Новинні джерела, оглядачі мобільних пристроїв і профільні таблоїди на повний голос кричать про бюджетні смартфони. Нібито вони володіють усіма необхідними функціями і незабаром витіснять топові пристрої. Ситуація ця неоднозначна, тому варто розглянути її пильно.
Нещодавно з’явилися дані дослідження бюджетних китайських телефонів. Фахівці детально вивчили їхню начинку, якість збірки і роботу. Результат неприємно вразив. Виявилося, в таких “народних” телефонах за замовчуванням встановлено шкідливі програми. Причому це не просто сторонній софт, а вшите ПЗ. Його складно видалити і заблокувати.
Виявлена знахідка стала тригером до ретельного вивчення ринку. Незабаром вдалося з’ясувати, що максимальну кількість вірусів містять так звані “замовні” телефони. Їх виробництво у невеликих підприємств замовляють серйозні бренди. Причому телефони часто потрапляють на ринок під різними суббрендами, хоча не мають жодних зовнішніх і функціональних відмінностей.
Поки складно оцінити масштаби збитків. Але навіть за найоптимістичнішими прогнозами зараженими можуть бути десятки мільйонів пристроїв. Шкідливий вірус на смартфоні знайдено в продукції найрізноманітніших виробників: починаючи від відомих (їх понад десять), закінчуючи тими, що недавно вийшли на ринок (виготовляються на замовлення великих брендів, їх понад сорок).
Самі програми не можна однозначно назвати шпигунськими. Більшість із них працює таким чином, що не завдає прямої шкоди користувачам та їхнім девайсам. Вони тихо експлуатують телефони, імітуючи дії реальних людей. Найпростіший і найпоширеніший спосіб – перегляд і склік реклами, за які розробники ПЗ у підсумку отримують гроші.
Більшість вірусів відомі профільним фахівцям. У Китаї навіть створено окремий реєстр софту, здатного перетворювати смартфон на такого собі шпигуна. За певних обставин деякі моделі можуть містити відразу кілька подібних програм. Причому вони будуть інтегровані прямо в прошивку смартфонів. Видалити такі програми без шкоди працездатності пристроїв практично неможливо.
Чи небезпечні віруси на телефоні для вас? Що роблять шкідливі додатки, крім кліків по рекламі:
І це далеко не весь список дій, на які здатні програми.
Ще один напрямок – перетворення пристроїв на так звані “ботоферми”. Смартфони стають загрозою іншим пристроям і повернути контроль над ними не вдається навіть у разі звернення до сервісних центрів. Іноді частково проблему вирішує перепрошивка, але частина вірусів все одно зберігаються на телефонах.
Компанія 01.ai представила нову модель ШІ Yi-Lightning, схожу з GPT-4. Для навчання моделі використовувалося 2000…
Стартап OpenAI офіційно оголосив про вихід загальнодоступної версії застосунку ChatGPT для користувачів ПК під управлінням…
Надійний інсайдер під ніком OnLeaks опублікував серію деталізованих зображень ще не анонсованого смартфона. Крім того,…
Коли вийшла iOS 18, Apple додала дуже цікаву фішку. Тепер iPhone автоматично перезавантажується кожні три…
Щороку ми завантажуємо мільярди додатків на смартфони — щоб швидко спілкуватися, займатися банкінгом, редагувати фото…
В Android 15 QPR2 Beta 1 Google представила нову функцію - Terminal, що дозволяє запускати…