Нав’язуючи користувачам своїх пристроїв все більше реклами, Apple спробує компенсувати падіння продажів смартфонів, які останніми роками стали для виробника основним джерелом доходу. Але це може викликати невдоволення споживачів та антимонопольних регуляторів.
Як показує практика, Apple має сторону, майже невідому більшості власників iPhone. Компанія є не тільки виробником комп’ютерів та гаджетів преміум-класу — все більше місце в її діяльності займає реклама, і цей напрямок стає сильнішим з кожним днем. З 2016 року реклама продається в Apple News і App Store, але в останні місяці компанія рішучіше починає просуватися в галузі, де зараз домінують Google, Meta та Amazon. У червні Apple розширила асортименти способів оплати за рекламу на головній сторінці App Store. Торішнього серпня в компанії з’явилася вакансія, що вказує на те, що її рекламний майданчик буде значною мірою автоматизований. І вже в жовтні почали випливати повідомлення про те, що виробник шукає рекламодавців на Apple TV+, хоча поки і неясно,
Сумнівів, на жаль, не викликає сам факт того, що користувачі сервісів Apple будуть бачити більше реклами, і тут компанія також стане прямим конкурентом інших техногігантів, таких як Google і Meta*. Інновації на ринку смартфонів практично припинилися, а попит на них відповідно впав, тому цілком логічно, що Apple спробує знайти нові джерела доходу. Не виключено, що на цей крок її надихнув досвід Amazon, яка почала показувати рекламу в результатах пошуку: з 2016 року цей бізнес торгового майданчика зріс десятикратно і в 2021 році досяг позначки $31 млрд. Apple же, за підрахунками Insider Intelligence, має зі своєї реклами близько $4 млрд на рік. Але цей крок може спричинити праведний гнів у шанувальників компанії, які десятиліттями переплачують за продукцію та послуги преміум-класу. Та й глава компанії Тім Кук (Tim Cook) безпосередньо заявляв, що засновані на рекламі бізнес-моделі є прямим порушенням конфіденційності користувачів – це був явний камінь у городі Google та Meta.
Остання рекламна ініціатива Apple привернула увагу антимонопольних органів, які запідозрили у новій політиці конфіденційності iOS спробу завдати шкоди конкурентам: користувачі мобільних пристроїв компанії тепер самі вирішують, чи дозволяти майданчикам відслідковувати їх переваги – люди, звичайно, відмовляються від стеження, а Meta*, на її думку власним оцінкам, лише цього року втратить на цьому $10 млрд. Представник Apple Шейн Бауер (Shane Bauer) не дав прямої відповіді на запитання видання WIRED про можливі зміни у рекламному бізнесі Apple та їх зв’язку з новою політикою конфіденційності на iOS. Він лише зазначив, що персональні дані користувача належать лише йому самому, і тільки він має право визначати їхню долю, і нова політика конфіденційності поширюється на всіх гравців, включаючи саму Apple, яка ніколи не стежить за користувачами.
Але це не означає, що рекламні доходи Apple перестануть зростати. Директор відділу прогнозів Insider Intelligence Пітер Ньюман упевнений, що компанія прагне знизити свою залежність від продажу пристроїв. Зручними рекламними майданчиками можуть стати служби Apple Music та Apple TV+, доступ до яких відкривається лише з платною передплатою. Причому останній залишився одним із небагатьох великих гравців, хто не запровадив недорогих тарифів із рекламою, як це готується зробити Netflix. Втім, продовжує експерт, навряд чи компанія прагне вийти на рівень Google і Meta*, які за минулий рік продемонстрували рекламний виторг у $210 млрд і $115 млрд відповідно, — скоріше як Microsoft із її $10 млрд. Втім, якщо чутки вірні, і Apple дійсно запустить свою службу веб-пошуку, то й можливості будуть вже зовсім іншими.
Чи представник компанії кривить душею, коли робить заяви про конфіденційність користувачів — механізми націлення дійсно можуть бути суттєво обмеженими. Ось тільки аналітики інвестиційного банку Evercore ISI упевнені, що в 2026 році Apple вибудує рекламний бізнес на $30 млрд – це порівняно з обсягами продажів iPad в 2021 році і трохи менше половини від виторгу в сегменті сервісів. Компанія активно наймає фахівців з рекламного напряму: Financial Times підрахували, що зараз на рекламних майданчиках Apple зайнято 250 співробітників, а списки вакансій вказують, що ця кількість майже подвоїться. При цьому виробник iPhone намагається дотримуватися балансу, побоюючись заплямувати бренд або викликати невдоволення влади. У квітні на замовлення Apple професор бізнес-школи Колумбійського університету провів дослідження (PDF) і дійшов висновку, що нова політика конфіденційності iOS була мірою конкурентної боротьби з іншими гравцями.
А ось вчений Цюріхського університету (Швейцарія) Райнхольд Кезлер (Reinhold Kesler) встановив, що нова політика спонукала деяких розробників додатків відмовитись від монетизації через рекламу на користь прямих продажів. І для Apple у цьому була пряма вигода, адже компанія стягує комісію до 30% кожної мікротранзакції в App Store. Таким чином Apple залишиться вирішити лише одне складне завдання: як розширити присутність реклами на своїх майданчиках без шкоди для репутації. Усі інші кроки будуть наслідком цього рішення.