Війна на Донбасі змусила ЗСУ відмовитися від радянської методики застосування вертольотів на полі бою і фактично почати будувати вертолітні сили за західними стандартами
Таке стратегічне рішення було прийняте після подій 2014-2015 рр., коли при відносно слабкій ППО противника ми втратили відносно багато вертольотів.
Західні стандарти, на які тепер орієнтуються ЗСУ, передбачають наявність одного типу вертольоту, озброєного протитанковими ракетами, військово-транспортної машини і декількох типів легких машин, які використовуються і як навчальні, і як розвідники – скаути. В ідеальному варіанті це американська зв’язка «Апачі» – «Блек Хок» – «Літл Берд».
З огляду на наші реалії і можливості, військові упор зробили на Мі-8, який по суті є «універсальним солдатом». Однак старі радянські машини потребували модернізації, і незабаром вона почалася.
В результаті кооперації самих різних підприємств воєнпрому з’явилася чисто українська модифікація транспортно-десантного Мі-8МСБ і бойового Мі-8МСБ-В. Перш за все ці машини відрізняються від своїх радянських і російських «колег» двигуном – замість ТВ2-117 встановлюються більш потужні ТВ3-117ВМА-СБМ1В серії 4Е виробництва запорізької «Мотор Січі». Таким чином, значно покращилися технічні характеристики вертольота – та й висотність підвищилася до 2400 м.
Однак набагато важливішою є «начинка» таких вертольотів – нова система збору, реєстрації та обробки польотної інформації, аварійний радіомаяк, лазерна система формування прицільної марки. Для протидії загрозі від переносних зенітно-ракетних комплексів встановлений комбінований пристрій викиду теплових пасток «Адрос» КУВ 26-50, а також екранно-вихлопні пристрої (ЕВП) АШ-01В.
Бойовий варіант Мі-8МСБ відрізняється можливістю застосування найрізноманітнішого підвісного озброєння, в тому числі керованих ракет класу «повітря-повітря» Р-73, некерованих С-8 і С-13, підвісних контейнерів з крупнокаліберними кулеметами і автоматичними гранатометами. «Бонусом» є можливість застосування до шести «чавунних» бомб калібру до 250 кг, а також системи повітряного мінування ВСМ-1.
Не зовсім зрозуміла ситуація з можливістю застосування керованого ракетного озброєння в вигляді ПТУР РК-2В «Бар’єр-В», проте за деякими даними такі роботи завершені і частина вертольотів вже отримала новітнє протитанкове озброєння вітчизняного виробництва.
Крім технічної модернізації, велика увага приділяється спорядженню льотного складу (так, закуплені сучасні польські захисні шоломи ТНL-5NV з окулярами нічного бачення РNL-3 польського виробництва), а також тактичній підготовці. Так, екіпажі як бойових, так і транспортних Мі-8 активно тренуються літати з застосуванням приладів нічного бачення і тепловізорів типу FLIR. До речі, саме з такою підготовкою і пов’язана остання за часом катастрофа в Кременчуці. Річ у тім, що військові льотчики проходили 10-годинний курс нічних польотів на матчастині приватної компанії «Українські вертольоти».
Цікаво, що першими в 2015 році були модернізовані цивільні машини, а також переобладнувалися досить численні літаючі командні пункти Мі-9.
При цьому до робіт було залучено Оршанський авіаремонтний завод (Республіка Білорусь), який знаходиться під контролем власника ПАТ «Мотор Січ» В’ячеслава Богуслаєва.
Варто сказати, що модернізація Мі-8 в варіант МСБ обходиться державному бюджету в $ 5,5-6 млн, у той час як західний аналог буде коштувати від $ 15 до 19 млн.
Що ж стосується броньованого Мі-24, то місця для бойового застосування йому не знаходиться. Хоча ще до війни на Конотопському авіазаводі і розроблені відразу пару варіантів модернізації – Мі-24ПУ-1 і Мі-24ПУ-2.
