Серед нечисленних, але важливих змін, які чекають українців у серпні, – перехід країни в режим paperless. З 24 серпня набуває чинності закон, згідно з яким чиновники більше не зможуть вимагати паперові документи:
- будь-який документ можна буде надати в електронному вигляді – наприклад через додаток “Дія”;
- цифровий паспорт стає повноцінним юридичним аналогом звичайного паперового паспорта;
- у кожної організації повинні бути зчитувальні пристрої, які дозволять розшифрувати інформацію про власника паспорта з системи “Дія”.
Це передбачає законопроект № 5495. Він вже пройшов всі стадії розгляду у Верховній Раді. Правда, за станом на 2 серпня законопроект ще набув силу закону, оскільки перебував на підписі у президента.
Де можна буде використовувати е-паспорт:
- на території України для посвідчення особи і підтвердження громадянства, крім випадків перетину державного кордону, в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї;
- в ЦНАПах для отримання державних послуг;
- в державних установах і судах;
- для отримання відправлень на пошті;
- для підтвердження віку в супермаркетах;
- для підтвердження особи і здійснення касових операцій в банках;
- для відкриття банківського рахунку онлайн;
- для подорожей по Україні літаком і поїздом, заселення в готель.
При цьому Україна першою в світі прирівняла цифровий паспорт до паперового на рівні закону, заявляв міністр цифровий трансформації Михайло Федоров.
“Україна – перша країна в світі, яка запустила цифрові паспорти і законодавчо прирівняла їх до звичайних документів. Користувачі “Дії”більше не будуть стикатися з ситуаціями, коли цифровий паспорт не приймають. Це не просто важлива подія в історії сучасної України і великий крок до впровадження режиму “без паперу”. Це унікальний світової кейс, яким можна і треба пишатися“, – відзначав Федоров.
Раніше деякі українці скаржилися, що у них крадуть дані через “Дія”. Чиновники запевняють, що це неможливо.