Посол України у США Оксана Маркарова розповіла на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook, що американці планують допомогти з будівництвом малого модульного ядерного реактора на території України.
” Сьогодні в рамках 27-ї кліматичної конференції ООН спеціальний посланник президента США з клімату Джон Керрі та міністр енергетики України Герман Галущенко оголосили про початок пілотного проекту з будівництва в Україні малого модульного реактора “, – повідомила Маркарова.
У пілотному проекті візьмуть участь фахівці Аргонського національної лабораторії (США), «Енергоатому» (Україна), Ради нацбезпеки та оборони України, а також Державного науково-технічного центру ядерної та радіаційної безпеки. У переліку приватних партнерів відзначають компанії Clark Seed, Doosan Enerbility, FuelCell Energy, IHI Corporation, JGC Corporation, Samsung C&T Corporation та Starfire Energy.
При цьому навколо самої технології малих модульних реакторів вирують пристрасті. Група дослідників зі Стенфордського університету та Університету Британської Колумбії стверджує, що такі реактори будуть виробляти у 35 разів більше радіоактивних відходів, ніж звичайні легководні реактори за порівнянної потужності.
Говориться, що такі реактори будуть виробляти 5 разів більше відпрацьованого ядерного палива (ВЯП), у 30 разів більше відходів, що довго живуть, і в 35 разів більше відходів із середнім і малим рівнем активності. Крім цього, відходи будуть активнішими хімічно.
Справа в тому, що в таких реакторах теплоносія поглинатиме більше нейтронів, що підвищить кількість радіоактивних матеріалів на виході. Зазначимо, що дослідники вивчали дизайни реакторів NuScale, Toshiba та Terrestrial Energy.
Пізніше з’явилася відповідь віце-президента з маркетингу та комунікацій Діани Хьюз (Diane Hughes): у малих модульних реакторів не буде проблем із утилізацією відходів, а в дослідженні наводиться застаріла інформація та невірні дані. Також Х’юз заявила, що кількість відходів після роботи малого модульного реактора буде не більшою, ніж від звичайного легководного.
А Саймон Айріш (Simon Irish), генеральний директор Terrestrial Energy зазначив, що їх встановлення IV покоління виробляє електроенергію з тепловим ККД майже на 50% вище, ніж у звичайного реактора, тобто кількість радіоактивних відходів на одиницю потужності буде меншою.
У Міжнародному агентстві з атомної енергії (МАГАТЕ) вважають, що у малих модульних реакторів більш проста конструкція порівняно з діючими, мала потужність та низький робочий тиск.