Досить великий за розміром Мі-24 ставав легкою мішенню навіть для досить слабкої ППО бойовиків. Єдиною перевагою була можливість застосування протитанкових керованих ракет, що на тлі Мі-8МСБ-В уже не виглядає якимось досягненням. За всіма іншими параметрами, і перш за все з економічної ефективності, утримувати величезний парк Мі-24 Україні немає ніякого сенсу. Швидше за все, наші військові «взяли на озброєння» західну тактику, коли основою парку є легкі і середні машини, які можуть довше «висіти» в районі цілі, менш помітні, вимагають майданчики для посадки і зльоту менших розмірів.
Цілком природною виглядає і масова закупівля легких навчальних вертольотів Мі-2МСБ і його бойової модифікації Мі-2МСБ-В. Знову-таки старі радянські машини отримали нові потужні двигуни АІ-450М, нову авіоніку у вигляді станції GPS-навігації СН-4312У і інших сучасних девайсів. Зрозуміло, що встановлені «Адроси» і ЕВП за типом Мі-8.
Цікавим видається і бойовий варіант Мі-2. Цей невеликий вертоліт може застосовувати не тільки 80-мм некеровані ракети С-8 вітчизняного виробництва, а й потужні С-13, а також пару гарматних блоків УПК-23-250 зі здвоєною 23-мм гарматою ГШ-23Л.
Масштаби модернізації парку Мі-2-х в Повітряних силах невідомі, але тільки в 2017 році Вінницький авіазавод поставив в стройові частини чотири Мі-2МСБ.
Потроху поповнюється і морська вертолітна авіація, яка зазнала втрат при анексії Криму. Так, в стрій 10-ї бригади поставили і єдиний наявний в країні легкий вертоліт Ка-226 російського виробництва. У 2013 році апарат був конфіскований на прикордонно-митному пункті Шегині (Львівська обл.) і з огляду на неясність статусу надалі переданий на баланс департаменту охорони здоров’я Львівської обласної державної адміністрації, а фактично поставлений на зберігання на території ДП «Львівський державний авіаційний ремонтний завод».
Зважаючи на відсутність можливості купувати запасні частини для нього, абсолютно неясно скільки і як він буде експлуатуватися. Хоча для перевезення поранених в прифронтовій зоні машина просто незамінна.
Конотопський авіаремонтний завод «Авіакон» освоїв ремонт вертольотів типу Мі-14 (раніше такі роботи проводилися в Севастополі) і тепер піднімає зі зберігання літаючі зразки. Так, за відомостями з відкритих джерел, у стрій за останні рік-два поставлені три таких вертольота різних модифікацій. Правда, поки незрозуміло, як йде справа з відновленням радіотехнічної апаратури для виявлення ворожих субмарин, адже ці вертольоти насамперед протичовнові. Поки ж ми бачимо, що на всіх навчаннях Мі-14 використовуються виключно як транспортно-десантні.
Таким чином, можна говорити, що в відношенні вертолітної складової авіації, наші військові прийшли до розуміння місця цих апаратів на полі бою. І тепер залишається справа за реалізацією досить амбіційної програми створення парку сучасних машин, а для цього є все необхідне, зупинка тільки за грошима і часом.
Інсайдер під ніком @momomo_us розповів про сім нових процесорів у лінійці Intel Core Ultra 200S…
STALKER 2 використовує двигун Epic Unreal Engine 5, в який інтегровані такі передові функції, як…
Google продовжує специфічно підсвічувати переваги Pixel 9 Pro перед смартфонами Apple. За традицією, компанія робить…
Український бренд HATOR розширює свій асортимент механічних клавіатур новою серією під назвою Gravity. Її головна…
Очікується, що компанія Oppo анонсує нову лінійку смартфонів Reno, серію Reno 13, через кілька тижнів.…
Очікується, що наступного року Apple представить абсолютно новий iPhone 17 Air за $1300, в якому…