Categories: Технології

Чим відгукнеться новий закон для соцмереж і чи поширюються на них гарантії свободи слова?

Share
Час читання: 3 хв.

У жовтні в країні набирає чинності новий закон, в якому передбачено накладення величезних штрафів на соціальні мережі, які не видаляють дописів із закликами до ненависті. При цьому суперечки в суспільстві вже викликало потенційне застосування акта. В останнього знайшлося багато опонентів.

Захист від ненависті 

Новий закон відомий як Netzwerkdurchsetzungsgesetz — «про охорону прав у соцмережі», скорочено — NETZDG. Він зобов’язує найбільші соцмережі, в яких у Німеччині понад 2 млн користувачів, видаляти дописи з «відверто незаконним» розпалюванням ненависті протягом 24 год. після того, як про це

повідомили адміністрації мережі.

Для матеріалів, які менш явно порушують закон, такі мережі, як Фейсбук і Instagram, повинні будуть за 7 днів вирішити, наскільки ці тексти образливі, та, якщо треба, видалити їх. Недотримання цих строків може спричинити штрафи для юридичних осіб до €50 млн.

Критики стверджують, що короткі терміни в поєднанні з потенційно великими штрафами призведуть до того, що соцмережі поводитимуться надобережно. Наприклад, заздалегідь видалятимуть величезну кількість контенту, навіть абсолютно законні дописи.

Прихильники акта й уряд ФРН стверджують, що це змусить соцмедійниє компанії активно боротися з он-лайн-підбурюванням і ненавистю.

Закон не змінює того, що вже згідно з кримінальним кодексом уважається в Німеччині розпалюванням ненависті. Просто наводяться розділи КК, в яких детально описується неприпустимі висловлювання в Інтернеті. Ці категорії варіюються від «формування терористичних організацій» до набагато менш чітких «наклепів на релігії, релігійні й ідеологічні

асоціації».

Крім того, обмежуються деякі види самовираження, дозволені в багатьох інших країнах. Наприклад, забороняється використання нацистських символів, як і символів та прапорів деяких екстремістських груп.

Більш ранній варіант NETZDG припускав заборону на «дифамацію президента», але статтю вилучили після хвилі громадського обурення.

Межі самовираження

Критика виходить від широкого кола груп і політиків як лівого, так і правого флангів. До спору долучилася навіть Організація Об’єднаних Націй. Спеціальний представник ООН з питань свободи слова Девід Кей попередив про можливі наслідки. «Із цими строками вийде так: буде скарга, ви тут же «знесете» допис. Навіщо вам ризикувати, залишаючи його в загальному доступі? У результаті, швидше за все, це обернеться ще більшою цензурою», — побоюється Д.Кей.

З ним солідарні й деякі німецькі адвокати. Мовляв, з обережності той же Фейсбук не захоче наражатися на величезні штрафи.

Проте в ФРН є й ті, хто ревно підтримує закон і стверджує, що зробити соцмережі відповідальними за мову ненависті — це добре. Так, секретар Міністерства юстиціїу країни Герд Біллен говорить: хоча чинні акти й зобов’язують мережі видаляти коментарі, що порушують закон, немає чіткого розуміння, коли вони повинні це робити або як їм потрібно організовувати роботу зі скаргами.

Чиновник відкидає побоювання стосовно обмеження свободи слова й відзначає, що соцмережі вже піддають цензурі абсолютно законний контент. «Для будь-якої приватної компанії немає ніяких зобов’язань гарантувати свободу слова, — говорить він. — Таку гарантію дає уряд. Я не знайшов в умовах користування Фейсбуком якихось запевнень, що компанія зобов’язується поважати свободу слова.

Г.Біллен відзначає, що в мережі видаляють багато дописів, які дозволені в Німеччині. Наприклад, якщо Фейсбук не хоче бачити в себе голих людей, вони можуть вирішити, що потрібно видаляти такий контент.

Соцмережі не задоволені

У прес-службі Фейсбуку заявили, що вони не можуть

відкидати можливість видалення абсолютно легального контенту. «Не таким законом потрібно боротися з ненавистю в Інтернеті, — говорять її представники. — Це дає стимул для видалення контенту, який явно не є незаконним, і перекладає відповідальність за складні юридичні рішення з органів влади на приватні компанії».

За словами прес-служби, кілька юристів оцінили законопроект як такий, що суперечить конституції країни й не узгоджується із законодавством Європейського Союзу.

Бі-Бі-Сі також удалося дізнатися, що, хоча найближчим часом на роботу в Ессені вийдуть ще 500 модераторів, компанія не наймала додаткових працівників саме для «розсьорбування наслідків» закону після набрання ним чинності. «Ми все ще прикидаємо, чим цей акт нам відгукнеться», — говорять представники соцмережі.

джерело

Скарбик Павло

Закінчив Тернопільський національний технічний університет, почав писати про IT у 2015 році. Люблю розповідати про iPhone і Mac, автомобілі, їжу, гаджети розумного будинку і роблю огляди. Також захоплююся спортом а саме баскетболом і активним відпочинком на свіжому повітрі. Головний редактор iTechua.com.

Опублікував
Скарбик Павло
  • Останні записи

    Apple здивує всіх: Face ID вмонтують у розумний дверний дзвінок

    Авторитетний інсайдер і журналіст Bloomberg Марк Гурман поділився інформацією про те, що Apple "перебуває на…

    23.12.2024

    Microsoft випустила безкоштовну версію ШІ-помічника для програмістів

    GitHub представив безкоштовну версію свого інструменту для програмування Copilot, який тепер за замовчуванням включений у…

    23.12.2024

    З 1 січня WhatsApp більше не підтримуватиме старі Android-пристрої

    З 1 січня 2025 року смартфони під управлінням Android KitKat і більш ранніх версій платформи…

    23.12.2024

    Нова ера ядерної зброї: США розпочали випуск вдосконалених В61

    У 2024 році зі спеціалізованої виробничої лінії випустили перші зразки важких авіаційних бомб B61, які…

    23.12.2024

    iPhone 17 Pro здивує камерою на 24 Мп для селфі, але без титанових акцентів

    Apple готується здивувати фанатів у 2025 році з виходом iPhone 17 Pro, який отримає кілька…

    23.12.2024

    Швидкість роботи смартфона: чому ОЗП так важлива для його продуктивності

    Оперативна пам'ять смартфона – це, можна сказати, місток між внутрішнім сховищем і процесором, вона допомагає…

    22.12.2024