При всьому моєму стриманому ставленні до гаджетів Samsung до лінійки Galaxy FE я завжди мав найтепліші почуття. Ідея недорогого флагмана зі спрощеною зовнішністю, але топовою апаратною начинкою на момент своєї появи виглядала розумною. Тоді корейській компанії потрібно було дати чергову відсіч конкуренту в особі Xiaomi, який на той час, окрім звичайних і вже недешевих флагманів, почав випускати більш доступні рішення в рамках серії T і суббренду Poco.
Але якщо перші S20 і S21 FE починали за здравіє, то нинішній S23 FE може закінчити за упокій. І річ навіть не в ціні: вона якраз якраз нижча, ніж у старших моделей. Проблема полягає в тому, що за характеристиками новий “фанатський” Samsung абсолютно не відповідає нинішньому топовому поколінню, а за деякими параметрами його в принципі складно назвати флагманом. Зараз я на кількох прикладах спробую довести своє твердження.
Головною складовою будь-якого смартфона (особливо дорогого) є його процесор. У новому Galaxy S23 FE компанія Samsung вирішила застосувати свою улюблену схему розподілу чіпів: американцям дістався Snapdragon 8 Gen 1, а всім іншим – Exynos 2200. Обидві платформи були анонсовані майже два роки тому, назвати їх актуальними вже складно. Крім того, якщо їхні початкові “носії” S22 і S22+ не були схильні до нагрівання і володіли помітним троттлінгом, то в S23 FE спостерігається зворотна картина: телефон помітно нагрівається навіть незважаючи на поліпшену систему охолодження, але при цьому його троттлінг-тести демонструють пристойні результати. Інше питання: що заважало компанії поставити Snapdragon 8 Gen 2 або хоча б “холодний” 8+ Gen 1?
Тепер давайте поговоримо про екран. У його якості використовується матриця Dynamic Amoled 2X, що має діагональ 6.4 дюйма, роздільну здатність 2340×1080 і частоту оновлення 120 Гц. Вважаю, що тут використовується той самий дисплей, як і в середняка Galaxy A54: на це натякають ідентичні параметри і надто широкі для топового смартфона рамки, через що новинка вийшла громіздкішою, ніж навіть Galaxy S23+ з 6.6-дюймовим екраном. А ось звідки у FE взялася маса в 209 грам, мені рішуче незрозуміло: рама алюмінієва, батарейка середня (4500 мАг), камери без особливостей – звідки всі ці грами?
До речі, що в нас щодо камер? На жаль, Samsung не дає дізнатися інформацію про сенсори навіть через Device Info HW (свого часу перевіряв це на іншій моделі), тому моя інформація про них буде приблизною. Основний модуль являє собою невідомий датчик на 50 МП з фізичним розміром 1/1.56″: під ці параметри підходить відомий Sony IMX766, але я вважаю, що компанія просто помилилася з цифрою і все-таки встановила свій сенсор GN5, який колись стояв у моделях S22 і S22+. Ширококутник, ймовірно, теж від них – 12-мегапіксельний Sony IMX563. Телевік же, найімовірніше, не змінювався ще з часів S21 FE – Hynix Hi-847 з роздільною здатністю 8 МП і триразовим оптичним зумом. Хорошим кандидатом на роль 10-мегапіксельної фронталки є датчик IMX374, що стояв, знову ж таки, в базових S22. Загалом набір камер вийшов прийнятним для “доступного флагмана”, і це єдиний помітний крок вперед порівняно з Galaxy S21 FE.
Тепер давайте пробіжимося по дрібницях. Мінімальна конфігурація пам’яті становить лише 128 ГБ – для флагмана другої половини 2023 року це вже мало (і не пишіть мені про iPhone 15 – порівнювати Android і iOS не зовсім коректно). Потужність зарядки залишилася на рівні китайських флагманів чотирирічної давності – 25 Ватт по дроту і 15 без нього. Ну і поки ті ж китайці дбають про наш зір і збільшують частоту ШІМ у своїх екранах до межі, Samsung “забиває” на сучасні тенденції та продовжує встановлювати сильно мерехтливі матриці у свої смартфони.
А ось цінник мене приємно здивував. В умовах “паралельного імпорту” і “долара по 100” російські ритейлери якось примудрилися виставити нижчу ціну, ніж у базового Galaxy S23, який прийшов у країну за більш спокійного курсу. Базова версія на 8/128 ГБ пам’яті коштує біля 30 тисяч гривень, а старша на 8/256 ГБ – 35 тисяч гривень. Але хто сказав, що нинішній FE потрібно порівнювати саме з S23? За своїми параметрами новинка ближче скоріше до торішнього S22+, який у місцевому роздробі коштує майже стільки ж. За аналогічні гроші ви отримуєте флагман з 45-ватною зарядкою, якіснішим екраном і “дорогим” корпусом з матового скла. Ну, а за невеликої доплати в 10 тисяч вам стає доступний ультимативний Galaxy S22 Ultra, який щонайменше в частині камер буде на дві голови вищим за всякі FE.
Після докладного вивчення всіх характеристик S23 FE в моїй голові почало грати “я його зліпила з того, що було”. Дійсно, смартфон має такий вигляд, нібито його зібрали з залежаних комплектуючих: платформа від S22, екран і корпус від A54, набір камер від найрізноманітніших флагманів. Начебто, нічого поганого, а все одно відчувається, що тебе десь обдурили. Немає більше того шарму серії FE, коли в твоїй руці опинявся відносно невеликий брусочок з матового і приємного на дотик матеріалу. Тепер – тільки глянсовий пластик і громіздкий корпус від більш бюджетних моделей. Мені здається, що компанії варто було випустити цей апарат під ім’ям A74 (ніша все одно вільна), а зі справжнім S23 FE почекати: можливо, хоч так він міг вийти кращим?