Бездротова мережа Wi-Fi часто має 3 діапазони: 2.4 ГГц, 5 ГГц, 6 ГГц. Переважна більшість Wi-Fi роутерів, особливо ті, які були куплені кілька років тому, працюють на частоті 2.4 ГГц. У минулі часи, коли не було такої великої кількості бездротових пристроїв, це було нормою.
Заради інтересу скажу свій досвід. Років 10 тому, якщо відкрити список доступних Wi-Fi точок, то їх було всього 5 — це нечисленні сусіди по дому, які користувалися інтернетом.
Зараз я відкриваю перегляд точок і дивуюся – список величезний, більше 50. Всі ці сусідські Wi-Fi роутери, смартфони перехожих створюють просто величезні перешкоди на частоті 2.4 ГГц.
Що більше перешкод, то гірша якість зв’язку, адже роутер влаштований так, що в реальному режимі аналізує весь радіосигнал. Тут не тільки перешкоди позначаються на якості, а й апаратна робота пристрою, адже роутер є невеликим комп’ютером, ресурси якого витрачаються на аналіз всіх мережевих з’єднань.
Вченими, які проектували Wi-Fi, дуже давно були закладені частоти вище і в міру появи великої кількості пристроїв з’явилися роутери з частотою 5 ГГц.
Збільшення частоти також сприяло збільшенню швидкості. Ось таблиця поколінь Wi-Fi, взята з Вікіпедії.
Насправді ж, 2.4 гігагерцовий роутер у кращому разі видає 300 Мбіт/сек. А сучасний пристрій, який підтримує стандарт Wi-Fi 6, видає до 11 Гбіт/сек в ідеальних умовах. У реальних же швидкість близько 1 гігабіта цілком собі реальна.
Більшість сучасних роутерів мають два діапазони – 2.4 Ггц і 5 Ггц. Справа в тому, що не всі пристрої споживачі підтримують діапазон 5 ГГц. Також сучасні стандарти Wi-Fi мають ряд функцій, які покращують якість зв’язку (наприклад, MIMO).
У яких випадках слід купувати дводіапазонний роутер?
1. Швидкість та якість Wi-Fi з’єднання сильно погіршилися через перешкоди від інших пристроїв. Зрозуміти це просто — якщо кілька років тому інтернет у дальній кімнаті працював відмінно, а зараз ні, то в 99% випадках винні якраз перешкоди від інших девайсів (не тільки тих, які є у вашому будинку).
2. Вам потрібна велика швидкість. Тут два варіанти: ви хочете отримати хорошу швидкість всередині локальної мережі між Wi-Fi пристроями або ваш провайдер став надавати доступ в Інтернет зі швидкістю від 500 Мбіт/сек. Деякі провайдери вже кілька років тягнуть оптику в квартиру і пропонують гігабітні тарифи.
Не варто забувати, що якщо ваш ноутбук або смартфон не має підтримки 802.11ax (Wi-Fi 6), то ніякого сенсу від дводіапазонного пристрою не буде – підключення здійснюватиметься за другим (запасним) діапазоном на 2.4 ГГц.
Новий дводіапазонний роутер слід купувати у тому випадку, якщо у вас є сучасні пристрої. Тут як би вбиваємо двох зайців: за рахунок двох діапазонів працюватимуть як старі, так і нові девайси.
Порада:
Щоб ваш Wi-Fi роутер не піддавався впливу перешкод, краще, щоб він був встановлений в середині приміщення. Якщо девайс на підвіконні, то він захоплює і сигнали від смартфонів перехожих, тим самим зменшуючи якість зв’язку всередині приміщення.