Що буде з моєю сім-картою? Хто її заблокує? Кому надавати номер паспорту і чи можуть скористатися цими даними зловмисники? Ці питання поширюють мережею разом із фейками про те, що від січня обов’язково всі мають підв’язати номер телефону під власний паспорт. Однак це неправда: не всі, а тільки ті, хто буде відновлювати сім-карту.
У деяких ЗМІ повідомили, що з 1 січня цього року українці повинні реєструвати сім-картки, вказавши свої паспортні дані. Якщо цього не зробити, оператор, нібито, може заблокувати сім-картки. Але все не так.
Від початку цього року запрацювали зміни до Закону «Про електронні комунікації». Але якщо ви не губили свою сім-картку, можете й надалі нею користуватися, принаймні до 2025 року.
Фактчекінгова організація «По той бік новин» звернулася до двох мобільних операторів, що є в Україні, за роз’ясненнями.
У Київстарі наголосили, що не потрібно це робити негайно вже зараз. Для прив’язки сім-картки до паспортних даних закон дає час до 2025 року. За словами операторки, якщо втрачена «сімка» досі не була прив’язана до паспорта, її поки що можна відновити й без документів. Тобто, як і раніше, доведеться просто назвати останні два вхідні дзвінки на ваш номер і баланс на рахунку.
У lifecell оператори повідомили, що інструкції щодо цього питання їм поки що не надавали. А тому вони не володіють інформацією. Проте запропонували захистити свій номер від шахрайських дій через прив’язку сім-картки до паспортних даних, мовляв, тоді клієнту навіть будуть надаватися знижки.
З цим розібрались. А от щодо шахраїв. Прив’язка сім-карти до паспортних даних має ускладнити їм життя. А не надати ширший доступ до незаконних схем, як пишуть деякі користувачі соціальних мереж. Про це говорить експерт Школи цифрової безпеки DSS380 Павло Бєлоусов:
«Шахраї випускають ще одну карту, удаючи себе за іншу людину. Потім, оскільки усі застосунки та мобільний банкінг прив’язаний до сім-карти, мають доступ до ваших грошей. Прив’язка сім-карти до паспортних даних ускладнює трохи роботу шахраїв. Як це працюватиме, подивимося. На певний час кількість шахрайств зменшиться, однак чи суттєво це вплине, дізнаємося згодом. Шахраї доволі винахідливі».
Щодо збереження вашої особистої інформації, це питання до операторів, говорить Павло Бєлоусов.
«В усіх операторів процедура прив’язки сім-карти до паспорта давно вже існує. Кожен оператор зберігатиме ці дані самостійно, відповідно до своїх вимог. Як це буде на практиці, чи матимуть сторонні особи доступ до ваших даних, не відомо».
Отже, і раніше сім-карти можна було прив’язувати до паспорта, зокрема, щоб номер убезпечити. Проте є думка, що спецслужби відтепер матимуть інформацію, кому який номер належить.
«Якщо захочуть, все одно дізнаються. Це трохи спростить роботу правоохоронним органам, якщо така інформація їм буде потрібна».
Отже, варто читати далі сумнівних заголовків та перевіряти інформацію.
Повністю програму слухайте в аудіофайлі
При передруку матеріалів з сайту hromadske.radio обов’язково розміщувати гіперпосилання на матеріал та вказувати повну назву ЗМІ — «Громадське радіо». Посилання та назва мають бути розміщені не нижче другого абзацу тексту
Компанія Apple готує до виходу Macbook монструозних розмірів. Про це пише MacRumors. Що відомо Згідно…
Функціями новітньої ШІ-моделі Grok-2 тепер можуть скористатися всі користувачі соцмережі X. Чат-бот доступний навіть без…
HMD Global представила два нових кнопкових телефони під брендом Nokia. Друге покоління Nokia 105 4G…
Ціна біткойна досягла рекорду, перевищивши $106,000, після того як обраний президент США Дональд Трамп заявив,…
Експерт поділився детальними рекомендаціями щодо вибору бездротових зарядок для смартфонів, акцентуючи увагу на ключових аспектах,…
Журналісти видання AndroidInsider підготували список з п'яти привабливих смартфонів з якісними IPS-екранами, які доступні за…