Геологи з США заявили, що наше уявлення про внутрішнє ядро Землі, ймовірно, не відповідає дійсності, так як подібний сценарій суперечить законам фізики.
Внутрішнє ядро нашої планети є найбільш глибокою її частиною. Сейсмологічні спостереження показують, що воно являє собою тверду кулю, що має радіус приблизно 1220 км. Це відповідає 70% радіуса Місяця. Вчені вважають, що ядро складається з залізо-нікелевого сплаву і ряду легких елементів. Температуру на кордоні внутрішнього ядра оцінюють приблизно в 5700 До (5400 ° C).
У далекій «молодості» нашої планети її ядро було повністю рідким. Це породжує цілий ряд наукових питань. Як ми знаємо, деякі рідини, якщо в них відсутні домішки, мікроскопічні кристалики льоду або потужні коливання, залишаються рідкими при температурах, значно менших точки замерзання. Іншими словами, якщо таку рідину трохи збовтати, вона замерзне. Геологи вважають, що схожий процес мав місце приблизно 4,2 млрд років тому всередині земного ядра, коли частина його кристалізувалася.
Зараз Джеймс ван Орман (James Van Orman) та інші американські геологи провели комп’ютерне моделювання даного процесу. Розрахунки показали, що кристалізація порід внутрішнього ядра нашої планети має значні відмінності від поведінки води та інших надохолоджених рідин. Якщо її склад був однорідним, матерія просто не змогла б охолодитися до необхідних температур, при яких стане можливим формування ядра в нашому нинішньому поданні.
Таким чином, на думку вчених, залишається два варіанти: або ядро планети повністю замерзло, або воно до цих пір залишається повністю рідким. Тим часом жоден з цих сценаріїв також не є вірним, оскільки ми знаємо, що планета має внутрішнє тверде і зовнішнє рідке ядро. Дозволити парадокс американські геологи поки не можуть. Вони пропонують вивчити можливість формування крупного «шматка» заліза в планетарної мантії з його подальшим «утоплення» в ядрі. Якщо ж і цей варіант не спрацює, доведеться шукати якесь інше пояснення.
Раніше, нагадаємо, інша група вчених прийшла до висновку, що ядро Землі може виявитися не таким залізним, як вважалося раніше. Нові оцінки його щільності говорять на користь того, що воно на 4-5% може складатися з легких елементів. При цьому поява останніх поки що тільки доведеться пояснити.