Програми

Як безпечно використовувати старі версії Windows

Share
Час читання: 6 хв.

Згідно з відкритою статистикою компанії StatCounter, наприкінці літа минулого року Windows 11 обійшла Windows 7 за часткою ринку операційних систем. Це досить примітна подія, адже після виходу спадкоємиці в особі Windows 10 “сімка” довгий час залишалася дуже популярною. Незважаючи на існування більш сучасної Windows 8, багато хто продовжував використовувати її як основну ОС навіть після припинення офіційної підтримки розробником. Наймасовішою на сьогоднішній день операційній системі – Windows 10 – знадобилося близько 3 років з моменту релізу, щоб обійти попередницю за кількістю користувачів.

Подібна статистика наочно показує, що користувачі ОС сімейства Microsoft Windows здебільшого не поспішають із міграцією на більш актуальні версії. Причин цьому безліч, одна з них — бажання переходити на вже обкатаний і стабільний продукт. У разі нової Windows 11 її масове поширення також стримували підвищені вимоги до апаратної частини ПК. Наявність величезної кількості морально застарілих, але цілком працездатних комп’ютерів ще одна причина живучості старих ОС. Навіть Windows XP, що вийшла в 2001 році, згідно з тією ж статистикою, досі займає близько половини відсотка ринку операційних систем.

У цій статті ми поговоримо про те, як безпечно використовувати застарілі версії Windows для вирішення повсякденних завдань, і чи є плюси в усвідомленій відмові від більш сучасних ОС.

Насамперед слід визначити, в який момент операційна система починає вважатися застарілою. Після припинення активного розвитку продукту розробники продовжують підтримувати його в актуальному стані шляхом випуску важливих оновлень, включаючи так звані оновлення безпеки. Наприкінці життєвого циклу програмного забезпечення розробники продовжують випускати лише критично важливі оновлення безпеки, які усувають відомі вразливості. Як правило, відмова від підтримки відбувається поетапно: спочатку її позбавляються базові редакції Windows, потім припиняється безкоштовна технічна підтримка користувачів, а наприкінці циклу закінчується розширена підтримка редакцій для підприємств і бізнесу. У цей момент продукт зазвичай стає застарілим. Наприклад, розширена підтримка більшості редакцій Windows XP закінчилася в 2016 році, а Windows 7 залишалася актуальною до 2020 року, при цьому випуск платних оновлень безпеки закінчився зовсім недавно — у січні 2023-го. Таким чином, у минулому дві найпопулярніші операційні системи від Microsoft нині є застарілими.

Давайте розберемо ряд причин, з яких деякі вважають за краще старі Windows.

