Що потрібно для покупки біткоїну?
Спочатку ви повинні вирішити, де зберігатимете криптовалюту. Є два основні способи – в кастодиальному гаманці на торговій платформі або у власному гаманці некастодіальному , доступ до якого буде тільки у вас.
Потім потрібно вибрати програму для покупки. Для першої угоди рекомендуємо використовувати централізовану біржу криптовалют із великим обсягом торгів, наприклад, FTX, Huobi, Binance або Kraken.
Як тільки ви зареєструєтесь на біржі, у профілі у вас з’явиться власний гаманець для зберігання криптовалют. Варто заздалегідь посилити безпеку профілю, налаштувавши двофакторну автентифікацію на вхід та зняття коштів, та пройти процедуру «Знай свого клієнта» (KYC) – підтвердження особистості.
Сьогодні всі великі біржі дотримуються фінансового законодавства, тому запровадили KYC. Тим, хто не пройшов процедуру, обмежують доступ до торгівлі та доступні функції. Хоча зазвичай можливість торгувати на невелику суму все ж таки залишається. Якщо вам влаштовується встановлений ліміт, KYC можна не проходити.
Для першої угоди також потрібно поповнити рахунок на біржі з картки або банківським переказом. Найбільші торгові платформи підтримують одразу кілька фіатних валют.
Де найкраще купити перший біткоїн?
Біткоїн торгується практично скрізь: на криптовалютних біржах, P2P-платформах, онлайн-обмінниках. У деяких країнах біткоїни можна купити навіть через подібність до банкомату — криптомат.
Але найбільш вдалий варіант для початківців — централізована біржа криптовалют. Такі платформи надають великий вибір криптоактивів та налаштувань профілю, у них є техпідтримка та безліч додаткових сервісів. Біржовий рахунок можна поповнити великою кількістю способів, у тому числі картки або банківським переказом. Поточний рейтинг найпопулярніших централізованих бірж можна переглянути на сайті CoinMarketCap .
Проте централізація — їхній основний недолік. Адміністрація майданчика має повний доступ до рахунків своїх користувачів, може передавати особисті дані на запити правоохоронних органів або зовсім заморозити рахунок.
Як купити BTC на біржі криптовалют?
Розглянемо докладніше процес купівлі біткоїну на прикладі централізованої платформи KuCoin.
Спочатку вам необхідно зареєструватися, заповнити інформацію про себе та пройти KYC. Без підтвердження особи на KuCoin недоступні деякі важливі функції, наприклад, не можна поповнювати рахунок фіатними грошима (зокрема, з картки) та виводити монети на суму більше 1 BTC на добу.
На біржі доступна послуга P2P-обміну, купівля через сторонні послуги BTC Direct, Banxa і Simplex, і спрощений спосіб торгівлі – “Швидка торгівля” (Fast Trade). Останнім варіантом ми скористаємося. Для цього потрібно вибрати його у вкладці «Купити криптовалюту» у верхньому меню.
Ви перейдете на сторінку з вікном угоди. Виберіть у ньому фіатну валюту, за допомогою якої хочете купити біткоїн. KuCoin підтримує понад 40 національних валют, у тому числі гривню та рубль. При оплаті гривнями біткоїн можна придбати за допомогою карток систем Visa або MasterCard. Введіть суму покупки, потім натисніть кнопку зеленого кольору «Купівка BTC» (Buy BTC).
Після завершення карткового платежу криптовалюта зарахується на ваш рахунок у KuCoin. Перевірити баланс можна в гаманці, розташованому у верхньому правому кутку екрана, у вкладці «Основний рахунок» (Main Account). Криптовалюту можна зберігати на біржі, проте найбезпечніший спосіб — перевести її на зовнішню адресу, доступ до якої є лише у вас.
Як ще можна купити біткоін?
Купувати та продавати криптовалюту можна не лише на біржах. Плюс такого способу в тому, що ціни на біржі формуються попитом і пропозицією, а за її межами учасники можуть домовитися про власні умови, обсяг угоди та ціну.
Існують різні позабіржові сервіси для торгівлі біткоїном та іншими криптоактивами: P2P-майданчики та сайти обміну, офлайн-обмінники та навіть криптомати.
Фізичні обмінники криптовалют можна знайти у багатьох країнах. Вони мало чим відрізняються від традиційних пунктів обміну валюти, за винятком того, що готівка в них обмінюється на цифрові активи. Кожен обмінник зазвичай формує курс криптовалют, виходячи з котирувань на провідних світових біржах, проте може враховувати в ціні обміну поточні обставини, ризики, додаткові витрати тощо.
Те саме стосується онлайн-обмінників, хоча в деяких з них котирування можуть бути навіть вигідніше, ніж середньоринкові. Однак слід використовувати тільки перевірені сайти, тому ризик шахрайства досить великий. Каталог обмінників та відгуки про них можна знайти на сайті агрегатора Bestchange .
Також можна скористатися послугами криптоматів. Це спеціальні термінали на кшталт банкоматів, які дозволяють купувати та продавати біткоїн та інші криптовалюти за готівку або карткою.
Ці пристрої відправляють біткоїни на гаманець криптовалютний в обмін на фіат. Все, що потрібно зробити, – це ввести гроші або картку в банкомат, а потім надати номер рахунку або відсканувати QR-код криптогаманця. Криптомати стягують досить велику комісію. Найближчу машину для покупки BTC можна знайти на сайті Coin ATM Radar .
У чому переваги P2P угоди?
В інтернеті є багато платформ і сервісів, які дозволяють обмінюватися біткоін безпосередньо один з одним онлайн. Будь-який користувач може переглядати оголошення та відповідати на них, або ж публікувати власні після реєстрації.
P2P-сервіси забезпечують захист усім учасникам транзакції за допомогою свого сайту, системи зворотного зв’язку та ескроу-рахунків. Кожен користувач має рейтинг, який йому виставляють інші учасники платформи при угодах. Отже, на нього варто звертати увагу, що вище — тим надійніший учасник обміну. Для здійснення угоди і продавець, і покупець повинні заблокувати в сервісі суму, необхідну для обміну, тільки тоді угода здійсниться.
Серед найбільших P2P-платформ: LocalBitcoins, Paxful, Binance P2P та інші.
Які комісії стягують за купівлю біткоїну?
У процесі купівлі біткоїну на біржі кожному користувачеві доведеться зіткнутися з 3 видами комісій: за поповнення фіатними грошима, за торгову операцію та за виведення BTC на криптогаманець користувача.
Наприклад, криптобіржа Binance надає різні рівні комісій та умови торгівлі залежно від обсягу коштів на рахунку. Стандартна комісія складає 0,1%. Є можливість отримати додаткову знижку на комісії, якщо оплачувати її у нативних монетах екосистеми під назвою BNB. Аналогічна функція є і у токенів інших бірж – OKX (OKB), Huobi (HB), FTX Token (FTT), KuCoin Token (KCS), GateToken (GT) і т.п.
Деякі P2P-майданчики беруть плату за операції, проте зазвичай вона нижча за стандартну комісію за транзакції на біржі. Наприклад, на майданчику Binance P2P користувачі, які розміщують ставки на оголошення про купівлю біткоїну, не сплачують комісію зовсім.
Фізичні та онлайн-обмінники прості та зручні у використанні, проте сильно поступаються біржам за кількістю функцій, а також вважаються ризикованим способом обміну. Крім того, вони часто використовують систему прихованих комісій: формально не стягують комісію за обмін та інші операції, проте закладають прибуток у ціни.