Питання безпеки, яке Apple завжди ставила в основу при розробці iOS , довгий час не вимагало доказів. Ні в кого не залишалося жодних сумнівів, що зламати мобільну операційну компанію в принципі неможливо. Проте структурне нарощування захищеності платформи та відчуття її повної невразливості призвело до того, що проблеми з безпекою iOS таки з’явилися. А в якийсь момент і зовсім стало ясно, що впоратися із зовнішніми погрозами превентивно Apple не виходить, а виходить тільки рефлексувати на те, що відбувається. Все це породило безліч різночитань про засоби захисту Айфонів , частина з яких не мають жодного відношення до безпеки.
Як часто потрібно перезавантажувати iPhone
Певний час тому в інтернеті набула широкого поширення порада періодично відключати iPhone , щоб убезпечити його від злому. Першим цю думку озвучив прем’єр-міністр Австралії Ентоні Альбанезе. Він пояснив, що цей крок дозволяє заблокувати експлойт, що вже діє на смартфоні. Про те, як перезавантажити Айфон у різний спосіб, навіть якщо у нього не працюють кнопки, ми вже розповідали.
За всієї дивності даної чиновником ради він не позбавлений практичного сенсу. Принаймні в контексті iOS. Незважаючи на те, що операційна система Apple може бути піддана атакам на кшталт тих, що нещодавно виявила ФСБ, вона все-таки має будь-який захист, який серйозно сковує діяльність шкідливого ПЗ.
Одним із таких обмежень є неможливість самостійної установки на пристрій. Незважаючи на те, що вірус може проникнути на iPhone у простому повідомленні і почати діяти без відома користувача, він здатний працювати виключно в оперативній пам’яті, яка є енергозалежною.
Чи варто перезавантажувати Айфон
Тому, якщо перезавантажити смартфон або відключити його , шкідливий додаток — навіть якщо він уже завантажив додаткові компоненти, які роблять його небезпечнішим — просто відключиться. Так, через якийсь час воно може спробувати діяти знову. Але періодичні перезавантаження iPhone не дадуть йому особливо розгулятися.
Перезавантаження смартфона можуть перешкодити лише атакам типу Zero Click , коли шкідливий файл надсилають у повідомленні, і він починає діяти, збираючи інформацію про користувача. Однак гірше від цього точно не буде, навіть незважаючи на ряд застережень, які роблять цей захід набагато менш корисним:
- По-перше, атаки такого типу досить рідкісні та вузькоспрямовані, оскільки не орієнтовані на масовий сегмент. Отже, ймовірність, що вас атакують таким чином, досить мала.
- По-друге, для більш ефективного захисту краще додатково відключати модулі Bluetooth, Wi-Fi та стільниковий зв’язок у моменти, коли ви ними не користуєтесь. Але це означатиме добровільне перетворення смартфона на цеглу.
- По-третє, у Apple вже давно є куди більш корисний засіб, що захищає від подібних атак, і ім’я йому Lockdown Mode, або, по-іншому, режим блокування.
Навіщо потрібний режим блокування в iOS
Суть режиму блокування зводиться до того, щоб запобігти дії шкідливих програм при збереженні працездатності самого пристрою. Тобто, попри назву, основні функції Айфона цей режим не заблокує, хоч і обмежить можливості розгортання діяльності вірусного ПЗ.
Ось що вміє Lockdown Mode:
- Відключення попереднього перегляду посилань та вкладень у месенджерах
- Блокування дзвінків FaceTime від невідомих користувачів
- Відключення JIT-компіляції JavaScript (блокує атаки типу Zero Click на сайтах, коли на пристрій автоматично скачується шкідливий компонент)
- Видалення із спільних альбомів у програмі «Фото» та заборона на додавання до нових
- Блокування дротового з’єднання з іншими пристроями, якщо iPhone заблоковано
- Заборона встановлення профілів конфігурації
- Заборона реєстрації в системі керування мобільними пристроями (Mobile Device Management, або MDM)
Фактично Lockdown Mode при мінімумі обмежень може бути ефективним засобом захисту. Тому є сенс користуватися ним, навіть якщо ви не підозрюєте когось у спробі зламати ваш iPhone і встановити за вами стеження. Просто увімкніть його та користуйтеся смартфоном як завжди. Зрозуміло, за умови, що обмеження режиму не позначаються на вас.
Як увімкнути режим блокування в iOS
Увімкнути Lockdown Mode на iPhone можна так:
- Відкрийте “Налаштування” у себе на iPhone;
- Перейдіть до розділу «Конфіденційність та безпека»;
- Перейдіть донизу та відкрийте вкладку «Режим блокування»;
- Прочитайте умови використання та обмеження режиму;
- Перейдіть вниз і підтвердіть його активацію;
- Дочекайтесь, поки смартфон перезавантажиться.
Очевидно, що навряд чи ви чи я представляємо інтерес для тих, хто займається атаками на iPhone . По-перше, тому що це коштує досить недешево, враховуючи, що розробкою програмного забезпечення на зразок Pegasus займається ціла компанія NSO Group. А по-друге, тому що купують ліцензію на цю програму переважно спецслужби, а звичайним людям її просто не продадуть. Так що переживати, що ваш колишній візьме і зламає таким чином ваш iPhone точно не варто.