Процесор (чипсет) – це серце смартфона. Від нього залежить не тільки продуктивність пристрою, а й маса інших показників, включно з автономністю та якістю фото. Але чи замислювалися ви, який процесор стоїть у телефоні? Якщо ні, то абсолютно даремно. Адже інформація про чипсет здатна багато чого розповісти про ваш пристрій, спрогнозувати термін його безперебійної роботи, а також дає змогу порівняти свій апарат із конкурентами за ключовими параметрами. Тому сьогодні ми розберемося, хто випускає процесори для телефонів, які компанії роблять їх краще, і, нарешті, з’ясуємо, яка начинка у вашого пристрою.
MediaTek – найпопулярніші процесори для телефона
У кількісному відношенні MediaTek є найпопулярнішим виробником мобільних процесорів. Згідно з даними за четвертий квартал 2023 року, тайванська компанія відвантажила 117 мільйонів своїх чипсетів, обійшовши за цим показником Apple.
Найчастіше процесори MediaTek зустрічаються в смартфонах таких виробників:
- Samsung – 22%;
- Xiaomi – 20%;
- vivo – 14%;
- OPPO – 13%;
- Transsion (Infinix, Itel, TECNO) – 13%.
Зверніть увагу, що зазначена вище статистика ілюструє процентне співвідношення відвантажених чіпів серед різних брендів. При цьому всередині однієї корпорації прихильність MediaTek демонструє холдинг Transsion, у якого майже всі смартфони базуються на тайванських чіпах.
Кількість проданих процесорів підтверджує той факт, що MediaTek – надійний виробник. Популярність його продукції пояснюється наявністю чіпів для пристроїв найрізноманітніших цінових категорій, а також їх порівняно невисокою вартістю.
Сьогодні MTK випускає дві основні лінійки процесорів: Helio і Dimensity. Їхня головна відмінність полягає в наявності підтримки 5G. Вона є тільки у процесорів Dimensity. Ці чіпи найпродуктивніші, а Dimensity 9300 і зовсім є лідером рейтингу AnTuTu.
Чим хороші процесори Qualcomm Snapdragon
Qualcomm випускає менше процесорів як у штучному, так і в модельному співвідношенні. За останній квартал 2023 року американська компанія відвантажила 69 мільйонів чипів, що майже вдвічі менше за показники MTK. Це пояснюється високою ціною процесорів Qualcomm, а за кількістю куплених екземплярів лідирують:
- Xiaomi – 25%;
- Samsung – 21%;
- HONOR – 15%;
- vivo – 12%;
- OPPO – 10%.
Затребуваність процесорів Snapdragon пояснюється їхньою стабільністю і прагненням розробників ПЗ оптимізувати софт саме під чіпи Qualcomm. Зокрема й тому вони майже повсюдно зустрічаються у флагманських смартфонах на Android.
Процесори Snapdragon діляться на кілька лінійок, цифра в назві яких позначає приналежність до того чи іншого сегменту:
- 4 (Snapdragon 4 Gen 1 або Snapdragon 480) – процесори для бюджетних смартфонів;
- 6 (Snapdragon 6 Gen 1 або Snapdragon 690) – чіпи для середньобюджетників;
- 7 (Snapdragon 7+ Gen 2 або Snapdragon 778G) – процесори для середньобюджетників і субфлагманів;
- 8 (Snapdragon 8 Gen 3 або Snapdragon 888) – найпотужніші чіпсети.
Незважаючи на високу ціну і затребуваність серед пристроїв найрізноманітніших цінових категорій, іноді зустрічаються відверто погані процесори Snapdragon. Про них ми розповідали в одному з наших попередніх матеріалів.
Що потрібно знати про процесори Unisoc
Процесори Unisoc активно застосовуються в дешевих смартфонах
Unisoc – порівняно молода компанія з китайського міста Шанхай. Вона спеціалізується на випуску процесорів для дешевих телефонів, і наприкінці 2023 року вона продала 27 мільйонів чипів. В якості її клієнтів зазвичай виступають не найіменитіші бренди:
- Transsion (Infinix, Itel, TECNO) – 48%;
- realme – 22%;
- Lenovo – 15%;
- ZTE – 9%.
Unisoc пропонує найвигідніші процесори, чия якість не поступається продукції MediaTek. Водночас майже всі її чіпи призначені для смартфонів початкового рівня, і навіть вірні друзі в особі Transsion не ризикують купувати відносно потужні рішення на кшталт Unisoc T820.
Процесори Exynos для смартфонів Samsung
Samsung – один з небагатьох виробників смартфонів, який випускає власні процесори Exynos. Щоправда, інші бренди ними гидують, а тому за четвертий квартал 2023 року було випущено всього 13 мільйонів екземплярів. До слова, це на 48% менше, ніж за аналогічний період у 2022-му.
Навіть найпросунутіші процесори Exynos не в змозі змагатися з топовими рішеннями Qualcomm і MediaTek як у плані максимальної продуктивності, так і з точки зору стабільності. Однак є і непогані чіпи на кшталт Exynos 1380, які зустрічаються в смартфонах середнього рівня.
Процесори HiSilicon Kirin на HUAWEI
Власні процесори продовжує випускати і HUAWEI, але через санкції з боку США за четвертий квартал 2023 року було відвантажено всього 7 мільйонів штук. Зрозуміло, всі вони дісталися HUAWEI.
Головна проблема процесорів Kirin – технологічне відставання. Через санкції HiSilicon не може звертатися по допомогу до TSMC або Samsung, які роблять чіпи для Qualcomm, MediaTek і Unisoc. Тому HUAWEI обмежена виключно внутрішніми можливостями Китаю, де ледве-ледве освоїли техпроцес 14 нм (TSMC випускає вже 3 нм).
Де зустрічаються процесори Google
Процесори Google Tensor можна зустріти тільки в смартфонах Pixel від все тієї ж американської компанії. За останній квартал минулого року було випущено 3 мільйони екземплярів. І це на 4% менше, ніж наприкінці 2022-го.
Виробництвом чіпсетів Tensor займається компанія Samsung. Зокрема й тому вони не можуть похвалитися продуктивністю на рівні найкращих процесорів на Андроїд. Втім, якщо смартфон купується не для ігор, Google Tensor залишить переважно позитивні враження.