Україна є одним із лідерів споживання піратського контенту. Так, кількість переглядів у Netflix приблизно в 30 разів менша, ніж у UAKino. А сайт із фільмами HDRezka в 4,5 разів популярніший за Netflix і в 2 рази — Megogo. Сумарна кількість відвідувань піратських сайтів у 20 разів більша, ніж у всіх офіційних постачальників відеоконтенту разом, проте цілеспрямовано шукають саме піратів лише вдвічі частіше. Такі дані щодо рівня інтелектуального піратства в Україні отримали під час дослідження команди українських ентузіастів — Uablocklist .
Автори дослідження посилаються і на дані Bloomberg , згідно з якими Україна входить до шістки країн з високим рівнем споживання піратського контенту, поступаючись лише США, Індії, Росії, Великобританії та Канаді.
Ймовірно, це правда, враховуючи, що за даними Similarweb на третьому рядку серед найбільш відвідуваних в Україні сайтів — піратський UAKino, восьмий — Filmix, а на дев’ятій — Rezka.
Для порівняння: перше місце в цьому списку займає Google, друге – YouTube, а четверте – Facebook.
Також дослідники зібрали дані щодо місячної кількості відвідувань популярних в Україні піратських сайтів за даними Similarweb:
* Як зазначають автори, важливо, що статистика відвідувань збирається для конкретного домену. А особливість піратських сайтів у тому, що вони постійно мігрують із одного домену на інший, щоб уникати блокування та інших санкцій, тому справжні цифри можуть бути набагато більшими. “Наприклад, той же Filmix з тим самим вмістом ми знайшли на шести різних доменах, а поки писали статтю, з’явилося ще кілька нових”, – розповіли в Uablocklist.
Для наочності, ось підсумована кількість відвідувань по різних доменах популярних піратських сайтів (враховувалися лише найбільші сайти, тому статистика є приблизною, для розуміння масштабів):
Мільйонний трафік також збирають “Кіновайб”, “Кінозапас” та інші. Зверніть увагу, що це лише той трафік, який проходить через провайдери України без VPN. Загальна кількість відвідувачів може бути набагато більшою.
І ось для порівняння показники відвідувань легальних стрімінгових сервісів та онлайн кінотеатрів в Україні:
Тобто кількість переглядів у Netflix приблизно в 30 разів менша, ніж у UAKino.
Ще більш показовою є кількість пошукових запитів за назвою або домену сайту. Адже статистика кількості відвідувань враховує також випадки, коли користувачі потрапляють на піратський сайт випадково. Наприклад, людина шукала інформацію про фільм і перейшла на перший сайт по пошуковій видачі, без чіткого наміру споживати піратський контент. А ось кількість брендових запитів (коли шукали назву чи домен піратського сайту) говорить про бажання користувача потрапити саме на конкретний ресурс. І тут знову HDRezka в 4,5 разів популярніша за Netflix і в 2 рази — Megogo.
«Однак є в цих числах і промінчик надії. Ви, напевно, помітили суттєву різницю між кількістю брендових запитів та відвідуваннями сайтів як офіційних, так і піратських. Сумарна кількість відвідувань піратських сайтів у 20 разів більша, ніж у всіх офіційних постачальників відеоконтенту разом, проте цілеспрямовано шукають саме піратів лише вдвічі частіше. Цю різницю складають усі ті випадки, коли користувач шукав фільм чи серіал під назвою чи взагалі не знав, що саме йому подивитися. Звичайно, якась частина користувачів все одно мала чіткий намір дивитися це тільки на піратському сайті. Однак особисто ми хочемо вірити, що були серед них і такі, хто готовий був оплатити перегляд, якби офіційний сайт був вищим у пошуку, ціна помірною, а сам процес оплати простий і часу займав менше, ніж перегляд реклами». – Вважають автори дослідження.
Чому українці споживають піратський контент?