  • Насамперед вибір може бути обумовлений наявністю у користувача слабкого за нинішніми мірками комп’ютера. Windows 11 – хороша система, але за умовчанням може бути встановлена ​​лише на ПК з підтримкою низки сучасних функцій. Для комфортної роботи їй також потрібне досить швидке «залізо». «десятка», що вийшла майже 8 років тому, менш вимоглива, проте версія в 64-розрядному виконанні запросить як мінімум 2 ГБ оперативної пам’яті, а для оптимальної швидкодії їй вкрай бажано мати в своєму розпорядженні комп’ютер хоча б з 4 ГБ ОЗП на борту. Процесор також має бути відносно швидким та підтримувати потрібну розрядність для роботи з ОС. Чималі вимоги пред’являються і обсяг жорсткого диска. Для оптимальної роботи 64-розрядної Windows 10 потрібно як мінімум 20 ГБ вільного місця на диску, а краще більше, оскільки в міру роботи Windows “розростається” через встановлення оновлень. Зібрати комп’ютер для нормальної роботи з Windows 10 можна на платформі середини 2000-х років, однак у світі ще залишився парк старих комп’ютерів, які використовуються для вирішення певних завдань, але не підходять для роботи з Windows 10. Крім того, користувачі з різних причин можуть не мати можливості апгрейду конфігурацій.
  • Ще одна причина — деякі програми погано працюють у нових версіях Windows або зовсім не працюють. Це може бути специфічне прикладне програмне забезпечення, що використовується в службових цілях. Можна спостерігати ситуацію, коли якась стара, давно забута своїм розробником програма настільки глибоко вбудована у виробничий процес, що пошук альтернативи бачиться нетривіальним завданням. При цьому програма може працювати тільки на Windows XP. Паралельно той самий комп’ютер може використовуватися ще ряд завдань. Таким чином, ми отримуємо цілком живу робочу машину під керуванням застарілої ОС. Ситуація аналогічна, коли комп’ютер використовується керувати яким-небудь старим устаткуванням, драйвер якого працює на сучасних ОС. Звичайно ж, йдеться не про комп’ютерну периферію, а про пристрої вартістю сотні тисяч рублів.
  • Окремою категорією є консервативні користувачі, котрим перехід новий інтерфейс пов’язані з великими незручностями. До того ж, таким користувачам цілком може бути достатньо тієї функціональності, яку їм пропонують старі версії ОС. Наприклад, Windows 7 як і раніше займає третє місце за кількістю користувачів серед систем від Microsoft і лише нещодавно поступилася другим рядком Windows 11. Незважаючи на поважний вік і припинення підтримки “сімки”, сторонні розробники ПЗ, як правило, продовжують забезпечувати сумісність своїх продуктів з цієї ОС. Серед них і компанія «Доктор Веб», яка також підтримує працездатність низки своїх продуктів на Windows XP.
  • Згадаймо також і любителів ретро-комп’ютерів. Деякі з них продовжують працювати в Windows 98 і навіть більш ранніх системах, однак вважатимемо це радше захопленням, ніж вирішенням прикладних завдань.

Тепер давайте спробуємо розібратися, чи можна щодо ефективно та безпечно використовувати застарілі системи у 2023 році.

Як ви вже напевно здогадалися, головна проблема — зниження рівня безпеки і потенційні проломи в системі. Пристрої, операційні системи яких не отримують оновлень, апріорі є вразливішими до атак зловмисників. Про це попереджає і компанія Microsoft. Анонсувавши закінчення підтримки Windows 7, компанія випустила таку заяву: «Якщо ви продовжите використовувати Windows 7 після закінчення підтримки 14 січня 2020 р., ваш комп’ютер працюватиме, але може виявитися вразливим перед ризиками безпеки».

У певний момент Windows 7 стала найбільш уразливою системою, оскільки залишалася досить популярною, щоб бути в центрі уваги зловмисників, і при цьому була менш захищена через припинення підтримки та відсутність регулярних оновлень. Раніше аналогічний період переживали користувачі Windows XP, тому що на момент закінчення підтримки система все ще була популярною. Тому при використанні подібних ОС слід приділяти особливу увагу захисту свого ПК з урахуванням загальних правил безпеки та застосовувати надійне антивірусне програмне забезпечення.

Популярна думка говорить, що в наші дні робота в Windows XP є відносно безпечною, тому що частина сучасних шкідливих програм у цій ОС не працює. Варто пам’ятати, що разом з Windows XP використовується відповідне ПЗ. У мережі можна знайти безліч заражених установників старих програм, сумісних з цією операційною системою. Більшість троянів-шифрувальників, які розповсюджуються в інтернеті, також здатні запуститися в цьому середовищі. Так, зараз вірусописувачі не переймаються сумісністю своїх програм з Windows XP, але це не означає, що всесвітня мережа очищена від старих модифікацій.

І все ж таки для більшості користувачів легендарна XP — вже частина історії. А ось у Windows 7 і Windows 8.1 можна цілком повноцінно працювати, оскільки з точки зору функціональності ці ОС залишаються сучасними, при цьому вони менш вимогливі до апаратної начинки пристроїв. Домашнім користувачам слід пам’ятати про ризики, використовувати розмежування прав доступу та антивірусне програмне забезпечення. А компаніям, які мають парк пристроїв з Windows 8.1 і раніше, ми рекомендуємо розглянути перехід на актуальні і регулярно оновлювані версії Windows. Те ж саме стосується і серверних рішень на базі старих версій сімейства Windows Server.

