Новини України та Світу

Краще “Іскандера”: чим небезпечні іранські балістичні ракети

Share
Час читання: 3 хв.

Керівник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов, в інтерв’ю американському виданню The Drive “The War Zone” повідомив, що вже в листопаді росія може почати використовувати проти України іранські балістичні ракети Fateh-110 і Zolfaghar. На думку Буданова, іранські ракети становлять небезпеку, тому що вони перевірені в боях і, на відміну від російських, мають досить високу точність і велику швидкість. Протистояти їм можна лише завдяки філігранній роботі наших зенітників та за допомогою сучасних засобів ППО, які Україна сподівається отримати від союзників.

Після розповіді про те, на що здатні іранські дрони Shahed 136, за допомогою яких росія тероризує мирні українські міста, “Апостроф” спробував розібратися, що являють собою іранські балістичні ракети.

Прагнення Ірану отримати у своє розпорядження балістичні ракети простежується ще до ісламської революції. За іронією долі, тоді в середині 1970-х років іранський шах об’єднався з Ізраїлем для розробки ракетної системи малої дальності після того, як Вашингтон відхилив його запит на купівлю ракети Lance. Було запущено Project Flower, де Ізраїль надав технології, а Іран – фінансові ресурси. Зрозуміло, що після революції програму було згорнуто.

При шаху Іран мав найбільшу авіацію в Перській затоці, що включала понад 400 бойових літаків. Але здатність Ірану завдавати дальніх ударів швидко погіршилася після розриву зв’язків із Заходом, який обмежив доступ до запасних частин, технічного обслуговування, навчання пілотів та сучасного озброєння. Тому Тегеран звернувся до ракет як до “зброї відплати”. У результаті війні, що почалася з Іраком, Іран придбав спочатку в Лівії, потім у Сирії та Північній Кореї ракети Р-17 “Ельбрус” (експортний варіант – “Скад-Б”) радянського виробництва з дальністю ураження цілей в 300 км.

Після війни Тегеран неухильно розширював свій ракетний арсенал. Країна вклала значні кошти у власну промисловість та інфраструктуру, щоб зменшити залежність від іноземних постачальників. У результаті зараз Тегеран може виробляти власні ракети для вирішення всього спектру стратегічних й тактичних завдань, хоча деякі ключові компоненти, як і раніше, необхідно імпортувати. Ракети Ірану вже можуть вразити будь-яку частину Близького Сходу, включаючи Ізраїль.

Сьогодні, за повідомленнями з Вашингтона, Росія веде переговори про закупівлю (або вже закупила) партії балістичних ракет малої та середньої дальності Fateh-110 та Zolfaghar.

В основі всіх ракет цього типу лежить радянська одноступенева некерована ракета з твердопаливним двигуном 9М21Ф комплексу “Місяць-М”. Іранська версія – “Зільзаль-2” – почала випускатися серійно з 1993 року. На початку “нульових” іранці змогли освоїти випуск вироба із системою наведення – Fateh-110. Ці ракети в початковому варіанті можуть вражати цілі на відстані до 200 км і нести бойову частину близько 450 кг.

Ці ракети використовувалися під час бойових дій у Сирії, а також постачалися терористам “Хезболла” у Лівані.

Подальшим розвитком Fateh-110 є Fateh-313 із дальністю поразки цілей до 500 км. Варіанти Zolfaghar, Dezful та Haj Qaseem Soleimani мають ракетні двигуни трохи більшого діаметру, які дозволяють їм вражати цілі на великі відстані, приблизно 700, 1000 та 1400 км відповідно. Вважається, що ці великі ракети несуть боєголовки масою близько 550 кг. Ракетний удар по авіабазі Айн-ель-Асад в Іраку в січні 2020 року (операція “Мученик Сулеймані”, проведена як помста за ліквідацію генерала Касема Сулеймані, – “Апостроф”) продемонстрував, що іранські ракети мають досить високу точність — більшість ракет Zolfaghar вразили ключові цілі. Можливо, також використовувалися Fateh-313 та Qiam-1.

Можливий радіус дії іранських балістичних ракет

Важливість для росіян іранських ракет, особливо Zolfaghar, складно переоцінити. Основна зброя для завдання терористичних ударів і вирішення тактичних завдань — російські ракети “Іскандер” – хоча й мають приблизно таку ж масу бойової частини, проте їхня дальність поразки на 200 км менша — всього 500 км.

Проте залишається незрозумілим, чи має Іран надійну та безпечну систему зв’язку, яка необхідна для прицілювання в режимі реального часу. Важливо відзначити, що на думку західних фахівців пристрої супутникової навігації, зокрема приймачі супутників глобального позиціювання (GPS) цивільного зразка, які використовуються в іранських ракетах, можуть бути вразливими проти сучасних засобів радіоелектронної боротьби, які можуть суто теоретично придушити їх або взагалі підмінити сигнали GPS. Але в жодному разі важко не погодитися з Кирилом Будановим — балістична ракета є дуже складною повітряною ціллю і без сучасних засобів ППО боротися з ними буде непросто.

Скарбик Павло

Закінчив Тернопільський національний технічний університет, почав писати про IT у 2015 році. Люблю розповідати про iPhone і Mac, автомобілі, їжу, гаджети розумного будинку і роблю огляди. Також захоплююся спортом а саме баскетболом і активним відпочинком на свіжому повітрі. Головний редактор iTechua.com.

Опублікував
Скарбик Павло
Tags: Зброя
  • Останні записи

    У мережі з’явилися фотографії нового дешевого смартфона Samsung

    Компанія Samsung готується до випуску Galaxy M16 5G, наступника моделі M15 5G. Ексклюзивні рендери, опубліковані…

    26.12.2024

    У роботі ChatGPT масштабний збій

    На проблеми з доступом до сервісу компанії OpenAI поскаржилися користувачі зі США, а також з…

    26.12.2024

    Дизайнер показав, як може виглядати Google Pixel 10 Pro у майбутньому

    Дизайнер і автор YouTube-каналу 4RMD пофантазував на тему того, яким може бути наступний флагманський смартфон…

    26.12.2024

    НАТО планує перенаправити інтернет-трафік через космос: новий амбітний проект

    На початку 2024 року хусити з Ємену випустили ракету по вантажному судну Rubymar у Червоному…

    26.12.2024

    Apple затримує перехід на 2-нм чипи через низьку виробничу спроможність

    Apple, схоже, прийняла рішення відкласти використання 2-нм технології TSMC для нових моделей iPhone, зокрема, для…

    26.12.2024

    Заборонені компоненти в смартфоні Huawei: новий скандал для компанії

    Аналітики TechInsights виявили в смартфонах Huawei Mate 70 Pro і Mate 70 Pro+ мікросхеми пам'яті…

    26.12.2024