Запитуючи пересічного користувача, чому він звертається до піратських ресурсів, можна почути, що основною причиною є висока вартість підписки на офіційні сервіси та обмежена кількість контенту. Для того, щоб подивитися всі бажані фільми та серіали, доводиться підписуватися на кілька платформ, що може стати значним фінансовим навантаженням і знижує зручність. До того ж не всі онлайн-кінотеатри пропонують культові фільми з українським дубляжем.
Піратські сайти, навпаки, мають набагато більшу бібліотеку (оскільки не потребують дозволу на публікацію контенту) і часто пропонують кілька варіантів дубляжу, включаючи фанатські версії, які популярні серед глядачів.
Але найбільш поширеною причиною споживання піратського контенту є легкість доступу та непорозуміння щодо незаконності цього процесу. Багато хто вважає, що, переглядаючи фільм через піратський сайт, не завдає шкоди, адже не забирає контент у когось іншого, а лише дивиться рекламу. Однак, те, що рекламодавець платить не правовласнику, а пірату, часто не береться до уваги.
До того ж, багато споживачів піратського контенту не усвідомлюють, що за перегляд нелегальних фільмів можуть бути накладені штрафи або навіть тюремне ув’язнення. Наприклад, в Європі вже давно ведуть облік не тільки тих, хто викладає піратські матеріали, а й тих, хто їх дивиться.
Наслідки для порушників в Україні та за кордоном
У Європі, зокрема в Італії та Німеччині, штрафи для споживачів нелегальних контентів можуть бути значними. В Італії штраф може сягати до 5000 євро, а в Німеччині перше порушення обійдеться в 155 євро, а повторне — вже близько 1000 євро.
Правові заходи в Україні
В Україні боротьба з піратством здійснюється через законодавчі ініціативи, зокрема, через Закон України «Про авторське право та суміжні права». Відповідальність за порушення авторських прав лежить на Міністерстві економічного розвитку та торгівлі, а Кіберполіція займається розслідуванням таких злочинів. Порушення часто призводить до блокування сайтів з піратським контентом, але це лише частковий захід, оскільки піратські ресурси часто змінюють домени і обходять блокування.
Скарги DMCA та міжнародна платформа WIPO ALERT є ефективнішими методами боротьби з поширенням піратського контенту, адже вони дозволяють оперативно обмежувати доступ до контенту в пошукових системах і позбавляти ресурси можливості заробляти на рекламі.
Колективна відповідальність за піратство
Законодавство в Україні ще не досягло такого рівня, як у деяких інших країнах, де є суворі покарання не тільки для розповсюджувачів піратського контенту, а й для його споживачів. В Україні вже почали діяти перші обмеження для користувачів, таких як попередження для власників терміналів Starlink за завантаження та розповсюдження нелегальних фільмів. У багатьох країнах, таких як Японія, Італія та Німеччина, покарання для споживачів піратського контенту значно суворіше.
Погляд на майбутнє
Щоб змінити ситуацію, необхідно забезпечити кросплатформний доступ до контенту та гнучку цінову політику для користувачів. Також важливо проводити ефективні антипіратські кампанії, щоб знизити попит на піратські ресурси.
Відомий китайський виробник квадрокоптерів DJI запустив нову лінійку під назвою Flip. Дебютна модель серії отримала…
Користувачі Windows 10 поскаржилися, що після встановлення оновлення KB5048239 система пропонує їм знову оновитися на…
Nubia представила в Японії складаний смартфон Nubia Flip 2, який пропонує сучасний дизайн і середньобюджетне…
iPhone 17 Air може бути дуже тонким - 5,5 мм, згідно з новою доповіддю Мінг-Чі…
Microsoft ухвалила рішення зробити значну ставку на штучний інтелект, створивши нову інженерну групу під назвою…
Bloomberg повідомляє, що OpenAI планує випустити бета-версію нової функції планування для свого чат-бота ChatGPT. Це…