Все інше – це питання зручності, переваг, цілей та можливостей. У вас може бути старий комп’ютер, на якому колись працював сервер для потреб місцевої локальної мережі. Або старий ноутбук із «сімкою» або навіть з Windows XP, на якому, як і раніше, зручно набирати текст, дивитися фільми або зберігати фотографії. Усі ці рішення мають право на життя. У будь-якому випадку ці пристрої зберігають ваші дані, які потребують надійного захисту.

Рекомендуємо

  1. Застарілі версії Windows уразливі перед цифровими загрозами, тому нарівні з сучасними ОС потребують антивірусного захисту.
  2. Переконайтеся, що всі доступні оновлення безпеки системи встановлені. У виняткових випадках при виявленні критичних уразливостей, що зачіпають зняті з ОС, Microsoft випускає оновлення для таких операційних систем.
  3. Використовуючи застарілі версії Windows, ви можете бути обмежені у виборі сучасного програмного забезпечення. Старі версії прикладних програм також можуть містити помилки та вразливості, що знижує загальну безпеку пристрою.
  4. Не встановлюйте програми, дистрибутиви яких отримані із сумнівних джерел. Потрібні версії програм слід шукати на офіційних сайтах компаній-розробників. Відповідні версії програм для старих ОС зазвичай знаходяться в окремих «архівних» розділах.
  5. Зловмисники можуть маскувати шкідливі програми під масою “спеціальних” збірок популярного ПЗ, нібито призначених для запуску в старих ОС. Як правило, небезпечні установники можна знайти на різних сайтах-агрегаторах, у тому числі піратських, програм або на торрент-трекерах.
  6. Вразливий пристрій із застарілою ОС та небезпечним програмним забезпеченням може виявитися слабкою ланкою під час мережевої атаки, якщо він підключений до загальної мережної інфраструктури.
Лужна Софія

Глибокі знання та досвід Софії у сфері технічної підтримки зробили її надійним помічником у вирішенні проблем, а пристрасть до технологій спонукала її ділитися своїми знаннями з іншими за допомогою свого контенту. Як людина, яка щодня працює над усуненням проблем і навчає своїх користувачів користуватися всіма доступними інструментами, маючи лише обліковий запис Google, її висвітлення новин, як правило, зосереджене на наданні читачам більш зручної для користувача точки зору та деяких менш відомих цікавинок на цю тему.

Опублікував
Лужна Софія
Tags: Windows
  • Останні записи

    Meta планує заповнити свої соцмережі ШІ-користувачами

    У найближчі два роки компанія має намір наповнити Instagram і Facebook згенерованими ШІ персонажами. У…

    27.12.2024

    Найочікуваніші смартфони: ТОП-5 моделей, які представлять у 2025 році

    Коли один рік змінюється на інший, завжди хочеться трохи оглянутися назад і помріяти про те,…

    27.12.2024

    Бездротова зарядка Qi 2 для Galaxy S25 може стати платною опцією

    Скарбничку інсайдів про смартфони серії Samsung Galaxy S25 поповнив цікавий звіт. З чуток, новинки підтримуватимуть…

    27.12.2024

    Xiaomi працює над створенням власного суперкомп’ютера

    Китайська компанія активно застосовує технології штучного інтелекту у своїх продуктах, але в перспективі їх буде…

    27.12.2024

    Чотири ключові переваги iPhone 17 Air над iPhone 17 Pro

    Apple готується здивувати нас у 2025 році. Кажуть, вони працюють над новою моделлю iPhone 17…

    27.12.2024

    Microsoft та OpenAI домовилися, як діяти у разі появи сильного штучного інтелекту

    За повідомленнями мережевих джерел, компанії Microsoft і OpenAI мають конкретне внутрішнє визначення сильного ШІ (Artificial…

    27.12.2024