19 липня 2024 року стався масштабний збій комп’ютерів під керуванням Windows, який аналітики назвали найбільшим в історії. Збій торкнувся багатьох сфер: транспорту, авіації, охорони здоров’я, державних послуг, торгових та фінансових організацій. Причиною проблеми стала програма Falcon Sensor, розроблена для виявлення та запобігання різноманітним загрозам. Цю програму від компанії CrowdStrike можна вважати особливим антивірусом, який зазвичай використовується підприємствами.
Після неправильного оновлення програма почала споживати ресурси одного ядра процесора на 100%, що призвело до уповільнення роботи комп’ютерів і в деяких випадках викликало BSOD (синій екран смерті). Це торкнулося як звичайних комп’ютерів, так і хмарних серверів. Внаслідок цього сталася глобальна зупинка роботи в різних галузях.
Компанія швидко випустила виправлення, але процес його встановлення зайняв час. У деяких випадках оновлення потрібно було встановлювати вручну. Цікаво, що наша країна не постраждала від цього збою через імпортозаміщення програмного забезпечення, яке забезпечило незалежність нашої інфраструктури від іноземного софту.
Чи потрібно побоюватися Windows?
Таке може статися з будь-яким комп’ютером, який отримує оновлення через інтернет. Проте практика показує, що оновлення Windows надходять дозовано: спочатку одній групі користувачів, а потім іншій. Тому потрапити у зону ризику складно – спочатку оновлення отримує спеціальна група тестувальників, а вже потім звичайні користувачі.
Саме тому світ не зупинився повністю – оновлення не встигли отримати всі комп’ютери світу, а лише частина. Але навіть ця частина комп’ютерів, що оновилися, призвела до значних проблем у світі.
Більшість оновлень навіть у разі помилки можна скасувати – у Windows досить розумна система, яка не дозволить комп’ютеру вийти з ладу. А те, що сталося у липні, трапляється дуже рідко.
А як щодо Linux?
Багато дистрибутивів, що базуються на Linux, отримують автоматичні оновлення. Але цю можливість легко вимкнути і оновлювати систему самостійно. Збої після оновлень операційних систем на Linux теж траплялися, але через низьку популярність вони майже не помічалися – вони торкалися лише незначної частини користувачів.
Плюс Linux у тому, що ОС гнучкіша і прозоріша – користувач може самостійно зрозуміти всі процеси, що відбуваються в операційній системі. А Windows є більш закритою – що відбувається всередині, можуть не знати навіть розробники, тому що кожен департамент займається лише якоюсь частиною системи.
Але, незважаючи на гнучкість та прозорість, Linux не може повноцінно конкурувати з Windows через програмне забезпечення. Низька популярність Linux-систем означає, що необхідне програмне забезпечення може бути важко знайти. А деякі комп’ютерні ігри працюють тільки на Windows.
Який висновок?
Робота практично всіх галузей у світі пов’язана з використанням комп’ютерів і мереж. Такі збої будуть у майбутньому – і це нормально. Я працював в організації з багатьма офісами по всій країні. Коли вийшов з ладу головний сервер у Москві, робота організації була повністю паралізована. Зараз великі організації мають резервні сервери та комп’ютери для подібних ситуацій.
Після недавнього випуску PlayStation 5 Pro вже з'явилися припущення про наступну велику консоль Sony -…
Знаєте, з сучасними смартфонами постійна повна розрядка – це не просто зайве, а навіть шкідливо.…
Графічні прискорювачі розвиваються семимильними темпами, проте продуктивності навіть найпотужніших GPU не вистачає для забезпечення плавного…
Агентство Bloomberg повідомляє, що Apple тепер вважається банком у США завдяки технологіям Apple Pay і…
Google оголосила про поліпшення функції Android Switch, призначеної для перенесення даних між смартфонами. У 2025…
Авторитетний інсайдер і голова аналітичної фірми DSCC Росс Янг заявив, що наступного року Samsung випустить…