Власний чи орендований сервер для IT-компанії? Давайте розбиратися

Реклама

ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ

Час читання: 4 хв.

Будь-який веб-розробник рано чи пізно постає перед вибором, що краще: орендувати чи купити сервер для своїх або клієнтських веб-проектів? Адже і оренда, і покупка мають свої плюси та мінуси. Важливо розібратися в цих деталях, щоб ухвалити вірне рішення.

Як правило, купівля будь-яких речей у довгостроковій перспективі більш рентабельна справа, ніж їх оренда. Але із серверами все набагато важче. Розбираємось у цьому питанні разом із Василенко Сергієм, технічним директором SIDATA.

Реклама

Сервер може бути використаний для різних цілей: на ньому можна організувати як віддалене сховище даних, доступне всім співробітникам, так і на сервер можна перевести» ресурсомісткі обчислювальні процеси, наприклад, роботу з нейромережами. Іноді сервер використовують для організації автоматизації торгівлі BAS або хмарної бухгалтерії типу 1С.

Веб-студії та digital-агентства зазвичай використовують сервери для розгортання на них середовищ розробки та тестування. Багато хто розміщує на продакшн-серверах власні сайти замість того, щоб платити за хостинг сторонньому провайдеру.

У чому відмінність оренди сервера від володіння сервером?

Сервер може бути своїм (повністю знаходитись у вашій власності) та орендованим сервером. Складнощів із розумінням цих термінів ні в кого не повинно бути, але давайте окреслимо загалом.

Власний сервер — це коли ви купуєте серверне обладнання і дбаєте про його експлуатацію та обслуговування. Сервер недостатньо просто купити, його потрібно правильно змонтувати, забезпечити вентиляцію тощо. далі розберемо докладніше. Такий сервер можна встановити як в офісі, так і скористатися послугою колокації — це коли ви орендуєте собі місце у вже обладнаному дата-центрі та монтуєте куплений сервер там.

Орендований сервер — це коли ви платите за тарифом, щоб користуватись виділеним під ваші потреби сервером, який знаходиться на території провайдера. Обслуговування та ризик переходять на бік провайдера. Така послуга з аренди серверів зараз називається виділеними (dedicated) сервером.

Сервер у власності: переваги та недоліки

Плюси володіння сервером

  • Повний контроль:
    Власний сервер надає повний контроль на адміністративному та фізичному рівнях, дозволяючи розміщувати його у потрібному приміщенні та переміщувати за потребою.
  • Унікальна конфігурація:
    Можливість створення сервера з унікальною конфігурацією, що ідеально відповідає вимогам проекту. Деякі завдання потребують специфічного обладнання, яке може бути складно знайти в оренду.
  • Довгострокові Інвестиції:
    Для стабільних платформ із впевненістю в необхідності сервера на довгострокову перспективу, власний сервер стає вигідною інвестицією.

Мінуси сервера у власності

  • Амортизація обладнання:
    Схильність сервера до амортизації, застаріле обладнання, необхідність у регулярних апгрейдах та ремонті, що потребують запасних частин.
  • Необхідність Фахівця:
    Необхідна наявність спеціаліста, який займається обслуговуванням сервера, який зазвичай виконує DevOps або системний адміністратор.
  • Додаткові витрати:
    Придбання ліцензій на серверне програмне забезпечення пов’язане з ризиком: нові версії можуть вимагати сучасного обладнання, викликаючи додаткові витрати.
  • Складнощі встановлення та обслуговування:
    Встановлення сервера потребує спеціальних умов, серверної шафи, стабільного електроживлення, інтернету та можливої додаткової вентиляції.
  • Складнощі добору конфігурації:
    Складний процес підбору конфігурації під завдання проекту з урахуванням різних параметрів обладнання: від типу накопичувача до обсягу оперативної пам’яті.

Оренда сервера: переваги та недоліки

Плюси оренди сервера

Головна перевага оренди сервера – це спрощення економічних розрахунків для IT-компанії. На відміну від багатьох факторів та ризиків, пов’язаних із володінням власного сервера, при оренді все просто: у вас є тариф та весь необхідний функціонал вже у вас у тарифі. Це особливо корисно для новачків у цій сфері, щоб уникнути помилок у розрахунках та підписання невигідних угод.

Також, орендуючи сервер, ви не прив’язані до конкретного обладнання, ви замовляєте послугу. У будь-який момент можна перейти на більш потужний або простіший конфіг сервера. Коли сервер перестане бути потрібним, просто не продовжуєте передплату – немає необхідності шукати покупця, розбиратися з демонтажем тощо.

Є значний плюс в апгрейді конфігурації. Якщо сервер є самостійно, заміна процесора без зупинки сервера може бути неможлива. Провайдери вирішують цю проблему тимчасовою міграцією даних на інший сервер під час роботи.

Всі витрати на амортизацію, обслуговування та утримання сервера бере на себе провайдер, що є суттєвою зручністю.

Мінус оренди сервера

Звичайно, орендовані сервери мають недоліки. Знайти провайдера, що задовольняє дуже незвичайним вимогам, може бути важко. Переміщення провайдера до іншого дата-центру може викликати даунтайм, тобто недоступність сервера.

Головна незручність полягає у віддаленому адмініструванні, при якому певні операції потрібно замовляти: перевірка файлової системи, діагностика, встановлення та налаштування різного ПЗ, такого як Apache, PHP, MySQL, nginx, FTP-сервери та інші.

Хоча базове обслуговування зазвичай надається безкоштовно:

  • Початкове налаштування сервера під час його оренди;
  • Заміна дисків або збільшення обсягу оперативної пам’яті;
  • Заміна несправного обладнання.

Зробимо висновки

Коли придбання сервера чудова ідея? Коли потрібно орендувати сервер?
Це гарна ідея, якщо у вас велика компанія або унікальні завдання, які потребують значних обчислювальних ресурсів. Оренда підходить більшості веб-майстрів-фрілансерів та маленьких студій.
Такі сценарії включають розробку корпоративного програмного забезпечення, діяльність великих продуктових компаній та веб-інтеграторів великого масштабу. Дають гнучкіше управління ресурсами: купувати власний сервер для якихось разових завдань — досить дивовижне бізнес-рішення.
Це рішення є доцільним лише в тому випадку, якщо компанія стабільна і впевнена в тому, що сервер буде необхідний їм і через рік, і через п’ять, і навіть через десять років.

Вибір між власним та орендованим сервером залежить від розміру та цілей вашого веб-проекту. Практика показує, що більшість веб-розробників та агенцій краще орендувати сервер через sidata.com.ua. Ключове тут — вибір SIDATA, тому що дана компанія має різноманітне обладнання, що забезпечує гнучкість масштабування під потреби, що змінюються.

Публікація написана у співавторстві з Сергієм Василенко, технічним директором SIDATA

Реклама

Вас також можуть зацікавити новини:

Не пропустіть

СВІЖІ НОВИНИ