Новини України та Світу

У Каліфорнії зробили найбільшу камеру у світі роздільною здатністю 3200 Мп

Share
Час читання: 3 хв.

У Національній прискорювальній лабораторії SLAC (Stanford Linear Accelerator Center – Центр Стенфордського лінійного прискорювача) у Менло-Парку, Каліфорнія практично завершили будівництво найбільшої камери у світі. Її роздільна здатність становить 3,2 Гп, або 3200 Мп. Щоб усе це працювало, використовується об’єктив діаметром 1,57 метра:

Зрозуміло, що ця камера далека від побутової. Однак для рядового фотографа багато значень здаються позамежними. Наприклад, мінімальна витримка – 15 секунд. Така довжина обумовлена ​​розміром матриці, яку під час створення знімка потрібно закрити. Ну, тобто як матриці… По суті, це 189 окремих CCD-матриць, роздільна здатність кожної з яких становить 16 Мп. Усі матриці об’єднані за формулою 3 × 3, тобто дев’ять штук у кожному квадратному блоці, яких 21 штука.

Ось цей квадрат складається із дев’яти частин меншого розміру. Це і є один із зазначених 21 блоків. Фото: Фаррін Ебботт / Національна прискорювальна лабораторія SLAC

Відстань між датчиками, які розміщені у квадрати по дев’ять у кожному, не перевищує товщини кількох людських волосся. Оскільки будь-який рух загрожує можливими поломками, збирали цю камеру довгих півроку.

Всі блоки, яких 21 штука, зафіксовані на спеціальні «плоти» – майданчики довжиною 2 фути (майже 61 см) і вагою 9 кг. Вартість кожної з них близько 3 млн. доларів.

Ось ця штука, що вертикально стирчить із блоку матриць, і є той самий 9-кілограмовий пліт вартістю 3 млн доларів. Фото: Жаклін Оррел / Національна прискорювальна лабораторія SLAC

Незважаючи на величезну кількість 3,2 млрд пікселів, кожен з них значно більше, ніж у рядових камерах – близько 10 µm.

Загалом, роздільна здатність цієї штуки настільки велика, що ви зможете побачити м’ячик для гольфу на знімку, який зроблений на відстані 15 миль (трохи більше 24 км) від поля для гольфу:

 

Через величезні розміри сенсора, що складається з масиву матриць, мінімальна витримка – 15 секунд. Камера буде робити два знімки, а потім зміститься і зробить знімок іншої частини галактики.

Камера буде обладнана фільтрами, кожен з яких налаштований на пропуск світла лише певних хвиль. П’ять із них закріплені на об’єктиві, а шостий йде на заміну. Зміна прикріплених об’єктивів відбувається автоматично і займає близько двох хвилин.

Для роботи цієї камери за матрицею розташовані спеціальні блоки із кріостатом. Це зроблено тому, що під час роботи камера видає 1100 Вт тепла. Такі потужності призводять до перегріву та виведення з ладу матриці, тому її необхідно постійно охолоджувати до -100 °C. Крім того, низькі температури дозволяють знизити кількість шумів.

Проте кріостат — той головний біль для інженерів. Нещодавно їм довелося замінити рідину та всі елементи охолоджуючої системи. І робота щодо їх заміни все ще триває.

Кут поля зору об’єктива, діаметр якого становить 1,57 метра, не вражає: 3,5°. Однак цього достатньо, щоб умістити сім земляних місяців горизонтальною віссю. І тут все-таки варто розуміти, що в ці 3,5 ° поміститься дуже багато інформації про нашу галактику.

Передбачається, що за десять років використання камери з її допомогою отримають знімки більш як двадцяти мільярдів галактик.

Якщо остаточне складання пройде успішно, то вже в травні 2023 року камера відправиться на приватному Boeing 747 із Сан-Франциско прямо в Сантьяго. Оскільки багатомільйонна камера дуже чутлива до переміщень, інженери хочуть скоротити шлях землею до мінімуму. Перші знімки камера зробить не раніше 2024 року за умови, що остаточне складання та доставка до чилійської обсерваторії Віри Рубін пройде без заминок.

Митник Михайло

Більшу частину свого дитинства Михайло провів, бавлячись із гаджетами та намагаючись з'ясувати, як вони працюють. Його захоплення технологіями призвело до того, що іграшкові роботи, радіокеровані машинки та навіть ігрові приставки часто розбирали на частини, які не підлягали ремонту. Якщо ви поставите йому провокаційне запитання на кшталт "Android чи iPhone?", ви отримаєте ретельний аналіз всіх "за" і "проти", а також есе на тисячу слів про те, як технології впливають на людство.

Опублікував
Митник Михайло
  • Останні записи

    iPhone 17 Air на старті виробництво: що очікувати від новинки

    Повідомляється, що компанія Apple готується представити нову модель у своїй наступній лінійці iPhone під назвою…

    15.12.2024

    Ціни на iPhone 17 можуть зрости на 300 доларів

    Любителі Apple з нетерпінням чекають на презентацію iPhone 17, яка, найімовірніше, відбудеться у вересні 2025…

    15.12.2024

    Rogbid SR08 Ultra: перше смарт-кільце з вбудованим дисплеєм

    Rogbid SR08 Ultra вирізняється з-поміж аналогів завдяки вбудованому OLED-дисплею, який дає змогу користувачам легко відстежувати…

    15.12.2024

    Magic Mouse отримає оновлення: Apple змінить місце зарядки мишки

    Згідно з останнім випуском розсилки Марка Гурмана Power On, Apple працює над повністю переробленою Magic…

    15.12.2024

    Apple розглядає можливість випуску великого складного iPad

    Згідно з інформацією відомого інсайдера і кореспондента Bloomberg Марка Гурмана, Apple розробляє свій перший складаний…

    15.12.2024

    Microsoft змінює стратегію: Xbox більше не матиме ексклюзивних ігор

    Відомий інсайдер Джез Корден з Windows Central повідомив про зміну стратегії Microsoft щодо ексклюзивних ігор…

    15.12.2024