Фахівці команди Google DeepMind заявили про розробку інноваційної моделі штучного інтелекту під назвою GenCast, здатної передбачати погоду точніше, ніж усі наявні у світі системи. Зокрема, вона перевершує можливості моделі Європейського центру середньострокових прогнозів погоди (ECMWF), яку до цього дня вважали найточнішою.
Нейромережа GenCast здатна прогнозувати погоду на 15 діб уперед і робить це за кілька хвилин, а не за години, що вимагаються всім сучасним системам. На відміну від стандартних інструментів, що базуються на складних фізико-математичних розрахунках, розробка корпорації Google навчалася винятково на історичних даних.
Завдяки цьому модель створює величезну кількість варіантів прогнозу погоди для конкретного регіону, розрахованих тільки з урахуванням трохи змінених початкових умов. Такий підхід дає змогу не тільки передбачати погодні умови, а й оцінювати ймовірність їхньої реалізації.
За словами розробників, їхня ШІ-модель особливо точно прогнозує різні екстремальні погодні явища, наприклад, тропічні циклони, урагани тощо. Журналісти зазначили, що стандартні метеорологічні прогнози, зокрема й ті, що створюються Європейським центром середньострокових прогнозів погоди, базуються на складних математичних моделях, які імітують фізичні процеси в земній атмосфері. Для виконання подібних розрахунків застосовуються суперкомп’ютери, які обробляють величезні обсяги даних, отриманих з метеорологічних станцій і супутників.
У результаті процес прогнозування погоди займає кілька годин і вимагає серйозних обчислювальних потужностей. Завдяки тому, що модель GenCast навчалася тільки на історичних метеорологічних даних, вона здатна виявляти взаємозв’язки між різними атмосферними параметрами: температурними умовами, швидкістю вітру, вологістю і тиском.
Завдяки цьому розробка Google вже зараз перевершує традиційні фізичні інструменти. Аналітики також нагадують, що прогнози погоди із застосуванням моделей штучного інтелекту стають дедалі точнішими з кожним роком. Але більшість подібних рішень є детермінованими, тобто вони видають один прогноз на конкретну місцевість без оцінки його ймовірності.
Модель GenCast, навпаки, призначена для генерації ансамблевих прогнозів – своєрідних наборів варіантів, кожен з яких базується на початкових умовах, що трохи відрізняються. Об’єднуючи ці передбачення, фахівці можуть отримати найбільш точний підсумковий результат і дати оцінку ймовірності його реалізації.
Google розширює свої позиції в галузі штучного інтелекту, представляючи сімейство Gemini 2.0. Представлений Демісом Хассабісом,…
Усі сервіси Meta і багато інших сайтів, зокрема російських, зіткнулися з масовими збоями. Про це…
Apple випустила оновлення iOS 18.2 з підтримкою ChatGPT у Siri та інших функцій на базі…
Оновлення WhatsApp відбуваються постійно, додаток для обміну повідомленнями від Meta вже кілька тижнів дивує нас…
У мережі з'явилися інсайдерські фотографії промоматеріалів ще не представлених ноутбуків Dell Pro Max 16 і…
Apple активно працює над інноваційними конструкціями для складних пристроїв, що підтверджується рядом отриманих патентів. Проте,…