Знищують бункери та б’ють на 500 кілометрів: чому ракети Taurus стануть страшним сном для Росії

ПРОДОВЖЕННЯ ПІСЛЯ РЕКЛАМИ

Надані Великою Британією та Францією далекобійні ракети Storm Shadow і SCALP-EG змінили ситуацію в окупованому Криму та інших територіях, які Росія більше не може вважати тилом. Нині Україні потрібно закріпити успіх. Для цього потрібні німецькі ракети Taurus.

Про можливу передачу Україні Taurus говорять ще з весни 2023 року. Спочатку це були обережні припущення в пресі, а згодом Бундесвер підтвердив, що Україна дійсно надіслала такий запит, але справа за політиками. 24 Канал проаналізував найкращі характеристики ракет Taurus.

Публікації в ЗМІ активізували дискусію в Німеччині щодо надання цієї зброї Україні. У серпні німецькі політики вже говорили про таку необхідність публічно.

ПРОДОВЖЕННЯ ПІСЛЯ РЕКЛАМИ

7 серпня 2023 року постійний представник України в НАТО Єгор Чернєв повідомив, що таки є обнадійливі новини – нібито “ключові парламентські фракції Бундестагу досягли консенсусу щодо передачі ракет Taurus Україні”. Таким чином, перед канцлером Шольцем та міністром оборони Пісторіусом постала необхідність проявити рішучість.

Втім, чекати довелося довго – з літа 2023 та зиму 2024 німецький естеблішмент пройшов дивовижні метаморфози і перетворився з голуба (чи дослівно – “ображеної ліверної ковбаски“) на яструба, а сама Німеччина постала як лідер збройної допомоги Україні. І тепер вже канцлер Шольц публічно дорікає США за нерішучість.

Наслідком цих змін стало голосування в Бундестазі 22 лютого 2024 (напередодні 2 роковин російського вторгнення та після шокуючих новин про смерть російського опозицірнера Навального), коли правляча коаліція ухвалила резолюцію щодо неназваних ракет “дальнього радіусу дій” та благословила роботу ними не лише по Криму, але й по території Росії. Коаліційна резолюція закликає уряд канцлера направити Україні додаткові системи озброєння великої дальності. Водночас ракети Taurus у документі не згадуються.

Таким чином, тепер рішення про передачу ракет Taurus за канцлером Шольцем.

Щось схоже ми бачили й з історією про Storm Shadow – спочатку британці повідомили про перспективу надання таких ракет, а вже в той самий день щось неймовірно “штормове” та “затінене” прилетіло на об’єкти окупантів у тиловому для них Луганську. А потім знову. І ще кілька разів. Нині британські ракети Storm Shadow та їх французькі побратими ефективно працюють по кримській логістиці росіян, чого бажаємо і Taurus. Адже німецькі “квадратні ракети” дуже потрібні на фронті.

Запуск Taurus – дивіться відео від Бундесверу:

Втім, одне відомо точно – якщо між Storm Shadow і Taurus виникне конкуренція за право знищити Керченський міст, технічна перевага буде на боці німецько-шведської розробки, яка, власне, для цього і була створена.

 • розробка – Daimler-Benz Aerospace AG (Німеччина) та Saab Bofors Dynamics AB (Швеція),
 • клас – повітря–земля
 • носії – Panavia Tornado, McDonnell Douglas F/A-18 Hornet, Saab JAS 39 Gripen
 • носій в Україні – невідомо
 • двигун – турбореактивний
 • система управління – комбінована (інерційна, за контуром рельєфу місцевості, електронно-оптична кореляційна, тепловізійна головка самонаведення)
 • довжина – 5100 міліметрів;
 • ширина – 1080 міліметрів;
 • розмах крила – 2064 міліметри;
 • маса з паливом – 1360 кілограмів;
 • маса бойової частини – 481 кілограм;
 • максимальна дальність – 500 кілометрів;
 • швидкість польоту — 0,6-0,95 маху (до 1163 кілометрів на годину).

Як Taurus знищує бункери: дивіться відео

Taurus навіть візуально схожа на Storm Shadow. Вона складається з корпусу, над яким розташоване крило, що розкривається, і хвостового оперення з елементами керування. Корпус прямокутного перерізу виконаний із застосуванням композитних матеріалів без гострих кромок у місцях сполучення.

