Час читання: 2 хв.
В Україні планується кардинальна зміна правил видачі мікрокредитів. Зокрема, мають намір суттєво обмежити відсоткові ставки за ними.
Як повідомляє Національний банк, такі норми прописані у проекті закону №9422 .
«Національний банк намагається зробити ринок споживчого кредитування, так звані швидкі кредити, орієнтованішими на споживача, більш захищеними для споживача, більш конкурентними. Таким, який би враховував не лише можливість фінансовим компаніям заробити, а ці заробітки справді вражають, 1500-1800% річних, а щоб це була чесна та справедлива ставка. Так, на “швидкі гроші”, так, на доступні. Але все ж таки така, щоб вона не перетворювала позику на фінансове рабство», — заявив голова НБУ Андрій Пишний.
За його словами, аналіз тисяч звернень, що надходять до Національного банку, показує, що фінансові компанії, які надають послуги мікрокредитування за принципом «швидкі гроші», часто не перевіряють платоспроможність позичальників, а рівень відсоткової ставки за кредитом є непідйомним для них.
Тому Нацбанк вніс на розгляд парламенту законопроект щодо нових правил мікрокредитування.
Що передбачає документ:
- обмеження максимального рівня ставки за «швидкими кредитами» – до 1% на день (на перехідний період – до 2,5%);
- забезпечення прозорого інформування позичальників про умови кредитування та перевірку їх платоспроможності;
- оперативне ухвалення рішення по компаніям, які використовують недобросовісну практику у своїй роботі.
Як зазначив Пишний, насамперед НБУ прагне забезпечити захист прав споживачів фінансових послуг, щоб їм була доступна вся інформація про взаємні зобов’язання з фінансовою компанією, щоб свідомо та виважено приймати рішення.
Ще однією метою змін є прискорення процедури ухвалення законодавчих та нормативно-правових актів для регулювання ринку небанківських фінансових послуг.
На даний момент документ схвалено Комітетом Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики та передано на розгляд народних депутатів.
Реклама