Тим більше, це стосується діабетиків, у яких не просто підвищений цукор, а порушення вуглеводного обміну. За словами експерта, якщо цукор підвищений більше 6–7 мілімолів на літр, ушкоджуються судини, їхні внутрішні стінки стають більш проникними. Коли людина хворіє на ковід, організм відповідає підвищенням цукру і може спровокувати «сплячі» вуглеводні порушення обміну, а за наявності цієї проблеми, фактор ризику щодо судин зростає.
«Якщо йдеться про COVID-19, то саме це захворювання характеризується не тільки пошкодженням легеневої тканини, але також страждає на ендотелій — внутрішню стінку судин. Якщо вона спочатку була пошкоджена при підвищенні цукру, виходить, що цей фактор ризику, ця слабка ланка в людини вже є. Додатковий вплив інфекції на ендотелій посилює ситуацію», – наголосила Олена Щетиніна.
Після довгих чуток і витоків, Nintendo нарешті офіційно представила нову консоль — Nintendo Switch 2.…
Американська корпорація Textron Systems анонсувала випуск багатоцільових автономних надводних суден Tsunami, створених на замовлення Міністерства…
Фахівці ресурсу Android Authority в Android 16 версії DP2 виявили підказки, що вказують на нову…
Google Chrome тестує нову функцію, яка має зробити набридливі спливаючі вікна з запитами доступу до…
Компанія Samsung випустила січневий патч безпеки для флагманських смартфонів серії Galaxy S21, що вийшли 2021…
Інсайдер Соні Діксон (@SonnyDickson) опублікував у соцмережі X фотографії макетів iPhone SE четвертого покоління. Модель…