі і союзникам США про створення "Північноамериканського договору зі…

    14.11.2024