The Washington Post з посиланням на джерела в спецназі США пише, що Іран відправив до Росії першу партію безпілотників для війни в Україні. У той же час російські військові, як кажуть, незадоволені якістю поставок. У Москві видання називають відходами. Катерина Кочкіна розуміє, про які безпілотники йдеться, які можуть допомогти Росії воювати в Україні.
Джерела в американській розвідці повідомили журналістам, що 19 серпня з Ірану вилетів транспортний літак, оснащений першими російськими бойовими безпілотниками. За їхньою інформацією, існує щонайменше два типи безпілотників, Mohajer-6 і Shahed, здатних нести боєприпаси для атаки радарів, артилерії та інших військових цілей.
«Особливість у них полягає в тому, що вони намагаються повторити різноманітні американські безпілотники», — розповів військовий експерт Сергій Мигдал.. Сотні кілометрів. Але хочу підкреслити, що вони дуже примітивні порівняно з американськими оригіналами та ізраїльськими аналогами.
Тим часом той же “Washington Post” писав, що Росія зіткнулася з численними технічними проблемами з використанням безпілотників, деякі з яких повністю вийшли з ладу. На думку експертів, це може бути пов’язано з не найякіснішими матеріалами та комплектуючими – які досить проблематично купити в умовах тривалих санкцій. Іранські безпілотники добре попрацювали в Сирії та Іраку, але ситуація в Україні зовсім інша.
“Насправді стандарти російської армії, чого вони і хочуть, набагато вищі, їх цікавить сучасна високоточна зброя, яка може долати протиповітряну оборону. Тому що Україна – це не сирійське ігіловське угруповання, не протурецьке У них є система протиповітряної оборони з багатьма високоточними ракетами”, – сказав Мігдал.
Водночас у російських військових не вистачає бойових безпілотників — тих, які можуть вражати цілі в тилу. Водночас українські військові активно використовують для цього турецькі “Байрактари”. Росія не зможе їх купити: компанія-виробник нещодавно оголосила, що не буде продавати безпілотники Росії, навіть за великі гроші, у разі війни з Україною.
Тому варіантів небагато. Відомо, що російська делегація щонайменше двічі відвідувала аеропорти Ірану, але обидві сторони заперечували угоду про купівлю безпілотників. У Кремлі навіть зараз це заперечують.
“Останнім часом, на жаль, Washington Post публікує багато інформації. Що стосується наших відносин з Іраном, то вони динамічно розвиваються, вони розвивалися раніше, розвиваються зараз і будуть розвиватися в майбутньому”, – Росія, Дмитро Пєсков.
Про можливе постачання іранських безпілотників до Росії вперше заговорили в липні незадовго до зустрічі Володимира Путіна з верховним лідером Ірану Алі Хаменеї. Про це попередив радник президента США з національної безпеки Джек Салліван. За його словами, Іран планує відправити сотні безпілотників, у тому числі бойових, і навчити їх використовувати російських операторів. Заява Саллівана була розцінена як попередження Тегерану.
«Саме тому можуть бути введені такі санкції, щоб Ірану було важче купувати запчастини, конструкції тощо», — сказав Володимир Месамед, професор Єрусалимського університету.Вони купують на західному ринку, а крім того, вони купують «час». У будь-якому випадку виходить, що якщо будуть нові санкції, вони закриють Китаю шлях до постачання деталей для безпілотників».
Іран – чи не єдина країна, готова надати Росії військову техніку для використання в Україні. Мікрочіпи та компоненти, які можна використовувати у військових цілях, Пекін продає Москві. Але китайська влада категорично заперечує постачання будь-якої зброї до Росії.