Корпус ракети вкритий радіопоглинаючим матеріалом, який знижує випромінювання та стає на перешкоді радіолокаційного виявлення ворогом.

Експерти-зброярі говорять, що німецько-шведські крилаті ракети повітряного базування Taurus (повна назва KEPD-150/350 TAURUS – Target Adaptive Unitary & Dispenser Robotic Ubiquity System / Kinetic Energy Penetrating Destroyer) – це практично аналог британо-французької розробки Storm Shadow / SCALP-EG, проте, на відміну від неї має лише один варіант дальності – понад 500 кілометрів.

Є різні модифікації цієї ракети. Бетонобійна, у якій спершу вибухає перша частина, а потім – друга. Вона допомагає пробивати укріплені бункери, командні пункти, склади боєприпасів. Є зі зменшеним об’ємом боєголовки, що збільшує дальність польоту. Загалом Taurus – дуже потужна далекобійна зброя, – військовий експерт Павло Нарожний у коментарі 24 Каналу пояснює, чому ракета Taurus така потужна.

Слова про ураження бункерів одразу викликали посмішку та алюзії щодо найвідомішого любителя бункерів сучасності – президента Росії Путіна. Втім, Taurus має й інші плюси.

Радіус дії в 500 кілометрів – дуже впливовий аргумент для ЗСУ, адже дозволяє завдавати потужних і точних ударів з безпечних дистанцій поза зоною ураження російського ППО. Це реальний привід хвилюватися для росіян. Але навіть не це головне, адже Taurus – це справжній витвір мистецтва і реальне уособлення штампу “сучасна зброя”.

Taurus має особливо потужну проникаючу бойову частину MEPHISTO. Її можна запрограмувати на підрив навіть на конкретному поверху будівлі. Ракета нашпигована стелс-технологіями, які роблять її непомітними для ворожих систем ПРО, дозволяють летіти без підтримки GPS та систем супутникового наведення.

Фактично це автономна система, що може летіти на різних висотах, реагувати на зміни рельєфу та бути дуже неприємною для ППО.

Крилаті ракети Taurus – це ціла родина. Ракети відрізняються базуванням та “начинкою” бойової частини.

 • TAURUS KEPD 350 — базова модель, з тандемною бетонобійною бойовою частиною (ТББЧ) MEPHISTO масою 481 кілограма;
 • TAURUS CL (Container Launched) — модифікація, що запускається з наземних і морських мобільних носіїв;
 • TAURUS T — модифікація, адаптована для скидання з військово-транспортних літаків, таких як C-130 Hercules або Airbus A400M;
 • TAURUS HPM (High Power Microwave) — варіант для тимчасового виведення з ладу інформаційних систем противника та його джерел енергії. Для цього ця модифікація використовує унікальну БЧ, що викликає вказаний ефект в електронних системах;
 • TAURUS M – варіант з багатозарядною бойовою частиною для ураження малорозмірних цілей противника (засоби ППО, пускові установки, командні пункти).

Швидка адаптація Storm Shadow до українських літаків не стала проблемою. Так само не повинно бути проблем з Taurus. Носієм цих ракет може бути літак Су-24М. Принаймні, таке припущення роблять німецькі ЗМІ. Як буде насправді – дізнаємось згодом.

Наразі відомо про обмежену кількість боєздатних далекобійних крилатих ракет Taurus KEPD 350. Загалом їх було виготовлено десь 600 (стільки замовляв Бундесвер на початку 2000-х).

Вважається, що в статусі “придатні до передачі” є 150 ракет. Як є насправді – невідомо, проте, можна припустити, що це питання бажання та часу.

Також відомо, що Німеччина виробляла ці ракети на експорт, зокрема, для Іспанії та Південної Кореї.

Фактом співпраці з останніми зацікавились і експерти з Defence Express, які вказують на плідну співпрацю німців та корейців і говорять про потенціал аналогічної співпраці німецьких й українських фахівців, а саме – про виробництво крилатих ракет Taurus безпосередньо в Україні.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.